Okul Öncesi Eğitimde Çocuğun Okula Alışma Süreci

Yazar Yorum Yap 398 views

Okula başlama süreci her öğrencide farklıdır. Kıdemli öğrenciler zaten okula alışıktır ama okula yeni başlayanların alışma süreci birbirinden ayrıdır .Kimisi çabucak alışır .Kimisi Biraz daha geç alışır. Okula alışmayan “ben okula gitmeyeceğim ” diyen çocuk azdır  Ama bu süre farklılık gösterir.

Çocuklar okula neden alışamazlar?

Çocukların okulu alışamama sebebi Yeni bir ortama girmiş olmalarıdır. Bugüne kadar Anneleri ile beraber ,annelerinden hiç ayrılmamış olan çocuklar,yeni bir yere gitmemişler.Ve ilk kez bir öğretmenle karşılaşıyorlar. Bu gibi durumlar çocukların okula alışmasını zorlaştırır.

Çocukların okula alışamadığı  nasıl anlaşılır?

Çocukların okula alışamadığı şöyle anlaşılır:Okula alışamayan çocuk okula gitmek istemez Sabahları uyandığında huzursuzluk çıkarır. Okulu sevmediğini okula gitmek istemediğini sürekli olarak dile getirir. Okula gitmemek için ağlar anne ve babasına yalvarır.

Hangi çocuklar okula alışmakta zorlanırlar?

genellikle annesine bağımlı olarak o Yaşa gelmiş çocuklar okula alışmakta zorluk çekerler. o güne kadar annesinden ayrı kalmamış Her şeyi annesiyle beraber yapmış olan çocuk okulda bocalayıp uyum sağlayamayacaktır. Bunun yanında özellikle hiperaktif olan çocuklar, dikkat dağınıklığı olan çocuklarda okula alışmakta zorlanırlar. Bir de hafif zeka sorunu olan çocuklar, diğer arkadaşlarından daha geç anladıkları için , okuldan zevk almaz alışmakta zorlanırlar.

Okula alışamayan çocukların ailelerinin tutumu nasıl olmalı?

Ailelerin yapması gereken en önemli şey onu Yavaş yavaş alıştırmalarıdır. İlk haftayı okula beraber giderek geçirmeliler. Yanında olduğunu hissettirmeliler. Sınıfına girmemeli ancak Okulun bahçesinde beklemeliler. Çocuk sınıftan çıktığında annesini görmeli. o şekilde yavaş yavaş okula alışacak tır. Hatta Çocuk ; en geç bir hafta sonra,annesinin gelmesini kendisi istemeyecektir.

Öğretmenin tutumu nasıl olmalıdır?

Öğretmenler zaten deneyimlidir, böyle çocuklar her sene çıkacaktır. Çok fazla Tedirgin olmamalılar. Yavaş yavaş onlara yardım edebilirler. Arkadaşları ile kaynaşmasını sağlayabilirler. Katı davranmamalılar. Sakin ve sabırlı davranmalılar.

Çocuğun okula alışmaması durumunda ne yapılmalıdır?

Okula alışamayan çocuğun iyi izlenmesi gerekir Eğer 2 hafta süresince okula hala alışamadı ise çocukta okul fobisi olabilir. Bu aşamada çocuk zorlanmamalıdır. Zorlandığı takdirde okuldan daha çok nefret edecek ve bu durum bütün eğitim hayatını etkileyecektir. Bu nedenle profesyonel yardıma başvurulmalıdır.

BENZER KONULAR

Okulun İlk Haftası Ağlayan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?<<<tıklayınız

Okul Öncesi ve 4-6 Yaş Kur’an Kursu Öğretmenlerine İlk Hafta İçin Öneriler<<< öneriler için tıklayınız

Etiketler

Yorum yaz