SAHABENİN İKRAMI – YARDIMLAŞMA VE PAYLAŞMA ETKİNLİĞİ

Yazar Yorum Yap 118 views

 4-6 yaş Kur’an kursu değerleri eğitimi ünitelerinden olan yardımlaşma ve paylaşma ünitesi konularından olan sahabenin ikramı konusunu çocuklarımızla beraber işledik konuya uygun yardımlaşma ve paylaşma etkinliği hazırladık.

 

Öğretici; “Çocuklar kardeşinizle, arkadaşlarınızla veya aile fertleriyle nelerinizi paylaşırsınız?” gibi sorular sorar ve verilen bütün ikram edebilecek bir şey yoktu. O da arkadaşlarına: “Lambayı söndürüp yemek yiyor gibi yapalım” dedi. Berabercevapları dinler. “Şimdi size Peygamberimizin arkadaşlarının nasil yardımlaştığını anlatacağım” der ve aşağıdaki ayeti okur.

“Sevdiğiniz şeylerden vermedikçe iyiliğe ulaşamazsınız.” (Al-i İmran, 3/92)

Öğretici, çocuklara örnek vermek için aşağıdaki metni okur.

SAHABENİN İKRAMI

“Bir gün Peygamberimiz arkadaşları ile beraber oturuyordu. O esnada,

Ebu Hureyre ismindeki bir arkadaşı Peygamberimizin yanına geldi.

Halinden aç olduğu anlaşılıyordu. Peygamberimizin yanında o an için

“Arkadaşlar! Ebu Hureyre’yi hanginiz yemeğe davet edebilir?” diye sordu. Arkadaşlarından Ebu Talha ayağa kalkıp:

“Ben misafir edebilirim Ya Rasulallah” dedi..

Halbuki evinde az bir yemek vardı ve bu da ancak bir kişiyi doyurabilirdi.

Birlikte eve gittiklerinde Ebu Talha eşine bu olayı anlattı ve ona:oturup yemeğe başladılar. Onlar yemek yemiyordu. Ebu Hureyre, hiçbir şeyin farkınavarmadan güzelce karnını doyurdu ve teşekkür ederek o evden ayrıldı. Sabah olunca Ebu Talha Allah Rasûlü’nün yanına gitti.

Peygamberimiz onu gülümseyerek karşıladı ve şöyle dedi: “Bu gece misafirinize (siz yemeden) yemek yedirmenizden dolayı Allah sizden hoşnut (memnun)oldu. (Buhari,)

Bu konu üzerine çocuklara yardımlaşmanın ve paylaşmanın önemini kavratmış oluyoruz. Yaptığımız etkinlikte de ayeti kerimenin yazılı olduğu bir görsel hazırlayarak konu etkinliğini tamamladık. Etkinliğin dış yüzeyine renkli el işi kağıdı kullandık, etkinlik 2 görselden oluşuyor, önce görsel sayfalarını boyadıktan sonraki uygun yerlerinden keserek el işi kağıdına yapıştırıp tamamladık.

Yorum yaz