Çocuğunuzun zekasını açacak 24 öneri

Yazar 1 Yorum 421 views

Çocuğunuzun zekasını açacak 24 öneri!!!

Çocukların birçok şeyi sizi izleyerek öğrendiğini unutmayın ve ona iyi örnek olun bunun yanısıra onun zeka seviyesini yükseltmek için şu önerileri de dikkate alırsanız yararlı olur.

1. Onunla konuşun çocuklarınızla konuşmak ve onları dinlemek yapabileceğiniz en önemli 2 şeydir. KimseKimse onunla konuşmazsa konuşmayı öğrenemez. ve kimse onu dinlemezse beyni pratik yapamaz Dolayısıyla iletişim kurmayı beceremez. konuşun sizinle iletişim kurmaya Yaşamının her döneminde ihtiyacı olacak.

2. Bebeğinize ninni söyleyin bebeğinizle ninniler söyler Güler şakalaşır sanız çocuklarınız daha erken konuşur.

3. Çocuğunuza nesneleri anlatın. OnaOna bazı nesneleri isimlendirip Tarif edin diğer nesnelerle karşılaştırın ne işe yaradıklarını açıklayın sizi tür dikkat dinlediğini fark edeceksiniz.

4. Arka plan dan gelen sesleri kesin televizyon ya da radyonun sesi çok açıksa siz ve çocuğunuzun dinleme ve konuşma eylemlerini engeller.

5. Çocuğunuz konuşurken bütün dikkatinizi ona verin sırtınızı dönmemeye çalışın diz çöküp göz kontağı kurun.

6. Ona bir şeyler okuyun çocuğunuza bir şeyler okumak dilini öğrenmesini sağlar algılarını dikkat genişliğini artırır Bu yüzden kitapları hayatımızın bir parçası haline getirin Çocuğunuzu uyuturken mutlaka ona okuyun çocuğunuzun ilgisini çekmeye başladığında harflerin şekillerini göstererek okuyun Böylece Bazı çocuklar okumayı 3 yaşından itibaren öğrenebilir.

7. Çocuğunuzu uyuturken ona ninni ya da şarkı söyleyin bu hem çocuğunuzun daha rahat uyumasını sağlar hem de tekrar ile kelime hazinesini geliştirmesine yardımcı olur.

8. Müzik eşliğinde diğer sesleri de öğretin 1-2-3 işte yıkıyoruz ellerimizi 4-5-6 şimdi diş fırçalama zamanı gibi melodiler çocuğunuzun konsantre olmasına ve kelimeleri hatırlamasını yardımcı olur.

9. Çocuğunuzun sevdiği çocuk şarkılarını seçmesini izin verin ve Davullar Ziller kullanarak gürültü patırtı çıkarmasına bir süre katlanın.

10. Bırakın boyasın çocuklarınızın boya kalemleri ve oyun hamurları ile vakit geçirmesine engel olmayın Çünkü onlar el becerilerini arttırır ve sanatsal ve şekilde kendilerini ifade etmelerine yardımcı olur.

11. Mutlaka beğenilerinizi sunum yaptıklarına iltifat edin ve onları herkesin görebileceği bir duvara asın.

12. Sanatsal faaliyetler için malzemeler bulundurun yumurta kutularını atmayın alışveriş paketlerini saklayın tuvalet kağıtlarındaki ruloları da kesmek ve yapıştırmak için kullanın değişik kolajlar yapmak için parktaki yaprakları toplayabilir ve duvar kağıtlarının parçalarını çocuklarınız için saklayabilirsiniz.

13. Sayıları hayatınızın bir parçası haline getirin matematiği ne kadar erken öğrenirse o kadar rahat eder ve kendine olan güveni artar merdiven basamaklarını saymak gibi ufak adımlarla başlayın.

14. Sayıların melodik bir şekilde Öğretim beşten sonra 6 Nerede kaldı kahvaltı altıdan sonra 7 kedi ciğeri yedi gibi.

15. Büyük küçük gibi niceliklerden bahsedin Masadaki tabakları sayabilir misin büyük olanı mı yoksa küçük olanı mı istersin gibi sorularla başlayabilirsiniz.

16. Oyuncaklar ve oyunlar yardımı ile sayıları öğretin.

17. Bazı şeyleri parçalara bölerek sayıları öğretin yiyecekleri küçük parçalara ayırın ve o parçaları çocuğunuzla birlikte sayın.

18. Televizyonu asla bir bebek bakıcısı gibi kullanmayın Çünkü o çocuklarınızla iletişim kurmakta sizin yerinize geçemez.

19. Aynı videoyu videoyu ya da DVD’ye sayısız kere izlemesi sizi endişelendirmesin. Tekrar etme Çocuğunuzun öğrenmesine yardımcı olur.

20. Gezin ve öğrenin bir parka yapılan gezilerde pek çok şey öğrenebilirsiniz.

21. Ara sıra aktivitelerinizi değiştirmeyi deneyin diğer çocuklarla oynamasını onları ve ailelerini düzenli olarak görmesini sağlayın.

22. Bütün kamu imkânlarından yararlanan parklar kütüphaneler müzeler ve yüzme havuzları gibi yerlere Çocuğunuzu götürerek sosyalleşmesini sağlarsınız.

23. Aynaları kullanın Bebeğinizin yansımasına izleyerek vücudunu ve hareket kabiliyetini fark etmesini sağlayın.

24. Bebeğinizi en az 6 ay olana kadar anne sütü ile besleyin.

 

Konuya ait PDF dosya linki

çocuğunuzun zekasını açacak 24 öneri

 

 

Okul Öncesi Sınıf İçi Eğitsel Oyunlar

Etiketler

1 Yorum

  1. Sınıf İçi Eğitsel Oyun Örnekleri 2 – 4-6 Yaş Dünyası

    […] Çocuğunuzun zekasını açacak 24 öneri […]

Yorum yaz