Sokakta Oynanan Çocuk Oyunları

Yazar Yorum Yap 532 views

1- Gazoz Kapağı Oyunu

Eskiden oynanan sokak oyunlarının en eğlencelilerinden biri de gazoz kapağı oyunudur. Gazoz kapağı oyunu şöyle oynanır. Bu oyun iki veya daha çok kişiyle oynanabilir. Çeşitli sayıda (10,15,20 adet)gazoz kapağı ile oynanır.Her oyuncu aynı sayıdaki gazoz kapağı mı düz bir zemine yan yana yukarı bakacak şekilde dizilir. oyuncular belli bir mesafeden mesela İki buçuk üç metre gibi bir mesafeden sıraya dizilirler. Dizili olan gazoz kapaklarından sağ baştaki ya da sol baştaki Gazoz kapağı Ebe olarak belirlenir. Oyuncular ellerine düz bir taş alırlar ve Ebe olan gazoz kapağını vurmaya çalışırlar. Her  oyuncu sırayla vurmaya çalışır.

Yılan Oyunu

Geleneksel sokak oyunlarından biri olan yılan oyununun tek bir kuralı vardır,ipe değmemek.Bunun için orta uzunlukta bir ip gerekir(Bu ip, ip atlarken kullanılan ipten olabilir).İki kişi ipin, birer ucundan tutar.Ve bir sağa, bir sola sallamaya başlarlar. Diğer oyuncu da ipe değmeden karşı tarafa geçmeye çalışır. İpe değen oyuncu yanar ve sıra sıradaki oyuncuya geçer. Oyun bu şekilde devem eder.

2- Arapsaçı

Eski sokak oyunlarından biri olan Arap saçı oyunu çok eğlenceli bir oyundur.Oyuna başlamadan önce oyuncular bir daire oluşturacak şekilde yere oturur. Bir oyuncu, elindeki ip yumağını, ipin ucunu bırakmadan bir diğer oyuncuya verir. Yumağı yakalayan kişi ipi tutar ve yumağı başka birine atar. Böylece giderek büyüyen bir ağ oluşur. Oyunun ikinci bölümünde oyuncular düğümü çözmeye çalışır.Bu oyun dışarıda oynanan oyunlardan olsa da içeridede oynanabilir.

3- Çelik Çomak Oyunu

Geleneksel çocuk oyunlarından biri uzun diğeri kısa iki sopa kullanılarak oynanır. Kısa olan ve sürekli yerde kalan sopa, uzun sopayla uç kısmına vurularak havalandırıldıktan sonra, en uzak noktaya ulaştırılmaya çalışılır. Kısa sopaya, üç kez havalandırıp vuramayan oyuncu, sırasını rakibine verir. Sopayı en uzak noktaya atan oyuncu, oyunu kazanmış olur.

4- Çatlak Patlak Oyunu

Unutulan çocuk oyunlarından olan çatlak patlak oyunu şuan çok az oynanan oyunlardandır. Oyuncular ellerini, biri üstte, diğeri altta kalacak şekilde birbirlerinin avuçlarına koyarlar. Her kelimede bir oyuncu yanındaki arkadaşının avucuna vurur ve şu şarkı söylenir:
“Çatlak patlak,
yusyuvarlak,
kremalı börek,
sütlü çörek,
çek dostum çek,
arabanı yoldan çek,
çek amca çek,
burnun kanca,
al sana bir kumbara
Kumbarada kaç para var
Aldım verdim 5 lira var
1, 2, 3, 4, 5”

 

Etiketler

Yorum yaz