Çocuklarla Evde Oynanabilecek Eğlenceli ve Eğitici Oyunlar

Yazar Yorum Yap 633 views

1- Neye benziyor?

Birlikte camın önünde oturun, perdeyi açın ve gökyüzünü izleyin. Gördüğünüz bulutları şekilleri hakkında Yorum yapmaya başlayın. Emin olun çocuğunuzdan Çok ilginç benzetmeler duyacaksınız.

2-Heykel

Bu oyunun kuralı çok basit. Heykel deyince herkes donup kalacak ilk hareket eden yanar!

3- Aşçılık Oyunu

Her Çocuk mutfakta vakit geçirmeye bayılır . Bezelye ayıklamak, salataları yıkamak gibi basit görünen işlerle çocuğunuzun hem sorumluluk olabilmesini sağlayacak hem de eğlenceli vakit geçireceksiniz.

4-Resimli Hafıza Oyunu

Bir kağıda elma ,araba ,çiçek, ev  gibi şeylerin  resmini çizin. Ama her şeyden iki tane olmalı. Çünkü daha sonra bu resimleri kesecek karıştırıp ters bir şekilde masaya dizecek ve resimlerin eşini Bulmaya çalışarak hafıza oyunu oynayacaksınız.

5-Patates Baskısı

Çocukken yaptığımız Patates baskısını bu kez çocuğunuzla yapmaya ne dersiniz? Patateslerden kelebek, kalp, üçgen, kare gibi şekiller Kesin ve sulu boya ile boyayarak izlerini kağıda çıkarın. Sonra resimlerinizden Mini bir sergi bile açabilirsiniz.

6-Koku Testi

Minik kaselere kokulu yiyecek ve baharatlar koyun , kaselerin üzerine folyo ile kapatın. Sonra da çocuğunuzdan kaseleri  koklayarak içinde ne olduğunu tahmin etmesini isteyin.

7-Harf Bulmaca

Boş bir kağıda alfabedeki tüm harfleri karışık, dağınık ve irili-ufaklı yazın daha sonra başka bir kağıda harfleri çizerek çocuğunuzdan o harfi bularak işaretlemesi isteyin.

8-İçinde Ne Var?

Masanın üzerine bir yere vurduğumuzda farklı sesler çıkaracak şeyler koyun . Örneğin;metal para ,tahta kaşık ,Cam bilye gibi … Daha sonra çocuğunuzun gözlerini bağlayın ve çıkardığı sesten hangisi olduğunu tahmin etmesini isteyin.

9-Son Hece Oyunu

Aklınıza gelen ilk kelimeyi söyleyin. Örneğin ‘bakkal’ dediniz diyelim , çocuğunuzun Bu kelimenin son hecesiyle başlayan bir kelime söylemesi gerekiyor. Örneğin; ‘kalem’ doğru cevap olur .Kum saati ile süre tutulabilir en kısa zamanda en çok kelime türetmeyede çalışabilirsiniz.

10- Gölge Oyunu

Ebe olan kişi diğer oyuncuların gölgelerine basmaya çalışacak . Açık alan ve çok kişiyle oynarsanız daha da eğlenceli olabilir.

11- Kelime Oyunu

Çocuğunuza” kahvaltıda yediğimiz 5 şey sayabilir misin “,”şimdi de b harfi ile başlayan üç şey söyle bakalım”,”kırmızı renkli yiyecekler hangileri” gibi sorular sorarak kelime oyunu oynayabilirsiniz.

12-Nesi Eksik ?

Kuyruksuz kedi ,  kapısı olmayan ev gibi resimler çizin . Çocuğunuzdan resimde neyin eksik olduğunu bulmasını isteyin.

13-Evde Piknik

Yere örtünüzü serin ,hasır sepetinizin içine yiyecek ve içeceklerinizi koyun ve hatta Güneşten korunmak için bir şemsiye açın. Tamam Dışarıdan bakınca Belki biraz komik göreceksiniz ama hala Hayal dünyanıza çocuğunuzun ki kadar geniş tutabilirseniz hayatınızın en keyifli pikniği olabilir.

14- Sesi Nasıl?

Evinizdeki oyuncak hayvanların hepsini bir poşete koyup sırayla birer oyuncak çekerek hayvanın adını söyleyin ve çıkardığı sesi taklit edin.

          15-Bowling

Boş su şişelerini labut yaparak evde bir bowling turnuvası düzenleyebilirsiniz . Şişeleri dizin ve topu yuvarlayarak devirmeye çalışın.

Etiketler

Yorum yaz