Okul Öncesi Boyama Teknikleri

Yazar Yorum Yap 782 views

Sulu boya

Malzemeler: mavi sarı yeşil toz boya (1 ölçü)

Tutkal (1 ölçü)

Tuz (1/2 ölçü)

Su (2 ölçü)

Bu etkinlik hazırlanırken, sulu boyalar kullanılabilir. Ancak yaş grubu küçüldükçe hazır sulu boya kullanımı zorlaştığından sulu boyayı önceden hazırlayıp kavanozlarda saklayabilirsiniz.Her renk kavanoza beş altı adet kalın fırça konulur. Çocuklar Farklı renkler kullanacakları zaman diğer Kavanozdaki fırçayı alırlar . Her sefer fırça temizlemek söz konusu olmaz.

Sulu boya ile ilk kez tanışan çocukların serbest olarak çalışmalarına fırsat verilmelidir.

Bir Gökkuşağı resmini rengarenk boyayalım.

Parmak boyası

parmak boyalarını biraz sulandırarak kullanmakta fayda var. Daha kullanışlı olduğunu siz de farkedeceksiniz.

Okulumuzun resmini parmak boya ile boyayalım.

Üfleme boya

Üfleme boya çalışması yapılırken toz boya kullanılır. Bir ölçek toz boya ,Bir ölçek su ,Bir ölçek tutkal ,1 adet uzun pipet bu etkinliği yapmamızda yardımcı olacaktır.

Örneğin bir çiçek resmini üfleme boya çalışması ile boyayalım. Çiçek resminin istenilen bir yerine,bir kaşık boya koyalım pipetle boyayı farklı yönlere üfleyelim. Bu şekilde resmi boyayalım.

 

Sihirli boya

O güne kadar öğretilen geometrik şekilleri ya da rakamları çocuklara söylemeden uygulama alanına mum ile çizelim. Daha sonra sulu boya ile kağıdın her yerini rengarenk boyayalım. Mumla yapılan şekiller kendiliğinden boyanmaz. Şekillerin kendiliğinden ortaya çıkmasını gözlemleyelim , kavramları tekrar edelim.(malzemeler beyaz mum ya da beyaz pastel boya ,suluboya)

 

Şeker boya

Malzemeler: sulandırılmış guaj boya ya da sulu boya ve toz şeker.

Herhangi bir resmi boyayalım. Sonra boyalar kurumadan bolca toz şeker serpelim. Kurumaya bırakalım.

Mürekkepli simetri boya çalışması

Bir kağıdı ikiye katlayalım. iki ayrı renk mürekkep kullanarak kağıdınızı açıp tek kanadına renk renk mürekkep damlatalım. Diğer kanadı Mürekkebin üzerine kapatıp elimizle bastıralım açtığımızda Farklı Desenler göreceğiz ,etkinliğin sonunda desenleri neye benzettiğimizi söyleyebiliriz.

Tutkallı boya

Tutkallı boyalar sulandırılarak sulu boya olarak kullanılabilir. Bir ölçek toz boya Bir ölçek Su 2 ölçek tutkal karıştırılarak hazırlanır.Örneğin  bir meyve tabağında meyveler olan bir görseli boyayabiliriz. Fırça yerine başka materyallerle boyama yapılabilir. Örneğin plastik , bulaşık teli ve bunun gibi.

Etiketler

Yorum yaz