4-6 Yaş Kur’an Kursu Öğrencilerine Sahabilerin Tanıtılması

Yazar Yorum Yap 421 views

 4-6 yaş Kur’an Kurslarında pekçok dini bilgi öğretilir.Yaşları 4 ile 6 arasında olan kurs öğrencileri Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’le tanıştırılır.Milli ,manevi ve ahlaki değerlerimiz anlatılır.Peygamber Efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem hakkında bilgiler verilir.

Çocuklarımız günlük yaşamlarında gördükleri çizgi film karakterlerine,bir bilgisayar oyunundaki oyuncuya vb. aslında pek çoğu sanal olan bu figürlere hayranlık duyabiliyorlar.Bunun için çocuklarımıza en başta aileleri olarak insanların en mükemmeli,kulluğun en doğru temsilcisi fahri kainat efendimiz,Peygamberimiz Muhammet Mustafa Sallallahü aleyhi ve sellem i,O’nun özelliklerini,yaşantısını daha küçük yaşlarda anlatmamız gerekir.

Peygamber Efendimizi Anlatırken,sahabilerden de söz etmemiz gerekir.Peygamber Efendimizin Arkadaşları…

  4-6 yaş Kur’an Kursu öğrencilerine sahabileri nasıl anlatabiliriz?

4-6 yaş Kur’an Kursu öğrencileri,her bilgiyi oyunla,eğlenceli etkinliklerle,şiir ve ilahiler yardımıyla,hikayelerle öğrenirler.Sahabileri de hikayelerle anlatmak ve öğretmek mümkündür.

Bunun için Türkiye Diyanet Vakfı Yayınlarının  Hazırlamış olduğu ,Amine Kevser Karaca ve Ayşe Yıldız Yıldırım’ın yazdığı sekiz kitaptan oluşan Peygamberimizin Arkadaşları kitap Serisi çok güzel bir kaynaktır.Bu güzel kaynaktan,Hem aileler hem öğreticiler istifade edebilirler.

Peygamberimizin Arkadaşları Serisi

Peygamberimizin Arkadaşları kitap serisi,sekiz kitaptan oluşan bir settir.Her kitapta farklı bir sahabi tanıtılır.her kitap 15 sayfadan oluşur.Kitap renkli, büyük resimli , anlatımı sade ve çocuklar için ilgi çekici olarak hazırlanmış faydalı bir kaynaktır.Setteki tüm kitapların arka kapağındaki setin tanıtımı için yazılmış metni paylaşmak isterim.

Peygamberimizin Arkadaşları

Ayşe,Amine ve Ali,her çocuk gibi meraklı üç kardeş.Güven Ailesi,Peygamberimizin arkadaşlarını hayatlarının içine dahil eden bir aile.Animasyon tadındaki renkli,resimli hikayeleriyle,her kitabın sonundaki etkinliklerlehem yetişkinlerin,hem çocuklarınelinden düşmeyecek bir set…Güzel ahlakı ve değerlerimizi,eskimeyen örnekler üzerinden çocuklarınıza anlatmak isterseniz Peygamberimizin arkadaşlarıile tanışmalı ve çocuklarınızı da tanıştırmalısınız.

1.Kitap -Hazreti Ali

Ali,tıpkı adaşı Hazreti Ali gibi güzel ahlaklı,ilim sahibi ve cesur olmak istiyordu.Peki ,siz deAli’yle birlikte Hazreti Ali’yi tanımaya ne dersiniz?

2.Kitap-Bilal-i Habeşi

Ali,Bilal-i Habeşi gibi gür sesle ve güzel ezan okuyabilecek miydi acaba?Peki, siz de Ali’yle birlikte Bilal-i Habeşi’yi tanıyarak,ezan okumayı denemeye ne dersiniz?

3.Kitap-Hazreti Ebu Bekir

Ayşe,Sevr Mağarasındaki iki dostu anlatıyordu kardeşlerine.Siz de Ali ,Ayşe ve Amine’yle birlikte cömert ,yumuşak huylu,alçak gönüllü ce sadık bir dost olan hazreti Ebu Bekir’i tanımaya ne dersiniz?

4.Kitap-Enes Bin Malik

Meryem Kuzenlerine yeni doğan kardeşinin adını neden Enes koyduklarını  anlatıyordu.Siz de güzel sözlü ,güzel ahlaklı,fakirleri gözeten ve birçok hadis öğrenip öğreten Enes Bin Malik’ itanımaya ne dersiniz?

5.Kitap- Hazreti Erkam

Babası Ali’ye Erkam’ın kendi evini ,Müslümanlar için güvenli bir toplanma ve sohbet evi yapış hikayesini anlattı.Peki siz de,asil,zeng,n ve cömert olan Erkam’ı tanıyıp evinizi iyilik evi yapmaya ne dersiniz?

6.Kitap – Hazreti Hamza

Ali ve arkadaşı Hamza,Yusuf Bey’den Allah’ın aslanının Yiğitlik hikayesini dinleyince,seyrettikleri gösteri daha anlamlı oldu.Siz de Peygamberimizin amcası ve süt kardeşi olan,cesur,yiğit ve vefalı Hazreti Hamza’yı tanımaya ne dersiniz.

7.Kitap -Hazreti Ömer

Anne babaları,üç kardeşe Hz.Ömer’i ve torunu Ömer b.Abdülaziz ‘i anlatıyordu.Siz de adaletiyle meşhur iki Ömer’i tanımaya ne dersiniz?

8.Kitap-Hazreti Osman

Ali,Amine ve Ayşe,büyük büyük dedeleri Osman’ın tıpkı hazreti Osman gibi Kur’an okumayı ve öğretmeyi önemsediğini,etrafındaki her çocuğa Kur’an hediye ettiğini öğrendiler.Siz de yumuşak huylu,Güzel ahlaklı,güzel konuşan ve hafız olan Hazreti Osman’ı tanımaya ne dersiniz?

Hazreti Hamza.Ben Hamza Olmalıyım

Etiketler

Yorum yaz