İyi Bir Okul Öncesi Kurum Nasıl Olmalıdır?

Yazar Yorum Yap 358 views

Çocuklar için eğitim hayatı ,daha programlı bir şekilde okul öncesi kurumlarda ve ana sınıflarında başlar. Peki anne baba olarak iyi bir ana okulundan ne beklemeliyiz diye hiç düşündünüz mü?İyi bir okul öncesi kurum nasıl olmalıdır?

Okul öncesi,eğitim öğretim hayatında en önemli faktör  öğretmenlerdir. Öğretmenlerin çocuklarla kurmuş olduğu iletişim ve ilişki biçimi çok mühimdir.. Öğretmenler  sevgi dolu olmalıdır.Ancak kuralları da olmalıdır. Çünkü kuralsız bir eğitim ve öğretimin verimli olabileceği düşünülemez. Öğretmenler kuralları koyarken gerekirse velilere ihtiyaç duyabilir. Anne baba olarak sürekli öğretmenle iletişim halinde olmalı ve iş birliği içinde hareket edilmeli.

 Anne baba olarak çocuğunuzun eğitim programını takip etmelisiniz. Çocuğunuz  okulda neler öğrendi, nasıl öğrendi bunlardan haberdar olmalısınız.Çocuğunuz okulda sadece yeni bilgiler değil ,yeni oyunlar, yeni şarkılar  da öğrenmeli. Okul mümkün olduğunca ünitelere bağlı geziler düzenlemeli, çocuk tiyatrolarına götürmeli. Okul da böyle bir çalışma yapılmıyor ise çocuğunuzu tiyatroya siz götürmelisiniz. Okullarda konulara göre yapılan drama etkinlikleri de çok önemlidir.

 

 Çocuk akşam eve geldiğinde ,çocuğunuzla konuşmalısınız. Çocuğunuzun o gün okulu nasıl geçti, okulda neler öğrendi neler yaptı? Bazı çocuklar okulda yaşadığı herşeyi detaylı bir şekilde anlatır.Olaylar sırasında kendini nasıl hissettiğini de yansıtır..Bazıları da kendini ifade edemez.Ancak evde çocuğa kendini ifade etme fırsatı verilmelidir. Mutsuzluklarının farkına varıp anne babasına yada öğretmenine anlatırsa rahatlar ve çözümü kendi de bulabilir.

Okulda gerçekleşen ,çocuğu mutsuz edecek durumlarla karşılaştığınızda sorunu öğrenin ama siz çözmeyin. Anne baba olarak sadece çocuğunuza çözüm yollarını önerebilirsiniz.

Seçmiş olduğunuz okul öncesi kurumda ; uzmanların çoğunun fikri televizyonların olmamasıdır.  Okulda çocuklar tv seyretmemelidir.

Bütün okul öncesi kurumlarında mutlaka serbest oyun saati olmalıdır. Çocuğunuzun bu saatte ne yaptığını, hangi oyuncaklarla oynadığını, kimlerle oynadığını öğretmen gözlemler.Aile olarak bu gözlemler hakkında çocuğunuzun öğretmeniyle görüşmelerde bulunabilirsiniz.

Etiketler

Yorum yaz