Sınıf İçi Oyunlar (4-6 yaş)

Yazar Yorum Yap 683 views

Hendekteki tavşan oyunu (şarkılı oyun)

Çocuklar daire şeklinde yere çömelirler. Bir Ebe seçilir. Diğer çocuklar da tavşan rolünde Hendek’te uyuyormuş gibi yaparlar. Şarkı melodik bir şekilde söylenmeye başlanır.” var mı sana sataşan ,Senin ile uğraşan” bölümüne gelindiğinde Ebe bir tavşana dokunur ve onu rahatsız eder. Rahatsız edilen tavşan da ebeyi yakalamaya çalışır.Yakalanan çocuk ebe olur. Yakalanmadan yerine oturursa ebe hayvan taklidi yapma cezası alır.

Şarkılı oyun sözleri

Şu Hendek’te bir tavşan,

Uyuyordu , uyuyordu

Var mı sana sataşan,

Senin ile uğraşan.

Var mı sana sataşan,

Senin ile uğraşan.

Tavşan Kaç Tavşan kaç!

Tavşan Kaç Tavşan kaç!

Eş bulma oyunu

Masanın üzerine 5 çift çorap karışık olarak konulur. Bir ebe seçilip gözü kapatılır. Çocuklardan biri çoraplardan bir tanesini alır ve saklar. Ebenin gözü açılır ve ebeye” hangisi yok” diye sorulur. Ebe çorapları eşleştirerek eşi olmayan çorabı bulmaya çalışır . Her Çocuk ebe oluncaya kadar oyun devam eder. Çorap sayısı arttırılabilir.

Yedi kiremit oyunu

Oyuncu sayısına göre çocuklar iki gruba ayrılır. Oyun alanının ortasına 7 tane kiremit ya da yassı taş üst üste dizilir. Kura yoluyla belirlenen Grup dizilen taşların yanından uzaklaşarak belli bir mesafeden top ile dizilen kiremitleri yıkmaya çalışır. Kiremitlerin yakınında bekleyen diğer Grup ise atılan topu yakalamaya çalışır. Topu atan takımın oyuncuları hızlı hızlı gelerek yıkılan kiremitleri üst üste dizmeye çalışır. Topu ele geçiren diğer Grup oyuncuları ise kiremitleri dizen grubun oyuncularını vurmaya çalışır. Vurulan oyuncu oyun dışı kalır. Kiremitleri dizen gruptan topu yakalayan olursa, topu Oyun alanından uzaklaştırmaya çalışır. Vurulmadan kiremitleri dizen grup oyunu kazanır . Kiremitleri dizmeden bütün oyuncular vurulursa bu grup oyunu kaybeder.

Sıçratan top oyunu

Oyuncular arasında bir kişi sayışma yoluyla Ebe seçilir. Uzun ipe bağlı küçük bir topu ipinden tutarak eline alır.Diğer oyuncular ipin uzunluğu mesafesinde Ebenin karşısına yarım daire şeklinde yan yana dizilirler. Ebe ipe bağlı topu çocukların ayağına doğru yerden sallar.  Çocuklarda topun kendilerine değmemesi için oldukları yerde sıçrarlar. Top kime dokunursa ebe o olur.

Kulaktan kulağa oyunu

Oyuncular halka şeklinde dizilerek yan yana otururlar. İlk oyuncu yanındaki oyuncunun kulağına aklına gelen kısa bir kelime fısıldar. Bu oyuncuda kulağına fısıldanan sözü anladığı kadarıyla yanındaki arkadaşının kulağına fısıldar. Oyun son kişiye kadar bu şekilde devam eder. Sondaki kişi kulağına söylenen sözü yüksek sesle söyler. Söylediği kelime ilk oyuncunun söylediği ile aynı ise bu oyuncu en başa geçer. Kelime doğru değilse oyun tekrarlanır.

[mavibuton][/mavibuton]

Etiketler

Yorum yaz