Televizyon ve çocuklar üzerindeki etkisi

Yazar Yorum Yap 336 views

Televizyonun çocuğa olumsuz etkileri nelerdir?

 Yapılan istatistiklerde televizyon başında 18 yaşına kadar ,15000 cinayet ,Kabadayı ,mafya , çocukların Gerçek dışı olaylar a inanmaları sağlayan programlar seyreden bu yaşa kadar Tam 3 yılını televizyon başında geçirmiş oluyor; buna bilgisayar oyunları da dahil.

Televizyonun çocuğun gelişimine etkisi

[pembetext][/pembetext]

Yukarıda verilen istatistiki bilgiye mukabil 12 yaşında namaza başlayıp ; devamlı beş vakit namazını kılan bir kişinin, 72 yaşına kadar namazda ve camide Geçen Zamanı ise ancak 3 yıl…

Televizyonun insanları etkileme gücü üzerinde psikologların yaptığı araştırmaların sonuçları çok ibret vericidir.

” Ailenizi mi çok seviyorsunuz yoksa televizyonumu Bilgisayarı mı ?”sorusuna ; çocuklarda yüzde 44’ü televizyon diye cevap vermişler. Avrupalı bilim adamları televizyona aptal  kutusu, suç Okulu ,Zaman hırsızı gibi isimler vermişlerdir.

Televizyonun Çocuğun üzerindeki etkisi

Günümüzün birçok saatini  başında geçirdiğimiz, aslında bizi ikimizden bir kurtçuk gibi kemiren resmi ve özel hayatımızdaki lüks ve israfı körükleyen televizyon; Öğretim görevlilerinin araştırmalarına göre 10 milyon insana okuma yazmasını unuturmuştur.

Televizyonun çocuğa zararları

Fransız çocuk psikiyatri profesörü Marsel Tifo “televizyon mükemmel bir suç Okulu dur “diyor. Fransız Profesör ruhunun tespitleri ve televizyonun olumsuz etkileri konusunda yapılan Bir değerlendirmede de şu görüşlere yer vermiştir:

Televizyon elektronik bir sakinleştirici olması sebebiyle sürekli televizyon seyreden çocuklarda uyuşturucu ve sakinleştirici bağımlılığının kolaylaştı ortaya konuldu. Rufo’nun araştırmasına göre ,günde iki üç saat televizyon seyreden çocukların okulda başarı gösteremedikleri anlaşıldı.

Televizyonun etkileri

Televizyonun etkileri arasında yapılan bir araştırmaya göre; çocukların %40 yedisinde televizyon Yayınları’nın etkisiyle kötü yemek yeme alışkanlığı görüldüğü bununla ,sindirim ile ilgili hastalıklara yol açtığı belirlendi.

Ayrıca televizyondaki Vur kır filmlerinin çocukları özendirdiği görülmektedir. Yapılan araştırmalar çocuğun haftada ortalama 25 saat televizyon karşısında Ya da bilgisayar başında geçirdiğini göstermiştir. Bir başka araştırma ise çocukların boş zamanlarını %40 ını Televizyon karşısında geçirdiğini ortaya koymuştur.

Televizyonun çocuğa olumsuz etkileri

Televizyon seyretme süresi arttıkça ;çocuğun başarısı ve sosyal ilişki kurabilme yeteneğinin giderek azaldığı da gözlemlenmiştir. Çok fazla televizyon seyreden çocukların aşırı hareket ,Yemeden içmeden kesilme uyuma güçlüğü kötü rüyalar görme ders çalışmaya karşı ilgisizlik hayal dünyasında yaşama televizyondaki tipleri ve kahramanları taklit etme içine kapanma sosyal ilişkiler kurma da başarısızlık gibi problemlerle karşılaştıkları görülmüştür.

ÇOCUKLAR İÇİN DİNİ ŞİİRLER

 

 

Etiketler

Yorum yaz