GÖÇMEN KUŞLAR – YARDIMLAŞMA ETKİNLİĞİ

Yazar Yorum Yap 100 views

4-6 yaş Kur’an kursu değerleri eğitimi ünitelerinden olan yardımlaşma ünitesinde göçmen kuşlar konusunu işledik.

Göçmen Kuşlar konusu yardımlaşma ve paylaşma ile ilgili güzel bir örnektir. Konu şu şekilde kısaca anlatılabilir…

  •  Göçmen Kuşlar kış gelmeden önce üşümemek için daha sıcak ülkelere göç ederler göçmen Kuşlar her mevsimde farklı farklı ülkelere göç ettiklerinden dolayı hep birlikte uçarlar hep birlikte uçtukları içinde her zaman birbirlerine yardım etmek zorundadırlar.Aralarından biri çok yorulursa hemen yanında uçan diğer arkadaşı ona iyice yaklaşır onun seviyesinde Uçar düşmemesi için gerektiğinde kanatları ile ona yardım eder.

 Mola verdikleri zaman buldukları yiyecekleri hep birlikte paylaşarak yerler bu yardımlaşma ve paylaşmadan dolayı da kolay kolay kimse onları yollarından alıkoyamaz Bu sayede güçlü bir grup olur güvenle bir ülkeden diğer bir ülkeye uçarlar.

 Yardımlaşma kendi gücünü ve imkanlarını başka birinin iyiliği için kullanmaktır göçmen kuşlarının yorulan arkadaşlarına yardım ettiği gibi. Paylaşmak ise bölüşmek pay etmek demektir tıpkı göçmen kuşların buldukları yiyecekleri birlikte paylaşarak yemeleri gibi.

 Rabbimiz kur’an-ı Kerim’de “haydi hep hayırlara koşun yarışın” Bakara Suresi 2/148 diye buyuruyor. … Diyerek konuyu tamamladıktan sonra göçmen kuşlarla ilgili bir sevimli etkinlik hazırladık.


Plastik kaşık kullanarak kanatlarını çırpabilen leylek yaptık.Gagası için simli Eva gözleri için oynar gözler kullandık. Yaptığımız leylek etkinliğinin kanatlarına Kuşlar Allah’ın izniyle gökyüzünde uçarlar yazdık.Yapım aşamalarını resimlerde paylaşmak istiyoruz.

Yorum yaz