Ramazan etkinlikleri, iftar duası, sahur etkinliği

Yazar 1 Yorum 808 views

Hoş geldin ya şehri Ramazan

Hoşgeldin Kur’an ayı Ramazan

Rabbimizin bütün ayları güzeldir, ancak Ramazan ayı  Ramazan ayı gelince ayrı bir heyecan kaplar içimizi. Ayrıca Ramazan ayı içerisinde 1000 Aydan daha hayırlı olduğu müjdesi verilen Kadir Gecesi bulunuyor.

 

Ramazan ayının her gün ayrı bir şenlik her gün ayrı bir sohbet ve muhabbetle geçer. GündüzGündüz oruçlu İnsanlar bir araya gelip mukabele yaparlar. Birlikte iftar yemekleri hazırlanır birlikte oruçlar açılır. Yaratana bol bol şükürler edilir dualar yapılır namazlar kılınır. Teravih namazı kılmak için insanlar yine bir araya toplanır.

Kuranı Kerim Ramazan ayında indirildiği için  bu ayda insanlar bol bol Kuranı Kerim okur. Ramazan ayında bütün ibadetlerin tadı başkadır. Oruç ayrı güzeldir namaz ayrı Kuran’ı okumanın lezzeti ayrı.

Ramazan çocuklar için de apayrı bir özellik taşır. İnsanlardaki bu tatlı telaş ibadet aşkı ve şevki onları da etkiler. Çocuklarda Kuranı Kerim okumak ister Camiye gitmek ister mukabeleye Katılmak ister.

 

Çocuklar Sahura kalkmak isterler dayına masalarda oruç tutmak isterler. Halk arasında tekne orucu olarak bilinen kısa süreli oruçlar tutturularak küçük oruç alıştırmaları yaptırılabilir.

Çocuklar için küçük oruç kutuları hazırlanabilir. Tuttukları kısa süreli oruçlar bir bir kağıt içine yazılıp o kutuda biriktirilebilir. Bayram gününde bu kutu açılıp oruçlar sayılıp çocuklar ödüllendirilebilir. Bu tarzBu tarz etkinlikler hiç unutamayacakları şekilde etkinliklerdir.

Ayrıca yine çocuklar için hazırlanan iyilik kumbaraları, güzel davranış panoları, güzel söz kumbaraları  ile Ramazan’da önemli etkinlikler oluşturulabilir. Bu etkinlikler hem eğlenceli hem de faydalı etkinliklerdir.

Çocuklar için Ramazan’da sevilen bir diğer vakitte elbette sahurdur. Anne babalar çocuklarının uykusu bölünmesin diye genelde sahura çocukları kaldırmamayı tercih ederler.Oysa çocuklar sahur vaktinde uyanık olmayı isterler.

Okul öncesi din eğitimi alan öğrenciler için böyle bir kart hazırlayabilir. Ailelerimizin çocukları sahura kaldırmalarının , onları mutlu ettiğini hatırlatabilirler. Çocuklar sahurda Ramazan davulcusunun gelmesini sabırsızlıkla bekler. Davulcunun söylediği Ramazan manilerini duymaya çalışırlar.

Okul öncesi bir etkinlik ki hazırlayarak  üzerine bir not ekleyerek çocukların sahura kalkma isteklerini ailelerine sunabiliriz.”Sevgili ailem ben de sizinle birlikte sahur heyecanını yaşamak istiyorum Lütfen beni de sahura kaldırın”.

Ramazan davulcuları ve Ramazan manileri de çocukların ilgisini oldukça fazla çeker. Okul öncesi etkinlikler de Ramazan ayı geldiğinde çocuklarla birlikte, farklı Ramazan etkinlikleri yapılabilir. Örneğin geri dönüşüm etkinliği olarak da düşünülebilecek yoğurt kovasından Ramazan davulu yapılabilir.

Çocuklarla Ramazan’la ilgili boyamalar yapılabilir. Ramazan’la ilgili terimler öğrenilebilir. Örneğin Mahya, tedavih, mukabele , Fitre ve ve bunun gibi kelimelerin anlamları hakkında bilgi verilebilir.

Çocuklarla Ramazan manileri ezberlenebilir. Örneğin şöyle bir ramazan manisi :

Ramazan’ın Merhaba

Bizlere verdin Sefa

Rabbimize hamd olsun

Her nefeste Bin Defa

Ramazan geldi hoş geldi

Evlere Şenlik geldi

Dün herkes oruç idi

İftar yemeği yendi.

Ramazan’la alakalı tekerlemeler söylenebilir. Tekerlemeler dil gelişimi için önemlidir. Ramazan’la ilgili Örneğin şöyle bir tekerleme söylenebilir :

Güm güm güm

Davulcu güm

Selamün aleyküm

Orucum orucum

Tutmazsam kalır

Allah’a borcum

Çocuklarla yapılacak Ramazan etkinliklerinden biri de bilmeceler dir. Eğlenceli vakit geçirmenin yollarından biri olan bilmece Ramazan’da da etkili bir şekilde kullanılabilir. Bir ramazan bilmecesi örneği : Gökten bir elma düştü, 12 parçaya bölündü, on birini yediler ,birine Hayır dediler. (Ramazan ayı)

Çocuklar dua ezberlemekten hoşlanırlar. Ramazanda da iftar duaları çocuklara Ezberletilmelidir. İftarİftar sofralarında çocuklar iftar dualarını okurlar ve yemeğe öyle başlanır.

İftar duası çocukların kolayca ezberleyeceği uzunluktadır. “Allahümme leke sumtü.Ve Bike Amentü. Ve  Aleyke Tevekkeltü ve ala rizgike eftartü.”

İftar Duası anlamı

Allah’ım senin rızan için oruç tuttum ,sana inandım ,sana güvendim ve senin verdiğin nimetlerle Orucumu açıyorum ,hamdolsun verdiğin nimetlere ,sağlık ve afiyete Amin

Çocuklar ezberledikleri bu iftar duası ile iftar sofralarını daha da şenlendireceklerdir. Çocuklar arasında duayı ezberleme yarışmaları yapılabilir. Duayı ezberle yebilen çocuklar ödüllendirilir.

“Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan” yazısı için hazırlanmış harfler.

 

 

 

Etiketler

1 Yorum

  1. OKUL ÖNCESİ RAMAZAN ETKİNLİKLERİ – 4-6 Yaş Dünyası

    […] Ramazan etkinlikleri, iftar duası, sahur etkinliği […]

Yorum yaz