RABBİ ZİDNİ DUÂSI ETKİNLİĞİ

Yazar Yorum Yap 278 views

Çocuklara Dua Eğitimi Nasıl Verilebilir?

Dua , bütün dinlerde temel kavramlardan biridir. Çocuğun duayı her konuda ve her istediğinde Allah’a yönelmesi olarak öğrenmesi sağlanmalıdır. Kalıp duaların yanında kendi başına dua etmesi de çocuğa öğretilmelidir. Çocuğun küçük yaştan itibaren Allah’a yönelip bağlanması ve O’nu yanında hissetmesi için dua eğitimine erken yaşta başlanmalıdır.

Dua okul öncesi çocuğunun eğitiminde önemli bir yer tutar. Çocuklara yavaş yavaş küçük dualar, şükür cümleleri ve ilahiler öğretilmelidir. Belli vesilelerle yetişkinler çocuklarla birlikte Dilleri döndüğünce ve içlerinden geltiği gibi Sesli veya sessiz dua edebilirler. Bu dualar sofra duası sabah ve akşam duaları yola çıkarken yapılan dualar vb. farklılaştırılabilir. Dini gün ve geceler Bu açıdan değerlendirilebilir.

Çocukların din eğitiminde,Dua söz konusu olduğunda Allah’tan iste sana verir anlayışı üzerinde ısrar etmek doğru değildir. Çünkü okul öncesi çocuğu henüz gerçekle hayal alemini yeterince ayıramamaktadır. Bu dönemde çocuklar dualarından somut sonuçlar almak isterler. İstek ve arzularının kısa zamanda kesin olarak yerine getirileceğini ümit ederler. Çocuklar duayı yalnızca şahsi bir menfaat ve arzu elde etme aracı olarak gören bir anlayışla yetişirse, istekleri yerine gelmediğinde güvenleri sarsılabilir, bir kararsızlık ve isteksizliğe itilebilirler. İbadetler çocuğa sadece maddi isteklerin kabulü için birer araç olarak sunulduğunda, onun ileride bir yetişkin olarak bu faaliyetleri yeterince tanımadan reddetmesine yol açabilir.

Netice de dini hayatın emirleri uygulayan bir ailede yaşayan çocukta dini kavramlar erken oluşur ve sağlıklı olarak gelişir.

Bu bilgilerden sonra ,Çocuklara öğretilebilecek kısa dualardan biri de rabbi zidni duasıdır.Çocuklar bu duâyı kolaylıkla ezberleyebilir.Bh dua için hazırladığımız etkinliği sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Etiketler

Yorum yaz