Ramazan etkinlikleri, Ramazan panosu

Yazar Yorum Yap 575 views

Ramazan panosu

Ramazan ayı Bütün Müslümanlar için heyecanla beklenen dört bir tarafta hazırlıklar yapılarak karşılanan en  güzel aydır. Büyük  küçük her yaştan insan Ramazan’ı büyük bir coşkuyla karşılar.

Okul öncesi din eğitimi kurslarında ya da okulların da da Ramazan telaşı vardır. Öğrencilere Ramazan’la ilgili bilgiler verilir. Birlikte farklı etkinlikler düzenlenir. İftarİftar etkinlikleri sahur etkinlikleri teravih etkinlikleri mukabele etkinlikleri velilerle yapılabilecek etkinliklerdir.

Sınıf ve okul ortamında yapılacak Ramazan etkinlikleri arasında Ramazan panosu düşünebilir. Öğrencilerle birlikte güzel bir  Ramazan panosu hazırlayabiliriz. Panomuzda kullanacağımız malzemeler sınıf içi etkinlikler de kullandığımız malzemeler olabilir.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor

 

Ramazan panosu  hazırlamak için simli kartonlar kullandık.Renkli fotokopi kağıtları üzerine Ramazanla ilgili sözler yazdık ve simli kartonlardan kestiğimiz yıldızların üzerine bu kağıtları yapıştırdık.(Renkleri değiştirilerek de yeni bir görüntü elde edilebilir.)

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

 

 

Yıldızların üzerine yapıştırdığımız kağıtlara birden otuza kadar numara verdik.Ve yazdığımız yazıları bu numaralar altına yerleştirdik.İsteğe göre renkli çıktılar alınabilir yada siyah beyaz görüntü şeklinde olup renkli fotokopi kağıdı üzerine yazdırılabilir.

 

RamazFotoğraf açıklaması yok.an panomuz da yer alacak olan yıldızlarımız böylece hazırlanmış oluyor.Bu yıldızların renkleri de isteğe göre değişebilir.Rengarenk yıldızlar üzerine tek renk yada yine rengarenk yazılar hazırlanabilir.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Ramazan panosunun zemini için de yine simli karton kullandık.Bunun yerine  farklı alternatifler de kullanılabilir.Örneğin grapon kağıdı üzerine pano oluşturulabilir.Yada pazen pano kullanılabilir.Yada perde üzerine hazırlanabilir.Yada daha farklı fikirler üretilebilir.

Biz hazırladığımız Ramazan panosunda Cami kubbesi figürü kullandık.Ayrıca iki minare ve üzerine mahya görüntüsü oluşturarak ‘Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan ‘ yazısını astık.Ramazan -ı Şerifin özelliklerini yazdığımız yıldızları da etrafına serpiştirdik.

‘Ramazan Allah’a kulluktur’. Yıldızlarımızın Birincisinde Ramazan Allah’a kulluk dur ifadesini kullandık. Bu konuda öğrencilerimizle sohbet ortamı oluşturduk. Ramazan’da Allah’a nasıl kulluk ederiz Bu konu üzerinde durduk. Öğrencilerimizin fikrini aldık.

2. yıldızımız da Ramazan yardımlaşmadır dedik. Ramazan’da yardımlaşma ile ilgili öğrencilerimizle sohbet ortam oluşturduk. Çocuklar olarak yardımlaşmayı nasıl yaparız bu konuda fikir alışverişi yaptık.

Üçüncü yıldızımız da Ramazan paylaşmaktır dedik. Paylaşmanın önemi hakkında sohbet ettik. Nelerimizi paylaşabiliriz paylaşmak neden önemlidir bu konular üzerinde tartıştık. Sevdiklerimizi paylaşmak bizi nasıl mutlu eder sorusuna cevaplar bulduk.

Dördüncü yıldızımız da Ramazan Sonsuz huzurdur dedik. Ramazan ayının Neden bize huzur verdiğini konuştuk. İnsanların ibadetlerini yaptıklarında mutlu olduklarını anladık. Birlik ve beraberlik içinde geçirilen Ramazan ayı Müslümanlara huzur verir gerçeğini kavradık.

5. yıldızımız da Ramazan kardeşliktir dedik. Nasıl ki Kardeşler kendileri için istediklerini diğer kardeşleri için de istiyorlarsa Ramazan’da da bu kardeşliğin yeniden açığa çıktığını fark ettik. İnsanlar sahurlar da iftarlarda mukabeleler de teravihlerde camilerde kardeşliklerini pekiştirirler. Bu nedenle Ramazan kardeşliktir dedik.

Altıncı yıldızımız da Ramazan günahlardan kurtuluştur dedik. Allah’ın bizleri çok sevdiği için bu ayda yaptığımız hataları affettiğini, bizlerin de bu hataları yeniden tekrar etmeyeceğimize Ramazan ayında söz verdiğimizi söyledik.

7. yıldızımız da Ramazan birlik ve dayanışmadır dedik. Birlik ve dayanışmanın önemi hakkında sohbet ettik. Bir ve beraber olduğumuzda hiçbir engelin insan önünde duramayacağını konuştuk.

Sekizinci yıldızımız da Ramazan Allah’a yakarış tır dedik. Oruç tuttuğumuzda açlığı hissederiz. Ve açlık çeken insanları anlarız. Bize açlığı yaşatan sonra da nimetleriyle açlığımızı gideren Allah’a yakarışta bulunuruz.

Dokuzuncu yıldızımız da Ramazan haldenhalden anlamaktır dedik. Tuttuğumuzda açlrın yoksulların halinden anlarız. İradenize sahipİradenize sahip tutmayı öğreniriz.

Onuncu yıldızımız da Ramazan orucu yaşamaktır dedik. Peki orucu nasıl yaşarız? Oruç tutmak sadece yemek yiyip içmemek değildir. Oruç tutan Müslüman aynı zamanda bütün kötülüklere karşı, kötü sözlere ve davranışlara karşı kendini korur tutar. Böylece orucu yaşamış olur.

11 yıldızımız da Ramazan sabırdır dedik. Ramazan bize sabretmeyi öğretiyor , oruç bize sabretmeyi öğretiyor. Açlığa sabrediyoruz susuzluğa sabrediyoruz, insanların kötü sözlerine karşı sabrediyoruz.

12 yıldızımız da Ramazan öğrenmektir dedik. Ramazan bize pek çok şeyi öğretir. Ramazan’da Kuranı Kerim okuruz, diğer zamanlardan daha fazla okuruz. Kur’an okumanın zevkini öğreniriz. Oruç tutarız sabretmeyi öğreniriz. Camiye gideriz Birlik olmayı öğreniriz.

13. yıldızımız da Ramazan şükürdür dedik Allah’ın bize verdiği nimetlere karşı şükrederiz.

14. yıldızımız da Ramazan rahmettir dedik.

 

16. yıldızımız da Ramazan bağışlanmadır dedik.

17 yıldızımız da ayı Kur’an Kerim ayıdır dedik.

18 yıldızımız da hayır yapmaktır dedik.

 

19. yıldızımız da Ramazan’ı Şerif Allah’ı anmaktır dedik.

20. yıldızımız da Ramazan’ı Şerif 11 ayın sultanıdır dedik.

21. yıldızımız da Ramazan camilerde buluşmaktır dedik.

 

Çocuklarda yardımlaşma ve yardımseverlik

Etiketler

Yorum yaz