Ramazan Pano Yazı Şablonu – Hoş Geldin Ey Ramazan

Yazar Yorum Yap 407 views

Onbir ayın sultanı başımızın tacı gönüllerimizin ilacı , rahmet ve mağfiret ayı Ramazan ayımız yaklaşıyor. Bütün İslam alemi coşkuyla heyecanla bu günleri bekliyor. Evlerimizde Ramazan heyecanı yaşanıyor. Ramazan için planlanan maneviyat programları planlar Ramazan köşeleri… Ve en nihayetinde çocuklarımıza bu coşkuyu yaşatabilme hissi.

Ramazan ayı için hazırlanacak maneviyat köşeleri Ramazan köşeleri için hoşgeldin Ey Ramazan yazısı şablonu hazırladık. Görselleri indirerek istifade edebilirsiniz.

Etkinliğimizi sizlerle paylaşırken bir yandan da Ramazan ayının önemini bir kez daha hep birlikte hatırlamak istedik.

Ramazan ayı neden önemlidir?

  Onbir ayın sultanı Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. Çünkü kutsal kitabımız Kur’an bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur’an’da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen “kadir gecesi” yine bu ay içinde yer alır. Ayrıca İslam’ın 5 şartından 5 temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, biz Müslümanlar için en yüce aydır.

Ramazan Ayı ‘İnsanları kurtuluşa götüren aydır’

Müslümanlar için Ramazan ayını değerli kılan nedenlerden birisi, Kutsal kitabımız olan Kur’an’ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur’an’da ” Ramazan ayı insanları kurtuluşa götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur’an’ın indiği aydır. “(Bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur.  Yüce kitabımız Kur’an- Kerim’, Allah tarafından insanlara öğüt vermek ve yol göstermek için gönderilmiştir. Bu nedenle Kur’an insan için en büyük  rehberdir ve çok değerlidir. Kur’an okumak bir ibadettir. Peygamberimiz Allah’ın bildirdiği görev ve sorumluluklarımızı sıkça hatırlamamız için Kur’an’ı çok okumamızı istemiştir.

Ramazan ayında yüzyıllardır devam eden hatim geleneği.

Müslümanlar, Ramazan ayında Kur’an okumaya her zamankinden daha çok özen gösterirler. Bunun için evlerde veya camilerde bir araya gelerek, her gün Kur’an’dan yirmi sayfa okurlar. Ramazan ayının sonuna gelindiğin de ise Kur’an’ı baştan sona bir kez okumuş olurlar. Buna hatim denir. Daha sonra hatim duası yapılır. Müslümanlar yüzyıllar boyu bu geleneği devam ettirmişlerdir.

“Kim Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun”

Ramazan ayını önemli kılan etkenlerden biri de, dinimizin temel ibadetlerinden olan orucun bu ay içinde tutulmasıdır. Yüce Allah Kur’an’da “…Kim Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun” (Bakara suresi, 185. ayet) buyurarak, ramazan ayında oruç tutulmasını emretmektedir. Bu nedenle Müslümanlar ramazan ayı boyunca oruç tutarlar.Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Allah’ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Sevgili Peygamberimiz, ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını bildirmiştir

Yorum yaz