Okul öncesi din eğitimi nasıl olmalıdır?

Yazar Yorum Yap 692 views

1-Amaç Sevdirmek Olmalı

Okul öncesi dönemdeki çocukların dini yükümlülükleri olmadığı için, dini mükellefiyetlerin bilgilerini öğrenmek zorunda da değiller. Ancak yaşları doğrultusunda zihinsel gelişimlerini de dikkate alarak bilgilendirmeler yapılabilir. Okul öncesi dönemdeki çocukların, dini bilgi edinmelerinden daha çok, dini değerlerimizi bilmeleri , dine dayalı her şeyi sevmeleri bizim hedeflerimizden olmalıdır. Yaşları biraz daha büyüdüğünde öğrenmeleri gereken mükellefiyetleri daha kolay ve istekli bir şekilde öğrenmeleri, okul öncesi dönemde bilinçaltlarına yerleşen güzel duygulara bağlı olarak gerçekleşecektir.

2-Soyut kavramlardan uzak somut kavramlar kullanılmalıdır.

Okul öncesi din eğitimi verilirken soyut kavramlar kullanılmamalıdır. İmanımızın gereği olan ahiret inancından bahsedilmemelidir. Cennet,cehennem kavramları öğretilmemelidir. Melekler hakkında bilgiler verilmemelidir. Şeytandan söz edilmemelidir.vs.

3-Görsel materyaller kullanarak eğitim vermeli

Okul öncesi din eğitimi verilirken, görsel materyaller kullanılarak,verilen bilgilerin çocukların akıllarında daha kolay kalması sağlanabilir.

4-Bilgiler oyunlarla verilmeli

Oyunlar çocukların hayatlarıdır. Mutluluklarını ,hüzünlerini, heyecanlarını oyunla aktarırlar. çocuklara bir şey öğretmek istiyorsak oyunu muhakkak kullanmalıyız. OkulOkul öncesi dönemdeki çocukların dil eğitimi içinde oyunu başrolde tutmalıyız.

5-Bilgiler etkinliklerle desteklenmeli

Okul öncesi dönemdeki çocukların büyük kas ve küçük kas gelişimleri oldukça önemlidir. Bu nedenle büyük kas ve küçük kas gelişimlerini destekleyecek etkinlikler yapmak gerekir. Dini bilgiler verirken de verdiğimiz bilgiye uygun bir etkinlik yaptırmak bu gelişime katkı sağlayacaktır.

6-Şiirler, şarkılar, tekerlemeler, bilmeceler,masallar ve dramalardan yararlanılmalıdır.

Okul öncesi dini eğitim de Her konu ile ilgili şiirler,şarkılar, tekerlemeler, çeşitli bilmeceler kullanılır. Konular masallarla, hikayelerle anlatılır. Konularla ilgili dramalar gerçekleştirilir. Böylece çocukların eğlenceli ve kaliteli vakit geçirmeleri de sağlanmış olur.

7-Dini çizgi film ve dini animasyonlar kullanılmalıdır

Çocuklar için kaliteli ve a eğitici çizgi filmler iyi bir öğretmen sayılabilir. Okul öncesi dini eğitimde de çizgi filmlerden ve dini animasyonlardan istifade edilebilir. Ancak, izlet inmeden önce,filmlerin tahlilleri iyi yapılmalıdır. Kısa süreli olmalarına dikkat edilmelidir.

 

Etiketler

Yorum yaz