Okul Öncesi Kurban Bayramı Etkinlikleri

Yazar Yorum Yap 492 views

Bayramlarımız,Dini ve milli hislerimizi coşturan,komşuluk ilişkilerimizi yenilemeye vesile olan,akrabalık bağlarımızı kuvvetlendiren,toplumsal hayatımızı canlandıran,bir gönül medeniyeti olan İslamın yoksulu gözetme,yetimi sevindirme yardıma muhtaç olan insanlarla paylaşmak gibi yüce değerlerimizi yaşatan müstesna günlerdir.

Kurban Bayramı,Hazreti İbrahim ve Hazreti İsmail örneğinde olduğu gibi,ilahi emirlere kayıtsız teslimiyet göstergesi,Allah’ın bize lütfettiği onca nimetten,O’nun hoşnutluğunu kazanmak için Paylaşmanın,yardımlaşmanın,halden anlamanın,hal ile ifadesidir.

Kurban ibadeti,mal ile yapılan bir ibadetlerimizden biridir.Kurban ibadetinin yerine getirilmesi kadar onu ifa ederken gözetilmesi gereken ilkeler ve amaçlar da önemli bir konudur.Yaratılana şefkat ve merhamet,temizlik,insanlara karşı saygılı davranma,çevrenin korunması,israftan kaçınmak,Müslümanların  her zaman göstermesi gereken temel duyarlılıklardır.Kurban kesimi sırasında bu ölçütlere dikkat etmemiz,hem dini hem de insani sorumluluğumuzdur.

Çocuklara Kurban Bayramını Nasıl Anlatabiliriz?

Okul öncesi dönemdeki bir çocuk Kurban kesmenin mahiyetini anlayamaz.Hatta Kurban kesmek fiili onu rahatsız bile edebilir.Bu durumun bir vahşet olmadığını anlatmak imkansızdır.Bu nedenle Kurban kesmek fiilinden hiç söz etmeden,yardımlaşmaktan,paylaşmaktan,bunun bize kazandıracağı duygulardan bahsetmek ,bunu bir bayram coşkusuyla yaşamaktan ve yaşatmaktan bahsetmek daha isabetli olabilir.

Çocukların kurbanla ilgili bilmesi gerekli olan bilgiler zengin olan insanların ,ihtiyaç sahibi insanlarla yiyeceklerini paylaşması olabilir.Bayram ve bayramlaşmanın güzelliği ,akrabaların bir araya gelmesi,insanların birbirlerini ziyaret etmesi gibi toplumsal kazanımlardan söz edilmelidir.

Kurban Bayramı yaklaşırken okulda öğrencilerle,evde çocuklarımızla yapılacak eğlenceli Kurban Bayramı etkinlikleri yapmak için hazırlıklarımız başlasın.Çocuklarımızın eğlenerek yapacağı bu etkinliklerle ilgili alternatifleri bu yazımızda paylaşmak istedik.

İlk Etkinliğimiz

15 maddede Kurban ibadetinin mahiyeti

Bu etkinliğimizde Kurbanın mahiyetini anlatan 15 kelime hazırladık.Bu kelimelerden oluşan bir pano hazırlayabilirsiniz.Yada bu sözlerden oluşan küçük kitapçıklar yapabilirsiniz.Yada bu kelimelerden oluşan kartelalar hazırlayabilirsiniz.


                                                 Kurban kardeşliktir.

Kurban Barıştır.

Kurban barışmak,barıştırmaktır.

Kurban hissetmektir.

Kurban teslimiyettir.

Kurban,halden anlamaktır.

Kurban samimiyettir,

Kurban sevmek ve sevindirmektir.

Kurban paylaşmaktır.

Kurban yardımlaşmaktır.

Pdf dosyasına ulaşmak için linke tıklayınız!

15 KELİMEYLE KURBAN <<<tıklayın

 

 

 

 

 

Etiketler

Yorum yaz