Çocuklar İçin Cami ve Ezan Etkinlikleri

Yazar Yorum Yap 584 views

Camilerimiz,Bütün müslümanların en kutsal mekanı ,ibadethanesi,huzur bulduğu,ruhların doyduğu ,Allah ile Kulların buluştuğu ibadethaneler.Camiler müslüman kardeşlerimizle birlikte ibadet ettiğimiz yerlerdir.Camiye gitmek biz müslümanları rahatlatır.Cami ve cemaatle buluşmak bizi dinlendirir.Camiler, namaz kılıp dua ve ibadet ettiğimiz  yerler olmasının yanı sıra ; hutbe,vaaz ve sohbetlerle faydalı bilgiler öğrendiğimiz birer ilim merkezidir.

Bütün müslümanları birbiriyle buluşturan,birleştiren ,bir araya getiren camiler ,birlikte secde ettiğimiz,aynı kıbleye doğru yöneldiğimiz ve tek yürek olarak Allah’a yalvardığımız en güzel atmosfer,en değerli mekandır.

Namazlarımızı camide kılmak Peygamber Efendimizin Sav. sünnetidir.Müslümanlar kardeşçe aynı safta omuz omuza ibadet ederken büyük mutluluk ve güven duyarlar.

Ve Ezanlarımız.Bilal-i Habeşi nin mirası ezanlarımız.Gökkubbenin duyduğu en güzel ses.Müslümanları dinin direği olan namaza çağıran en tatlı nida…Ezan Hem namaza davettir,hem de Allah’ın Birliğini ve Hazreti Muhammed’in Sav. Allah’ın kulu ve Peygamberi olduğunun ilanıdır.Bu nedenle ezan biz müslümanlar için saygı duymamız gereken en güzel nidadır.

Yaz Kur’an Kurslarımızda ve 4-6 Yaş Kur’an Kurslarımızda öğrencilere camiyi sevmemiz gerektiğini öğretiriz.Caminin bölümlerini öğretiriz.Camileri gezdiririz..Çocuklara camide dua ve ibadet etme fırsatı sunarız.Çocukları camilerle,camileri çocuklarla buluştururuz.

Çocukların ezana da sevgi duymalarını ve ezana karşı saygılı davranmalarını öğretebiliriz.Ezana karşı en büyük saygının namaz kılmak olduğunu bilmelerini sağlamalıyız.Ezan okunurken yaptığımız işi bırakmamız ve ezanı dinlememiz gerektiğini ,ezan bittiğinde namaz kılmamız gerektiğini öğretebiliriz.

Ezan okunurken Dua etmeyi öğretebiliriz  evde,çocuklarımıza ve kurslarda öğrencilerimize.

Biz 4-6 Yaş Kursu öğrencileriyle ezan okunurken dua etmeyi öğrendik.Ve bununla ilgili etkinlik yaptık.Cami ,cami sevgisi,caminin bölümleri ,Ezan ,sezan sevgisi ,ezana saygı,ezan duası gibi daha pekçok etkinlikler yapılabilir.

4-6 YAŞ EĞLENCELİ ETKİNLİK

Etiketler

Yorum yaz