YAZ KUR’AN KURSU OYUNLARI

Yazar 1 Yorum 909 views

 

Yaz Kur’an kursları oyunları, çocukların dini bilgileri ve değerleri eğlenceli bir şekilde öğrene bilmeleri için hazırlanan oyunlardır. Seçilen oyunlar çocukların yaş seviyelerine, bilgi ve becerilerini uygun şekilde hazırlanmalıdır. Yaz Kur’an kursu oyunları çocukların bilişsel gelişimini destekleyici olmalıdır. Yaz Kur’an kursu oyunları oynanırken öğrenciler yarıştırma malı öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesi için destekleyici olmalı. Çocukların birbirlerini rakip olarak görmeleri engellenmeli. Oyunların bir eğlenerek öğrenme yöntemi olduğu anlatılmalı.

 Yaz Kur’an kursları ile kurslarında oynanabilecek oyunlardan bazılarını paylaşalım.

Selam oyunu

Öğren öğrencilerden birini seçer. VeVe çemberin dışına alır. Çemberi oluşturan öğrenciler oyunun şarkısını el çırparak söylerler.”Selam Vermeden geçme Selamün aleyküm de Ve aleyküm selam sana bu ne güzel bir dua”seçilen ve çemberin dışında kalan öğrenci çemberin etrafında döner şarkı bittiğinde bir arkadaşının sırtına dokunur sırtına dokunulan arkadaşı seçilen öğrenciye döner selamün aleyküm der diğeri de Aleyküm Selam der ve kucaklaşır lar. Çemberdeki öğrenci seçilen öğrenci yakalamaya çalışır diğeri de seçtiği arkadaşının yerini kapmaya çalışır. Oyun bu şekilde devam eder.

Mendil Kapmaca
Öncelikle Öğrenciler bilgi ve yaş seviyeleri de dikkate alınarak 2 gruba ayrılır. Lider mendili tutar ve her iki taraftan yine seviyelerini dikkate alarak 2 öğrencinin ismini ve hazır olmalarını söyler. Soruyu sorduğunda ismi söylenen 2 öğrenci doğru cevabı vermeye çalışır doğru cevabı verdiklerinde lider ‘evet doğru’ der ve bu mendili alıp kaçmaları için başlangıçtır,doğru cevabı vermeden mendili almaya gelemezler, bu şekilde teker teker elenirler ve bir grup kazanır.

 

Bardak oyunu

Normalde bardak oyunu vücut uzuvları kullanılarak oynanan bir oyundur. Bu oyunu yaz Kur’an kursu oyunları arasında kullanırken Biz abdest oyunu içine dahil ettik. İkişer kişi karşılıklı olmak üzere bütün sınıfı yere ya da masaları üzerinde karşılıklı sandalyeleri oturtarak yerleştirilir. Her iki kişinin arasına bir bardak koyulur. Çocuklara abdest alırken yaptığımız hareketler söylenir. Ve sonunda bardak denilir. Bardağı önce tutan kazanır. Örneğin el ,ağız ,burun, yüz, kol ,bardak…

“Ben Kimim” Oyunu:
Bu oyun Peygamber ve sahabi isimlerini pekiştirmek için oynayabileceğimiz eğlenceli bir oyundur. Sahabe isimleri yada Peygamber isimleri teker teker küçük kağıtlara yazılır ve kağıtlar katlanarak bir bir kutu içerisine atılır. Öğrenciler  2 gruba ayrılır. İlk grupla başlanır, bir öğrenci gelir ve bir kağıt seçer ve kendisi görmeyecek şekilde grup arkadaşlarına doğru kağıdı açar ve “ben kimim” der.arkadaşları kağıtta yazılı ismi ipucu vererek kağıdı seçen öğrenciye anlatmaya çalışırlar 3 ipucu ve 3 tahmin hakkı verilir. Bilen gruba puan verilir ve en çok puanı alan kazanır.

Dini Kelime Türetmece Oyunu

Kelime türetmece oyunu kelimenin son harfine göre yeni bir kelime türetme şeklinde bir oyundur. Öğrencilerin Yaş gruplarına göre bu şekilde dini kavramları kullanarak oynanabilir . Örneğin namaz- zekat -teravih- Hac -cami- ibadet  vs.  4 6 yaş yaz Kur’an kursu oyunu olarak oynanacaksa ses ile türetmece şeklinde oynanabilir. Örneğin a sesi ile başlayan dini kavramlar dediğimizde Allah,abdest, ahlak, vs.gibi kelimeler türetilebilir.

Kulağıma Fısılda Oyunu
Kulaktan kulağa oyununu hepimiz biliriz ancak yaz Kur’an kursu oyunlarında kulaktan kulağa oyununu oynarken öğrendiğimiz herhangi bir bilgi de ki kavramları kullanmak şartı koyularak oynanabilir. Sure ve dua isimleri kullanılmak şartı koyularak oynanabilir. Hadisi şerif öğreniminde oynanabilir. Büyük yaş grupları için 32 farz öğretilirken oynanabilir

Kavram Bulmaca Oyunu 

Öncelikle öğrenciler iki gruba ayrılır. O hafta öğrenilen dini kavramlar ve açıklamaları nın kavranması hedeflenmektedir.Lider seçtiği bir kavramın açıklamasını yapar ve bu hangisidir der. Öğrenciler Eğer Okuma yazma biliyorsa bir dosya kağıdına yazar ya da bir dosya kağıdında yazılı olan iki seçenekten birini işaretler daha küçük yaş gruplarında ise cevabı sözlü olarak ifade edebilir.

Grup üyeleri ortak karar alarak seçtikleri kavramı daire içine alarak işaretlerler bilirlerse puan kazanırlar. Sırayla 2 gruba sorulur ve en çok puan alan kazanır.

Namaz Hareketleri Oyunu :
Bu oyunu deve cüce oyununun islami versiyonu olarak kabul edebiliriz. Öncelikle öğrencilerin hepsi ayakta dururlar. Lider,kıyam dediğinde dümdüz ayakta dururlar,kıraat dediğinde ellerini bağlarlar.ruku dediğinde de eğilirler. Lider Kıyam kıraat rüku ifadelerini seri bir şekilde söyler . Doğru hareketleri yapmakta geciken öğrenciler oyundan çıkar.

Abdest oyunu

4 6 yaş yaz Kur’an kursu öğrencileri için farklı şekilde oynayabileceğimiz kıyam kıraat oyununa benzer bir oyun. Abdest konusu işlendiğinde abdest hareketlerine uygun kelimeler söyleyerek hareketler yapması istenebilir. El -ağız -burun -yüz gibi

Doğru-Yanlış Oyunu:
Bu oyun için öğrenci sayısı kadar sandalye ,öğrenciler oturduklarında birbirlerine sırtlarını dönecekleri şekilde daire şeklinde konulur.ve öğrenciler oturtulur.Lider o hafta öğrendiği konu ile ilgili  bir cümle söyler . Örneğin “Peygamber efendimizin adı Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi ve Sellem dir”.söylenen cümle doğruysa oldukları gibi kalırlar eğer  yanlışsa ayağa kalkarlar. Şaşıranlar oyundan çıkar, oyun bu şekilde devam eder.

Çamaşır Asmaca Oyunu
Bildiğimiz bir oyun olan adam asmaca oyununu yaz Kur’an kursu oyunları için kullandığımız da kendi müfredatı mıza uygun konular için kullandık. Özellikle peygamber isimleri 32 farz sure ve dua isimleri pekiştirmek pekiştirmek için bu oyunu oynayabiliriz . Öğrenci sayısına göre grup halinde ya da bireysel olarak oyun oynanabilir.Adam asmak yerine de çamaşır asmacaya çevirdik yine on çizgi kullanacak şekilde bir çamaşır ipi ve üzerine 6 çizgi kullanarak bir pantolon 3 çizgi ile de mandal görüntüsü verebiliriz.

Ezber Oyunu:
Öncelikle öğrencilerin yaş ve bilgi durumlarına göre öğrenciler 2 gruba ayrılır.Yanyana oturtulur ve İlk gruptan başlanır.Lider bir sure ya da duanın bir iki kelimesini söyler grubun başındaki öğrenci devam eder bir ayet ya da 3-4 kelime söyledikten sonra yanındaki devam etmeye çalışır.Başlanılan sureye devam edemezse oyundan çıkar. Oyun bu şekilde devam eder..

Çocuklar İçin Dini Boyama Sayfaları

ÇOCUKLAR İÇİN DİNİ TEKERLEMELER

 

YAZ KUR’AN KURSUNDA NELER ÖĞRETİLİR?

Bir

OKUL ÖNCESİ DİNİ EĞİTİM FAALİYETLERİ

Etiketler

1 Yorum

Yorum yaz