Ailecek İzlenilecek Filmler

Yazar Yorum Yap 407 views

Ailecek İzlenilecek Filmler

Günümüzde ailecek izlenilecek filmlerin sayısı gün geçtikçe azalıyor malesef.Çocuk ve ebeveynin birlikte izleyebileceği filmleri araştıran insanlar tarafından hazırlanmış bir film listesi geçti elimize.Biz de o listedeki filmler hakkında kısa kısa bilgiler vererek paylaşmak istedik.

1-Üç İdiot  (3 İdiots) Filmi 

3 [saributon][/saributon]İdiot filmi ,3 aylak öğrencinin Hindistan’daki en iyi mühendislik okuluna başlamalarını ve okul boyunca yaptıklarını konu almakta. Filmde eğitimsistemin daima bir yarış üzerine kurulu olduğuna ve herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan 1 öğrenci ve en yakın 2 arkadaşının bu yarış sisteminin karşısında yaptıklarına değiniliyor. Başlarından geçen olaylar, hayattan aslında ne bekledikleri. Ranço karakterinde Aamir Khan’ın başrol oynadığı film dram, komedinin yanı sıra birçok ilk ve orta öğretim kurumunda ders niteliğinde verilebilecek eğitici bir film etkisi de taşımaktadır.

Aamir Khan’ı bu filmde öğrenci ve filmin devamında bilim adamı olarak izleyeceksiniz. Hayallerinin peşinden koşan ve çevredeki insanların fikirleri değilde kendinin ne yapmak ve ne olmak istediğine önem veren ve bu yolda mücadele veren Aamir Khan filmde en yakın 2 arakdaşını da etkileyerek  onlarında gerçekten olmak istedikleri şeyi olmalarını sağlamada yardımcı oluyor.

  Filmin çekim yerlerinin güzelliği yanı sıra All Is Well başta olmak üzere film aralarında yer alan birçok şarkıda büyük beğeni toplamıştır.Üç İdiot  (3 İdiots)filmi bir Hollywood filmidir.
 
2-Her Çocuk Özeldir Filmi
 Her Çocuk Özeldir Film Konusu. Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan bir çocuğun çevresi ve ailesi tarafından tembel ,gerizekalı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir filmdir.

3-12 Öfkeli Adam (12 Angry Man )

  Latin Amerikalı bir genç adam, babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak ise cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, gencin mahkemeye sunduğu savunma zayıftır ve olan biteni duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır. Sanık suçlu bulunduğu taktirde idama mahkum edilecektir.Jüri sonuçları pek de şaşırtıcı değildir: 12 jüri üyesinden sadece sekiz numaralı jüri üyesi Davis ‘suçsuz’ hükmü yönünde oy vermiştir. Davis’in jüri üyelerini ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin ‘suçlu’ kararı vermesinin arkasında ise, aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkacaktır.
4-120 Filmi
 Birinci Dünya Savaşı esnasında sınır birliklerinde cephane tükenir. Osmanlı ordusu cephanesiz kalır ve Van’da dehşet top sesleri duyulmaktadır. Kışın en sert zamanıdır. Ordu, Van’ın insanlarından yardım ister. Onların kaynakları mevcuttur. Ancak Türk-Rus harbi nedeni ile bölgenin tüm erkekleri imparatorluğun dört bir köşesinde savaşmaktadırlar. O nedenle de bu yardım çağrısına cevap veremezler. Van’ın çocukları bir şeyler yapmak isterler. Oğlunu savaşta kaybetmiş bir okulu müdürü cephanenin Sarıkamış’a nakledilmesini önerince 12-17 yaş aralığında 120 gönüllü çocuk yola koyulurlar. Film, annelerini dahi gözleri yaşlı, geride bırakan bu çocukların gerçek hikayesini anlatır.
5-Serçelerin Şarkısı  Filmi

 2008 yılında Berlin Film Festivalinde en iyi erkek oyuncu kategorisinde Gümüş Ayı ödülüne layık görülmüş olan film , Tahran dışında bir devekuşu çiftliğinde çalışan Amir ve ailesinin etrafında dönüyor.
Amir, sorumlusu olduğu çiftlikten kaçan bir kuş sebebiyle işsiz kalır ve işitme engelli kızının işitme cihazını tamir için Tahran’a gider.Hiç beklemediği bir iş kapısı açan şehir , karmaşası ve çeşit çeşit insanlarıyla  dürüst ve cömert ve yumuşakbaşlı dünyasını ne kadar etkileyecektir.

 6-Ayat Ayat Cinta (Sevgi Ayetleri)

İslam’ın kadına verdiği değerFilmde İslam’ın kadına bakış açısı birkaç yönüyle vurgulanıyor. İslam’da kadının alçaltılmadığı ona cennetin ayakları altına serileceğinin müjdelendiği belirtiliyor.

Aile içi şiddete İslam’da kolay kolay izin verilmediği sadece çok aşırı itaatsizlik durumlarında olabileceği anlatıldığı gibi bu yolu sürekli gereksiz yere kullananların da kendilerinin İslam’la alakasının olmadığı filmde izleyiciye fark ettirilmekte.

Çok eşli evlilikler mevzu filmde mecburiyet hali olduğunda ve eş olacak kişinin İslam’la müşerref olma ihtimali göz önünde bulundurularak gerçekleştiriliyor ancak birkaç replikte de geçtiği üzere “Eşler arası adaleti sağlamak imkânsızdır ancak siz adil olmaya çalışırsanız Allah size yardım eder” deniliyor.

7-Baran

17 yaşındaki Azeri Latif, Tahran’daki bir inşaatta ameledir. Aynı inşaatta kaçak olarak çalışan bir Afganlı iş kazasında yaralanınca Latif’in hayatı da beklenmedik bir yön alır. Sakatlanan işçinin yerine oğlu Rahmat çalışmaya başlar. Kalabalık ailesini geçindirme derdindeki bu çekingen genç, bir süre sonra istemeden de olsa Latif’in kantindeki işini elinden alır. O andan itibaren Latif, Rahmat’a karşı büyük bir kin beslemeye başlar. Ancak bu büyük kin, bir sırrın açığa çıkmasıyla büyük bir aşka dönüşecektir.

8- Söğüt Ağacı (The Willow Tree)
 8 yaşında iken gözlerini havai fişek kazasında kaybeden Yusef ( Parvis Parastui), 45 yaşında üniversitede edebiyat professorüdür. Braille alfabesi ile yazar ve okur. Çok düşkün ve yardımcı karısı, seven kızı, güzel evi, balkonu ve bahçesi ile karanlık ama küçük bir çennette yaşar gibi görünür. Ama içinde büyük bir acı taşımaktadır.Allah’a devamlı dua etmektedir gözlerinin açılması için. Ve sonunda, Paris’de yapılan kornea nakli ameliyatı ile görmeğe başlar. Bu arada ameliyattan önce hastanede, gözlerini yavaş yavaş kaybeden Murtaza (Mohammad Amir Naji) ile tanışır, orada arkadaş olurlar. Morteza o’na ceviz verir devamlı, ceviz ağacının kendisi için ne kadar önemli olduğundan bahseder. Yusef de söğüt ağacının kendisine uğur getirdiğinden bahseder. Morteza, Yusef’in resmini çeker.Yusef, hemen hemen iki ay sonra gözleri görür olarak Íran’a döner. Herkes – ailesi, annesi, akrabaları, tanıdıkları, öğrencileri – hava alanına büyük bir çoşkuyla o’nu karşılarlar. Kendisi camın bir tarafında karşılayanlar da öbür tarafındadır.
9-Çizme Filmi
 Tek Parti Dönemi. Atatürk Cumhurbaşkanı,  İsmet İnönü Başbakan. Diyanet İşleri Başkanlığı Kuranın Türkçe Tercümesi ile ezanın türkçe okunmasına karar veriyor.  1932-1950 yılları arasında ezan 18 yıl türkçe okundu. 1950 yılında Demokrat Parti iktidara gelince ezanını dili 16.06.1950 tarihinde çıkan bir yasa ile serbest bırakılır .Olaylar Ezanın serbest bırakıldığı 17.06.1950 tarihinde Rize’nin bir köyünde geçiyor.
10-Danimarkalı Gelin
 Avrupa’da tahsil gören Metin, Hanlore ile tanışır ve evlenmeye karar verirler. Başlangıçta sadece Metin’in isteği üzerine Müslüman olan ve Hatice ismini alan Hanlore giderek İslamiyet’te sıkı sıkı sarılmaya başlar. Aslında bir çığlığın filmi olan ‘Danimarkalı Gelin’ aynı zamanda cehaletin çirkin yüzünü gözler önüne sermektedir.
11-Eşref Paşalılar
 İzmir Eşrefpaşa’dan gelip İstanbul’a yerleşmiş iki arkadaştan birinin adı Tayyar , ismi gibi güç ve iktidar tutkusu ile büyük bir mafya liderine dönüşürken; Davut , küçük mahallesinde kendi yağıyla kavrulmakta ve kahvesini işletmektedir. İkisi de aynı kadına gönül vermiştir fakat Madam Eleni Davut’u sevmesine rağmen Tayyarı tercih etmek durumunda kalmış ve onunla evlenmiştir. Bir de kızı Duygu dünyaya gelir. Fakat Tayyar, Madam’ın gönlünün Davut’ta olduğunu hissettiğinden bunu sindiremeyip kızı ile birlikte Madam’ı yüzüstü ortada bırakır. Tayyar bir şekilde öcünü alacaktır ve bunu Davut’un evlatlığı Nusret’i  kendi yoluna çekerek yapacaktır. Mahallenin dayısı Nusret ise bir tarafta sevdiği kız, sevdiği insanlar; diğer tarafta ise para ve muktedirlik arasında kalır. Bu iki dünya arasında bocalarken mahallenin metruk camisine bir imam tayin olur ve olayların seyri değişmeye başlar.
12-Hay B.Yekzan
Bu çizgi filmin senaryosu Endülüs’lü ünlü İslam felsefecisi
İBN-İ TUFEYL’in günümüzden 850 yıl önce yazdığı HAY BİN YAKZAN
adlı romanından alınmıştır. Hay Bin Yakzan dünyada yazılmış
ilk ıssız ada konulu (robensonad) romandır.
Hay, ıssız bir adada, bir ceylan tarafından emzirilip büyütülen
ve hiç insanla karşılaşmadan büyüyen bir çocuğun hayat hikayesidir.
Hay, büyüdükçe çevresindeki diğer canlılardan çok farklı
olduğunu anlar. Onun düşünebilmek gibi emsalsiz bir özelliği vardır.
13-Hür Adam

 Kaleme aldığı kitapları, yetiştirdiği öğrencileri, Türkiye’den başlayıp tüm dünyayı etkileyen düşünceleriyle Bediüzzaman Said Nursi’nin hayatından kesitler sunan ‘Hür Adam’; ilmî ve edebî çalışmalarıyla tanınan Bediüzzaman’ın hayatını ilk kez sinema perdesine taşıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşü ve cumhuriyetin kuruluş sürecinde, İslam dinini ve imanı, yaşanılan çağın gerekleriyle hatırlatmak amacıyla yola çıkan Bediüzzaman’ın hayatı, mahkumiyetler, mahkemeler, sürgünler ve hapislerle geçti. Sadece kitap yazdığı ve öğrenci yetiştirdiği için pek çok iftira ve komplo ile ortadan kaldırılmaya çalışılan Said Nursî, her şart altında yazmaya devam ettiği Risale-i Nur Külliyatı isimli eserlerini her yere ve herkese ulaştırmaya çalıştı…

http://okuloncesidinegitimi.com/2018/05/20/cocuklarda-yardimlasma-ve-yardimseverlik/
Etiketler

Yorum yaz