Peygamberimizin Sav. Ailesini Öğreniyoruz

Yazar Yorum Yap 492 views

Peygamberimizin sav ailesini öğreniyoruz bu etkinliğimiz ile .Peygamberimizi ,ailesini o güzel ahlakını daha çok öğrenmek istediğimiz bir süreç olan Mavlid kandili yaklaşırken miniklerimiz için böyle bir etkinlik hazırladık.

SEVGİLİ Peygamberimiz sav.i tanımaya küçük yaşlarda başlamalı. Kız ya da erkek çocuğunuza din eğitimi verirken Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)’i doğru bir şekilde anlatmak ve Peygamber sevgisini aşılamak oldukça önemlidir. Muhafazakar anne-babalar, çocuklarına Peygamberi nasıl anlatmalı? Çocuklarla yapılabilecek salavat etkinliği…


ÇOCUKLARA Din eğitimi vereceği zaman anlatacakları en önemli unsurlardan birisi de Peygamber ve Peygamberlik tasavvurudur. Allah (c.c) tarafından seçilmiş bazı özel kulların, ilahi mesajları insanlara iletmesi için var olduklarının anlatılacağı din eğitiminde ‘Peygamber tasavvuru’ çocukta erken dönemde başlar. Konusu her ne olursa olsun verilmesi gereken ana bilginin çocuğun hafızasına iyice yer etmesi için onun anlayabileceği şekilde örnekler verilerek anlatılması gerekir.

Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)’i bir çocuk gözünden anlayabilmek için Efendimiz (SAV)’i bir çocuk olarak çocuklara anlatmak oldukça mühimdir. Bizim Peygamber Efendimiz (SAV) olan Hz. Muhammed’i diğer peygamberlerden ayrıştıran özelliklerden biri olarak ilahi bilgileri tüm insanlığa diğerlerini ise sadece kendi toplumlarına iletmesi ile görevli olduğunu vurgulayabiliriz. Hem dini yönünü hem de insani yönlerini vurgulayarak anlatmamız gereken Peygamber Efendimiz (SAV)’i çocuklara en güzel şekilde izah edebilmek ve Peygamber sevgisini arttırmaya yardımcı bazı etkinliklerle sizlerleyiz. Çocuklara din eğitimi verirken Peygamber Efendimiz (SAV)’i anlatmanın en güzel yolları:

çocuklara peygamberimiz nasıl anlatılmalı? Çocuklarda peygamber sevgisi

Erken çocukluk döneminde çocuklara verilmesi gereken din eğitiminin esas amacı, dini şahsiyetlerden hareket edilerek çocuğun kişilik gelişimine katkı sağlamaktır. Elbette, bu konu ile ilgili akla ilk gelen kişi Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)’dir. Erken çocukluk döneminde Peygamber Efendimiz (SAV)’i anlatmak için çocukluk dönemine inmek en öncelikli konulardan olmalıdır. İlk 6 yaş döneminden sonra çocuklar çevrelerinde görüp deneyimledikleri şeyleri hafızalarına yer ederler.

Dolayısıyla din eğitiminde de çocuğun en çok göreceği kişi olan anne ve babasının bu konu ile ilgili tutum ve davranışları büyük önem taşır.PEYGAMBER EFENDİMİZİ SAV.ÇOCUKLARA NASIL ANLATMALI?

Çocuklarda peygamber sevgisi

Çocuklara peygamberimiz nasıl anlatılmalı? Çocuklarda peygamber sevgisi
Erken çocukluk döneminde çocuklara verilmesi gereken din eğitiminin esas amacı, dini şahsiyetlerden hareket edilerek çocuğun kişilik gelişimine katkı sağlamaktır. Elbette, bu konu ile ilgili akla ilk gelen kişi Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)’dir. Erken çocukluk döneminde Peygamber Efendimiz (SAV)’i anlatmak için çocukluk dönemine inmek en öncelikli konulardan olmalıdır. İlk 6 yaş döneminden sonra çocuklar çevrelerinde görüp deneyimledikleri şeyleri hafızalarına yer ederler.Din eğitiminde de çocuğun en çok göreceği kişi olan anne ve babasının bu konu ile ilgili tutum ve davranışları büyük önem taşır.

Hayatımızın içerisinde yaptığımız tesbihler, okuduğumuz salavat-ı şerifeler, Efendimiz (SAV)’e karşı kurduğumuz sevgi ve saygı sözcükleri çocuğu direkt olarak etkileyecektir. Dini gelişimlerine katkı sağlamak ve çocukta Peygamber sevgisini arttıracak bazı etkinlikler düzenlenebilir. Mesela Mevlid-i Nebi haftasında evi beraber süslemek çok güzel bir başlangıç olabilir. Çocuğunuzun yaş seviyesine uygun etkinlik uygulamak istediğinizde ‘Salavat çekme etkinliği’ düzenleyebilirsiniz.

Peygamberimizin ailesini öğreniyoruz etkinliğine ait görselleri sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

Yorum yaz