Rengarenk Kur’an Harfleri Oyunu

Yazar Yorum Yap 660 views

Okul öncesi din eğitimi ve 4 6 yaş Kuran kurslarında verilen Kuranı Kerim eğitimi,görsel algıya ve dil gelişimine dayalı bir eğitimdir. Çocuklar yaşlarına , dil gelişimlerine, ilgi ve isteklerine göre farklılıklar gösterir. Kuranı Kerim eğitiminde de bu farklılıklar öne çıkar.

Dil gelişimini tamamlamaya başlayan çocuklar Kuranı Kerim öğrenmeye de başlayabilir. Öncelikle Kur’an harfleri öğretilir.Kur’an harfleri öğretilirken de çocuklar çeşitli etkinliklerle ve oyunlarla daha kolay bir şekilde öğrenirler.

Çocuklara Kur’an eğitimi verilirken, özellikle harfleri öğretirken büyük bir sabırla ve sık sık tekrarlarla öğretmene çalışılır.çocukların ilgilerini yönelik dikkatlerini çekecek materyaller kullanılır.

Kur’an Harfleri Oyunu

Çeşitli kaynaklardan Kur’an harfleri ile ilgili etkinlikler bulunabilir. Ya da elimizdeki materyallerle çeşitli oyunlar hazırlanabilir.

Kur’an harfleri öğrenimi için bir oyun hazırladık. Oyunumuzun adını Harf Tırtılı oyunu koyduk.

Kur’an Harfleri Oyunu Nasıl Oynanır?

Bu oyunumuzu geri dönüşüm ile oluşturduk. Beş litrelik su şişelerinin kapaklarından biriktirdik. Renkli  fon kartonu seçtik. Çeşitli renklerde parlak renkli fon kartonlarından , kapakların ölçüsünde daireler kestik. Bu dairelerin üzerine tek tek Kur’an harflerimizi yazdık.

Oyunumuzun zemini için sert renkli mukavva kullandık. Kapakların sayısınca kapaklarını ölçüsünde daireler çizdik ve tırtıl şeklini oluşturduk. Çizdiğimiz dairelerin içi ne yine Kuran harflerini tek tek yazdık.

Tırtıl ımızın baş kısmını oluşturmak için biraz daha büyük bir kapak kullandık. Bu kapağın Üzerine de tırtılım kızın ağzına gözlerini yerleştirdik.

Oyunumuz oynanmak için hazır.kapaklardaki yazılı harflerimiz ile mukavva üzerindeki zeminde yazan harfleri bir araya getirerek oyunumuzu oynadık.

Aynı Oyunu Alfabemizi öğrenirken de harflerimizi yazarak oynayabiliriz.

Ya da şekilleri öğrenirken üzerlerine şekilleri çizerek oynayabiliriz.

Etiketler

Yorum yaz