Sınıf İçi Eğitsel Oyun Örnekleri 2

Yazar Yorum Yap 389 views

OKULUM -SINIFIM-SIRAM OYUNU

Sınıfta yada okulun uygun bir alanında yere birkaç metre aralık bırakarak iki çizgi çekilir. (renkli koli bantlarıyla olabilir.) Böylece üç alan oluşturulmuş olur.Bu üç alana sırayla okulum,sınıfım ve sıram diye isim verilir.Öğretmen hangi alanın ismini söylerse öğrenciler o alana koşarlar.oyunda yanılan oyundan çıkar.Öğretmen bu yönergelerin temposunu artırarak  yada arka arkaya aynı alanı söyleyerek oyuncuları şaşırtmaya çalışabilir.

HOPLAYALIM ZIPLAYALIM OYUNU

Öğrenciler sınıf içinde dağınıl şekilde yerleşirler.Hep birlikte hoplayıp zıplarlar.Ve hep birlikte melodili bir şekilde ‘hoplayalım zıplayalım daldan elma toplayalım ‘derler.Elleriyle yukarıya uzanırlar.Yine aynı melodiyle hoplayalım zıplayalım yerden çilek toplayalım derler ve yere eğilerek çilek toplar gibi yaparlar.

TRAFİK IŞIKLARI OYUNU

Öğrenciler öğretmen karşısında yan yana dururlar.Her bir öğrenci bir taşıtı canlandırır.Araba ,otobüs,motorsiklet vs.Öğretmen ,trafik ışıklarının renklerinde olan meyvelerin isimlerini söyler.Öğrenciler söylenen meyvenin rengine göre ışıkların hareketini yapar.Örneğin öğretmen çilek dediğinde çilek kırmızı olduğundan ve kırmızı ışıkta durulması gerektiğinden öğrenciler  durur,muz dediğinde muz sarı renkli olduğundan ve sarı da hazırlanıldığından  öğrenciler hazır olur ve üzüm dediğinde üzüm yeşil renkte olduğundan ve yeşilde geçildiğinden öğrenciler hareket eder.Yanılan öğrenci oyundan çıkar.

HASTALIK OYUNU

Öğrencilerden biri Mikrop olarak seçilir.Seçilen çocuk arkadaşlarına dokunarak onlara hastalık bulaştırmaya çalışır.Diğer öğrencilerse mikroptan kaçmaya çalışır.Hastalık kapan öğrenci hasta gibi davranarak olduğu yere oturur.En sona kalan öğrenci bir sonraki oyunda mikrop rolünü kazanır.

UYKUCU TAVUK OYUNU

Bütün öğrenciler yumurta olup yere otururlar yüzlerini dizlerine yaslarlar.Uyur gibi gözlerini kapatırlar.Bu arada öğretmen yumurtalar arasında dolaşır ve her öğrencinin omzuna dokunur.Omzuna dokunulan öğrenci yumurtadan çıkar ve sessizce öğretmenin peşine takılır.En son yerde kalan öğrencinin başına toplanıp ‘uyan artık uykucu tavuuk’ diye bağırırlar.En son kalan tavuk arkadaşlarını yakalamaya çalışır.

SEVİMLİ SAYILAR OYUNU

Öğretmen sınıftaki öğrencilerin sayısı kadar kağıdı eline alır ve 3 er 4 er sayıları yazar.Örneğin 4 kağıda 1,4 kağıda 2,4 kağıda 3 ve 4 kağıda da 4 yazar.Ve bu kağıtları karışık olarak öğrencilere dağıtır.Sınıfın ortasına büyükçe bir daire çizilir.Öğretmen 1 ler dediğinde elindeki kağıtta 1 yazılı olan öğrenciler dairenin içine hızlıca girerler.En son girene minik bir ceza verilir.

RESMİMİ BİL OYUNU

Öğrenciler minder üzerine daire şeklinde otururlar.Öğretmen öğrencilerin ellerine arkası kapalı olarak birer tane resim verir.Ve göstermemelerini ister.Daha sonra sırayla herkes elindeki resmin özelliklerini söyleyerek arkadaşlarının bilmesini ister.

SINIF İÇİ EĞİTSEL OYUNLARA AİT PDF DOSYASI LİNKİ

sınıf içi eğitsel oyun örnekleri 2 <<<TIKLAYINIZ

[kirmizitext]Çocuğunuzun zekasını açacak 24 öneri için tıklayınız[/kirmizitext]

Etiketler

Yorum yaz