Okul Öncesi Sınıf İçi Eğitsel Oyunlar

Yazar 1 Yorum 778 views

    Okul Öncesi Sınıf İçi Eğitsel Oyunlar

Okul öncesi eğitim de oyunun önemi büyüktür.Çocuklar her şeyi oyunla öğrenir.İletişim kurmayı,bilgi ve becerilerini aktarmayı,paylaşımda bulunmayı vs. hayatlarıyla ilgili pek çok şeyi oyun oynayarak öğrenir.

Sınıf  İçi oyun Örnekleri

KALEM KUTUDA OYUNU

Sınıftaki bütün öğrenciler,sıraların aralarında bulunan boşluklarda ayakta dururlar.Oyun lideri (öğretmen,öğretici) ‘kalem kutuda! dediğinde herkes olduğu yerde çömelir,’kalem kutudan çıktı ‘dediğinde öğrenciler ayağa kalkar.Lider bu tempo ile oyunun sözlerini söylerken,bazı komutlarda değişiklik yapar.Bu değişiklikte yanlışlık yapanlar yerlerine otururlar.En sona kalan oyunun birincisi olur.

HAYDİ SIRALA OYUNU

Sınıftaki öğrencilerden 3 tanesi seçilerek öğretmenin yanına tahtaya çağrılır.Bu öğrencilere öğretmen 3 tane kelime söyler.Örneğin 3 adet hayvan ismi,yada şehir ismi,yada eşya ismi,yada kişi ismi vs.Biz bu oyunu Arapça Harfleri öğrenirken oynadığımız için 3 harf söyledik.Daha sonra yerlerinde oturan arkadaşları yüzlerini masaya koyarlar,öğretmen bu arada tahtadaki 3 öğrencinin yerini değiştirir.sıralarındaki çocuklar dan biri seçilir ve arkadaşlarının sıraya koyması istenir.Sıraya koyabilirse oyunu kazanır.

ÜÇ KÜÇÜK KUZU OYUNU

Öğrenciler arasından biri seçilir ve bu öğrenci oyunda  kurt rolündedir.Kurt sınıfın önünde ve ayaktadır.Diğer öğrenciler yerlerinde oturur ve onlar da kuzu olur.Kurt sıraların aralarında dolaşır.Dolaşırken 3 arkadaşının eline dokunur.Ve yine sınıfın önüne durur.’ uuu uuu’diye uluduğunda elini dokunduğu üç arkadaş kendi aralarında yer değiştirirler bu arada kurt onlardan birinin yerine oturur.Ayakta kalan kurt olur.Oyun böyle devam eder.

BEKÇİ KÖPEĞİ OYUNU

Sınıf içinde bir yere bir eşya koyulur.Yanında gözleri kapalı bir bekçi köpeği durur.Diğer öğrencilerden biri sessizce o eşyayı almaya çalışır.Arkadaşının haberi olmadan onu alabilirse bir sonraki oyun için bekçi köpeği o olur.Eşyayı alırken arkadaşı farkına varırsa hav hav diyerek arkadaşını yakalar.O zaman yeni bir oyuncu seçilir.

BALONLA DANS OYUNU

Çocuklar müzik eşliğinde oyun oynar dans ederler.Ellerine de balon vardır.Dans ederken balonu da havaya atarlar.Düşürmemeye çalışıorlar.Eğer balon yere düşerse öğrenciler donar.Ve hiç gülmezler.Öğretmen dokunmadan onları güldürmeye çalışır.İlk gülen bir sonraki oyunda öğretmenle birlikte arkadaşlarını güldürmeye çalışır.Tek kişi kalana kadar oyun devam eder.Oyunun birincisi,sınıfın en ciddisi seçilir.

DON KAL OYUNU (HEYKEL OYUNU)

Sınıftan bir ebe seçilir.Ebe diğer öğrencileri yakalamaya çalışır.Ebe öğrencilere yaklaştığında çocuklar farklı pozisyonlarda heykel olurlar.Henüz heykel olmamış olanlar donan arkadaşlarını ellerinde çekiç var gibi dokunarak kırarlar ve heykelleri çözerler.kurtarırlar.En sona kim kalırsa o ebe olur.

 

OYUNLARA AİT PDF DOSYASI LİNKİ

sınıf içi eğitsel oyunlar

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Çocuğunuzun zekasını açacak 24 öneri – 4-6 Yaş Dünyası

    […] Okul Öncesi Sınıf İçi Eğitsel Oyunlar […]

Yorum yaz