RAMAZAN DAVULU ETKİNLİĞİ

Yazar 2 Yorum 596 views

 

OKUL ÖNCESİ RAMAZAN ETKİNLİKLERİ

RAMAZAN DAVULU ETKİNLİĞİ

Yaşasın!Geldi Ramazan.Her yer nurla doldu.İnsanlarda sevinç , insanlarda heyecan…Çocuklarda coşku,bayram öncesi yoğun duygular.

Ramazanı her insan coşkuyla yaşar ama çocuklar bir başka yaşar. Ramazanda her şey daha anlamlıdır çocuklar için.Sahur vakti farklıdır,ramazan davulcusu farklıdır,iftar vakti farklıdır minareler mahyalar farklı bir o kadar anlamlıdır.İftarda gelen misafir kıymetlidir.Evlere şenliktir.Hurma lezzettir.Kalabalık  neşedir çocuklar için .

Bu heyecan içinde olan çocuklarla onların dilinden,onların kalbinden ramazan etkinlikleri yapmak çok güzel oluyor.

Çocuklarla bir ramazan davulu yapmaya karar verdik.Herkes ramazan davulcusu olacak ve ailelerini sahura kaldıracaktı.Bu fikir çok hoşlarına gitti tabi.

Otomatik alternatif metin yok.

Ramazan davulumuzu hazırlamak için  gerekli malzemeler imiz şunlar.çocuklardan yoğurt kovaları istedik. Silikon kullandık.Davulun sapı için makrome ipi kullandık.Davulun ön ve arka yüzü için alüminyum folyo kullandık.

Otomatik alternatif metin yok.

Ramazan davulumuzun kenar kısmı için renkli fon kartonları kullandık.Süslemeler için evadan kesimiş süsler kullandık.Ramazan davulu tokmaklarımızı yaparken çöp şişlerden yardım aldık.Bazılarına büyük tahta boncuk koyarak bazılarına folyo buruşturarak davulumuzun tokmaklarını hazırladık.

Görüntünün olası içeriği: yiyecek ve iç mekan

Ramazan davulumuzun yapılışı da şu şekilde; yoğurt kovalarımızı aldık karşılıklı olarak iki tarafından delik açtık.bu deliklerden makrome ipini geçirip birbirine bağladık.

Görüntünün olası içeriği: yiyecek

Davulumuzun ipi hazır.Daha sonra kovanın kapak ve alt kısmını folyo ile kapladık.Açılmaması için kenarlarından silikon yardımıyla kovaya yapıştırdık.Delinmemesi için 2 kat folyo sardık.(patlak balonları atmazsanız davul yapımınsa işinize yarayabilir.Balonun üst kısmını keserek kovanın üst ve altına balon geçirerek de yapılabilir.)

Otomatik alternatif metin yok.

Daha sonra renkli fon kartonlarından,kovanın genişliğinde parçalar kestik.Yine silikon yardımıyla kovanın etrafını fon kartonuyla kapladık isteğe göre simli kartonlar yada evalar da kullanılabilir.Davulumuzun süsleme işini de çocuklar hallediyor.İstedikleri süsleri seçip istedikleri gibi süslüyorlar.Tokmaklarını da çöp şişlerle hazırladık.Ve gelsin davul sesleri…Güm güm güm…Tabi bir mani de öğretmekte fayda var.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

‘Ramazan geldi hoşgeldi

Evlere şenlik geldi

Bu ne güzel Ramazan

Rahmet bereket getirdi.’

 

OKUL ÖNCESİ RAMAZAN ETKİNLİKLERİ

 

Etiketler

2 Yorum

Yorum yaz