Okul Öncesi ve 4-6 Yaş Kur’an Kursu Öğretmenlerine İlk Hafta İçin Öneriler

Yazar 2 Yorum 695 views

Yeni bir dönem başlıyor.Okulun açıldığı ilk hafta,Okul öncesi öğrenciler ve öğretmeler için  de stresli geçen bir hafta oluyor.Öğrencilerin ağlaması,sınıfa girmek istememesi ,sınıftan kaçması gibi üzücü şeyler her zaman olur.Çok nadir  de olsa  tüm öğrencileriniz bir haftanın sonunda istediğiniz bir sınıf ortamı oluşturacaktır.İlk gün ve ondan sonraki günler için sıkıntı yaşamamak adına sizlere birkaç öneride bulunmuşlar.Bu önerileri dikkate almakta fayda var. Uygulanabilirse güzel bir ilk hafta geçirilebilir diye umuyorum.

#Altın Kural Gülümseyin

O ana kadar ne neler yaşamış olursanız olun hepsini okulun dışında bırakarak sınıfa gülümseyerek girin. Öğrencilerinizi  mutlaka gülümseyerek karşılayın,Velilerinizi de öyle.

# Sevimli Bir Sınıf

Öğrencileriniz  sınıfınıza ilk geldiklerinde çok beğenmeliler.Bu yüzden sınıf düzeni ilk bakışta sevimli gelmesi açısından çok önemlidir. Rengarenk,ışıl ışıl bir sınıf…Sınıf düzenlemelerinizi renkli cıvıl cıvıl yapmalısınız. Özellikle de kapı süslemesi  mutlaka yapın ki öğrenciler için çekici hale gelsin.

#Yaka Kartları Hazırlayın

İlk girdiğiniz ortamda size isminizle hitap edilmesi hem hoşunuza gider hem de güven hissettirir.Bu nedenle öğrencilerinize ismiyle hitap etmek için mutlaka yaka kartları hazırlayınız.Yaka kartları için pek çok alternatif kullanabilirsiniz.Yaka kartı ve isimlik örnekleri için hazırladığım örneklere linkten ulaşabilir inceleyebilirsiniz.>>>4 6 yaş Kur’an kursu ve okul öncesi ilk gün için yaka kartı ve isimlikler

# Çocuklar İçin Sürpriz Hazırlayın

Çocukların beğenebileceği küçük sürprizler hazırlamalısınız.Küçük hediyeler.Öğrencilerin neleri sevdiğini,nelerle mutlu olacağını biliyorsunuzdur.Mutlaka ilk gün hediyeleriniz bulunsun.Okul öncesi ilk Gün hediyeleri başlıklı yazımızda hediye örnekleri mevcut.Linkten inceleyebilirsiniz >>>Okul Öncesi İlk Gün Hediyeleri

#Çocuk Ruhunun Gıdası Oyun

Çocuklarla tanışmanın,anlaşmanın,kaynaşmanın yolu oyundan geçer.Okul

öncesi dönem çocuğu en iyi oyundan anlar.Bu nedenle ilk haftayı bol bol eğlenceli oyunla değerlendirmelisiniz.Linkten çeşitli tanışma oyunlarını inceleyebilirsiniz>>>Okul Öncesi İlk Hafta Tanışma Oyunları<<<tıklayınız

#Masanızın üzeri dolu olsun

Masanızın üzeri rengarenk görünsün.Boyalar,boyama sayfaları,çocukların ilgisini çekecek oyun hamurları  ve kalıpları birkaç parmak kukla vs.Çocukların ilgisi sizin ve masanızın üzerinde olsun .

#Okula Hoş geldin Çerçevesi

Vaktiniz varsa Okula Hoş Geldin yazılı bir çerçeve yada okulda ilk günüm yazılı bir süslü pano  hazırlamanızda fayda var.Çerçeveler de çocukların her zaman ilgisini çeker.

 

Etiketler

2 Yorum

  1. Okulun İlk Haftası Ağlayan Çocuğa Nasıl Davranılmalı? – 4-6 Yaş Dünyası

    […] Okul Öncesi ve 4-6 Yaş Kur’an Kursu Öğretmenlerine İlk Hafta İçin Öneriler<<< öneriler için tıklayınız […]

  2. Okul Öncesi Eğitimde Çocuğun Okula Alışma Süreci – 4-6 Yaş Dünyası

    […] Okul Öncesi ve 4-6 Yaş Kur’an Kursu Öğretmenlerine İlk Hafta İçin Öneriler<<< öneriler için tıklayınız […]

Yorum yaz