Çocuğu Okula Başlayacak Ailelere Öneriler

Yazar Yorum Yap 395 views

Okul Öncesi Eğitimin ilk haftası ,Okula başlayacak öğrenciler için olduğu kadar aileler için de heyecanla ve türlü kaygılarla geçen bir süreç.Bu sürecin daha güvenli ve rahat geçmesini sağlamak amacıyla,çocuğu okula başlayacak ailelere önerilerde bulunmak istiyoruz.

Okul Öncesi Çocuğu Okula Başlayacak Ailelere Öneriler

* Aileler Önce Okul Hakkında Bilgi edinmeli.Okul açılmadan önce okula çocukla beraber gidilmeli.Çocuk sınıfını görmeli.Mümkünse öğretmeniyle de tanışmalı.

*Okulun bir okula uyum planı uygulamasının olmasına  dikkat edin.Bu uyum programına göre çocuklar okula bir hafta erken başlar ve yarım günlük bir program izler.Bu programın amacı çocukları daha sağlıklı bir şekilde okula adapte etmektir.

*Çocuğunuza okul hakkında açıklama yapın,okulu tanıtın.Okulun fiziki yapısı ve okula ait aktiviteler çocuğa anlatılmalı.

*Okul hakkında verilen bilgilerin abartılı olmamasına dikkat edilmeli.Okulun her gün gitmemiz gereken,arkadaş ortamı ve eğitim yeri olarak tanıtmalısınız.Yanlış ve abartılı bilgiler vermemelisiniz.Sadece bir oyun  ve  eğlence yeri olarak tanıtmamalısınız.

*Okul hazırlıklarını birlikte yapın.Okul kıyafetlerini birlikte alın.Kırtasiye malzemelerini birlikte seçin.vs hazırlıkları birlikte yapın.

* Okula yeni başlamakla ilgili kitaplar okumanızda fayda var.Yaz boyunca anaokuluna uyum süreciyle ilgili kitaplar okumaya çalışın.Çocukla da bu konuyla ilgili hikayeler okuyabilirsiniz.

*İlk gün  çocuğun yanıda olun.Çocuk okula başladığı ilk gün mutlaka güven duyduğu bir yakınıyla gitmeli.

*İlk gün,vedalaşmaları çabuk ve kısa süreli tutun.Gerekli açıklamaları yaptıktan sonra,tekrar biraraya geleceğinizi hissettirin.Ailenin Çocuğundan yani okulundan ayrılması kademeli olmalı.İlk günlerde kapıda bekleme süresi uzun tutulurken diğer günlerde giderek azaltılmalı.Bir haftanın sonunda çocuk kendi gelebilmeli.

*Öğretmen ve okulla işbirliği içinde uyum sürecini atlatın.Çocuğunuzla ayrılma ile ilgili bir problem yaşayacağınızı düşünüyorsanız destek alabilirsiniz.

*Okula gideceği akşam uykusunu iyi almış olmasına ve dinlenmesine dikkat edin.

*Normal bir gün gibi davranın.Telaşlı olsanız da telaşınızı hissettirmeyin.

Okula başlayacak çocukların ailelerine önerilerini okuyup uygulamaya çalışırsanız umarız ki bu uyum sürecini daha rahat atlatabilirsiniz.

BENZER KONULAR

Okulun İlk Haftası Ağlayan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?<<<tıklayınız

Okul Öncesi ve 4-6 Yaş Kur’an Kursu Öğretmenlerine İlk Hafta İçin Öneriler<<< öneriler için tıklayınız

Etiketler

Yorum yaz