Okul Öncesi Ramazan Etkinlikleri

Yazar Yorum Yap 646 views

 Okul Öncesi Ramazan Etkinlikleri

Onbir ayın sultanı Ramazan-ı Şerife kavuşmak [ayirac]üzereyiz.Ramazan ayı her kul için ayrı bir şans ayrı bir fırsattır.^Kıymetli bir ay,30 değerli  gün…Ramazan ayı kendi başına coşkulu bir aydır.Sahurlarıyla ,imsak ve iftarıyla kendi başına bir coşku ve heyecan ayıdır.Bu coşkuyu büyük küçük her müslüman yaşar.Bu coşkudan mahrum kalmamak isteriz.Her anı dolu dolu yaşamak isteriz.Ramazanı içimize çeke çeke yaşarız.

Ramazan’da Ramazanlaşırız.Yeniden hatırlarız Birliğimizi ,kardeşliğimizi.Cem oluruz Teravih rekatlarında…Mahyalar seyirliklerimiz olur gecelerde.Rüzgarın buğusu kokusu bile Ramazanlaşır,Ramazanlarda.Oruçla şereflendiririz kulluğumuzu,Kur’an’la hemhal oluruz.

Bu güzel duygular içinde geçirirken rahmet günlerini,bu coşkuyu yaşatmalıyız minik yüreklere de.Ramazana katmalıyız ruhlarını bedenlerini.

Okul öncesi din eğitimi alan öğrenciler okullarında yaptıkları hazırlık ve ramazan etkinlikleriyle bu coşkuya dahil olabilir.

Peki okul öncesi ramazan etkinlikleri neler olabilir?

Okul Öncesi Ramazan Etkinlikleri neden önemlidir?

Okul öncesi Ramazan etkinlikleri önemlidir, Çünkü Ramazanı doyasıya yaşarken ,Çocuklarımızı da bu coşkunun içinde tutmak önemlidir.Onları sıkmadan yormadan eğlenceli Ramazan etkinlikleri hazırlamak mümkün olacaktır.

Hazırlık

İlk olarak Ramazana hazırlıkla başalayabiliriz Ramazan etkinliğine.Evimizi ,okulumuzu,odamızı Ramazan geliyor diye süsleyebiliriz.Bu süslemeyi çocuğumuzla birlikte Ramazan ayı,Oruç vs konularda sohbet ortamı oluşturarak yapmamız faydalı aynı zamanda da eğlenceli bir Ramazan etkinliği olacaktır.

Sürpriz Hediyeler

Ramazan etkinliği olarak güzel bir fikir de,Sürpriz hediyeler olabilir.Evde çocuklarımız için okulda öğrencilerimiz için sürpriz Ramazan hediyeleri hazırlayabiliriz.Ramazan Ayının hergünü minik hediyeler vermek  yada birlikte başkaları için hediyeler hazırlamak da güzel bir fikir olur.

Otomatik alternatif metin yok.

Otomatik alternatif metin yok.

 

Ramazan Kutusu

Okul öncesi ramazan etkinlikleri için ,Ramazan kutuları hazırlamak da güzel olacaktır.Her bir öğrenci yada aile bireylerinden herbiri için bir kutu belirleyip Ramazan da yaptıkları güzel davranışlar biriktirilir ve bayram günü kutular açılır  iyilikler saçılır.

 

Otomatik alternatif metin yok.

Otomatik alternatif metin yok.

Ramazan Ayı ile ilgili terimler

Okul öncesi Ramazan etkinlikleri için düşünülebilecek etkinlikler arasında Ramazan ayı ile ilgili terimlerin bulunduğu farklı etkinlikler hazırlanabilir..Örneğin,İftar,Sahur,İmsak,Ramazan,oruç,bayram vs ifadelerin olduğu etkinlikler hazırlanabilir.Bu ifadeler evde ailecek,okulda sınıfça konuşulur hangi ifade hangi anlama gelir bir sohbet ortamında konuşulur paylaşılır.Daha sonra bu ifadelerin kullanıldığı bir Ramazan etkinliği hazırlanabilir.Örneğin iftar duası .okul öncesiiftar duası ezberletilebilir.Evde de okuyabilecekleri şekilde kağıda dökülebilir.

 

Görüntünün olası içeriği: yazı

Otomatik alternatif metin yok.

‘Canım Ailem Lütfen beni sahura kaldırın.’

Bu sözü Ramazan ayında çocuklarımızdan çok duyarız. Uykuları bölünmesin diye yada zaten oruç tutmayacaklar diye çoğu aileler çocuklarını sahura kaldırmaz. Oysa  çocuklar sahura kalkmaktan çok hoşlanırlar. Pek çok çocuk kalkamama korkusuyla hiç uyumak bile istemez. Ramazan ayını bir külfet ve eziyet olarak görmemeli ve çocuklarımıza bu şekilde göstermemeliyiz . Ramazan ayının rahmet ve bereket dolu bir ay olduğunu daima hissettirme liyiz.

 

Görüntünün olası içeriği: yazı

Teravihe gidelim

Okul öncesi Ramazan Etkinlikleri olarak,Teravih namazlarına çocuklarımızla gidebiliriz.Teravih buluşması düzenleyebiliriz.Teravih sonunda ikramlarda bulunup miniklerin gönüllerini kazanabiliriz.

Oruç Tutmak

Çocuklarımızın dayanabileceği ölçüde oruçla tanışmaları adına oruç tutmalarına teşvik edilebilir.Birkaç saatlik oruçlar tutmak ,kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacaktır. Ayrıca aileleriyle ortak hareket etmenin verdiği mutluluğu yaşamış olacaktır. Oruç tutmanın bize kazandırdığı faydaları çocuklarımız bilmelidir. Orucun bize sabretmeyi öğrettiğini şükretmemiz gerektiğini yoksulların halinden anlamamızı sağladığını çocuklarımızla konuşmalıyız.

 

Bayram kınası

Ramazan ayı girdiğinde yada bayram arefesinde kına seven çocuklara kına yakılabilir.(Kına yakmanın Dini bir dayanağı yoktur dini içerikli bir adet değil kültürel bir adettir.)

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve yakın çekim

 

Ramazanla ilgili boyama Sayfa örnekleri

Ramazan ayında çocukların en çok dikkat ettiği  şeylerden biri mahyalardır. İki Minare arasına asılan mahyalar ışıklarıyla gözalıcı dırlar. Çocuklar Ramazan gecelerinde yalnızca mahyaları görmek için bile camilere gitmek isterler.Biz yetişkinler olarak çocuklarımızla birlikte teravihlere gitmeliyiz. Cami ve cemaat birlikteliğini onlara da yaşatmalıyız. Camideki o güzel duyguyu çocuklarımıza da tattırmalıyız.

 

Ramazan ayının gündüzü ayrı bereketli gecesi ayrı bereketlidir. İftarı sahuru imsakıyla Ramazan ayı , 24 saati değerli kılar. İftar vakitlerinde ikramlar hazırlanır misafirler ağırlanır. Coşkuyla teravih namazları kılınır. Bu heyecan dolu telaşın içinde çocuklar da daha bir şenlenir.

Gündüzü oruçla gecesi ibadet ve yeni bir oruca hazırlıkla Geçen Ramazan ayı bereketli ve faziletli bir aydır. Bu ayda yapılan iyilikler daha önceki aylarda yapılan iyiliklerden daha faziletlidir.Bu yüzden insanlar her zamankinden daha çok ibadet etmek ister her zamankinden daha çok iyilik yapmak ister yardım eder ve İnfak eder. Yapılan bütün bu iyilik ve ibadetler çocuklarımızın görecek şekilde ve onlarla birlikte yapılmalıdır.


 

Kuranı Kerim’in Ramazan ayında bize hediye edildiğini çocuklarımıza anlatmalı Ramazan ayında çok çok Kuranı Kerim okumalıyız. Okurken de çocuklarımızla birlikte okumalıyız. Kuran’ı Kerim’i sevdiğimizi onları anlatmalı Onların da sevmesi için çaba  harcamalıyız.


Ramazan ayında çocukların ilgisini çekecek aktivitelerden biri de Ramazan davulu dur çocuklar Ramazan davulu ve davulcuyu çok merak ederler. Öyle ki Ramazan davulcusunu görebilmek ve manileri ne dinleyebilmek için uyumak bile istemezler öyleyse çocuklara bu fırsatı vermek gerekir çocuklar Ramazan ayında Ramazan davulcusu ile Sahura da kalkmış olur sahurun bereketi ne şahitlik eder ailecek yiyip içip ibadet edip tekrardan uyumak farklı olacaktır bu duygudan çocuklarımızı mahrum etmememiz gerekir. Çocuklar gün içinde oruç tutmayacaklar Sabile sahur heyecanına katılmalıdır bu tatlı telaşa ortak olmalıdır.

4-6 Yaş Cezm Oyunu

Okul Öncesi Karne Hediyesi

Okul Öncesi Dini Etkinlik. İslam’ın Şartı

Etiketler

Yorum yaz