Aşure Günü Ve Çocuklar

Yazar Yorum Yap 496 views

             Aşure Günü ne zaman?

Muharrem ayının onuncu gününde  kutladığımız aşure günü İslam tarihinde birçok önemli olaya şahitlik etmiş özel bir gündür. Aşure gününü oruçlu geçiren Peygamber Efendimiz, bu günde ev halkına ikramda bulunulmasını, akraba ziyaretlerini ve sadaka verilmesini öğütlemiştir. Aşure gününde tüm bu güzel işleri yapmak biz yetişkinlere sevap kazandırdığı gibi çocuklarımızın üzerinde de olumlu etkiler oluşturacaktır.

 

Aşure gününde neler yapılır?

Aşure gününde yapılan komşu ve akraba ziyaretleri çocuklarımızın sosyalleşmesini ve akrabalarıyla olan bağlarının gelişmesini sağlayacaktır.

Aşure gününde neler oldu?

Bilindiği gibi aşure günü Hz. Adem (as)’in yaratılması, cennete konulması, tevbesinin kabulü, Hz. Nuh (as)’un gemisinin karaya oturması, Hz. İbrahim (as)’in doğumu ve Nemrudun ateşinden kurtulması, Hz. Eyüp (as)’ün hastalıktan şifa bulması gibi birçok mühim tarihi olayı içinde barındırır. Bu günde 7 yaş ve  üzeri çocuklara peygamberlerin hikâyelerinin anlatılması hem onların hayal dünyalarının gelişmesine hem de İslam tarihi hakkında bilgi sahibi olmalarına katkı sağlamış olur.

Hikâye ve masallar çocuk eğitiminde sıklıkla kullanılır. Çünkü hikayeler ve masallar bir yandan çocukları eğlendirirken bir yandan da kelime dağarcıklarının gelişmesine ve hayal güçlerinin gelişmesine katkı sağlar.   Peygamberlerin hayatları aracılığıyla dua etmenin, sabrın, şükrün, teslimiyetin ne demek olduğunu idrak etmeye başlarlar.

Aşure gününün çocuklar üzerindeki etkisi 

Aşure gününün çocuklar üzerinde bir diğer olumlu etkisi ise yardımlaşma ve paylaşma duygularının artmasıdır. Kendisine görev verilen çocuklar sorumluluk üstlenen, kendine güvenen, kendini iyi ifade eden, mutlu bireyler olurlar. Tüm bu kişilik özelliklerinin kazanılmasına yardımcı olabilmek için aşure günü çok güzel bir fırsattır.

Öncelikle çocuklara Hz. Nuh’ un gemisinin Cudi dağına oturduktan sonra yaşananlarla, yapılan aşure tatlısının arasındaki bağı öğrenmesinde fayda vardır. Aksi halde çocuk için,aşurenin sıradan tatlılardan hiçbir farkı olmaz.Bunun ardından eğer yaşları uygunsa aşure dağıtım görevinin çocuklara verilmesi, bunun için küçükseler dağıtırken bize eşlik etmeleri sağlanmalıdır. Aşureleri dağıtan çocuk eve büyük bir mutlulukla döndüğünde onu, çabası ve başarısı için takdir etmek gerekir.

Unutmayalım, çocuklar ebeveynlerinden gelen mesajları olduğu gibi benimserler. Bundan dolayı verdiğimiz tepkiler önemsiz gibi görünse de çocuklarımızın hayatında ve karakter gelişiminde büyük anlamlara sahiptir.

Etiketler

Yorum yaz