Okul Öncesi İlk Hafta Oyun Etkinlikleri

Yazar 1 Yorum 542 views

4-6 yaş Kur’an Kursları ve okul öncesi eğitimde ilk hafta etkinliklerinden oyun etkinlikleri çocuklar için eğlenceli etkinliklerdir.Tanışma etkinlikleri için de yine oyun imdadınıza yetişir.Çeşitli oyun örnekleri…

– Merhaba Oyunu

Öğrenciler sınıfın değişik yerlerinde ayakta dururlar.Öğretmen çocuklara oyunu kısaca anlatır.Ve oyunu başlatır.Öğretmen bir müzik açar ve çocuklar müzik eşliğinde sınıfta gezmeye başlarlar.Müzik öğretmen tarafından durdurulur.Müzik durduğu anda her öğrenci yanındaki arkadaşıyla el sıkışır.Ve ‘merhaba ‘der.Sonra her ikisi de isimlerini söyler.Tekrar müzik başladığında ,birbirlerine hoşçakal deyip yeniden gezmeye başlarlar.Oyun müzik durdurulup başlatılarak devam eder.

-Ritimle İsim Söyleme Oyunu

Oyuncular yarım ay şeklinde dizilirler.Öğretmen ellerini çırparak ve ismini hecelerek ‘Benim adım ayşe seninki ne ? diye sorar.Daha sonra çocuklar sırayla birbirlerine önce adlarını söyleyip,sonra da arkadaşına adını sorarak oyunu devam ettirir.Her öğrenci adını söyleyene kadar oyun devam eder.Oyuna farklı hareketler de katılabilir.Ayağını yere vurma ,elleriyle dize vurma vb.

-Öndekinin Aynısını Yap Oyunu

Öğrenciler birbirlerinin omuzlarını tutarak bir sıra olurlar.Yüzler enselere bakacak şekilde kollar uzatılarak öndeki öğrencinin omzundan hafifçe tutulur.Grup daire çizerek yürür.En öndeki öğrenci bazı hareketler yapar.Başını sağa eğer,sola eğer,omuzlarını kaldırır ,indirir,diz çöker.Arkasındaki çocuklar da onu taklit etmeye çalışır.İki turda bir baştaki oyuncu değişir.

-Kahkaha atma oyunu

Çocuklar yarım ay şeklinde otururlar.Öğretmen elindeki topu çocuklara gösterir.Ve ‘Topu havaya atacağım.Tekrar tutana kadar herkes kahkaha atacak. ve topu tuttuğumda herkes çok sessiz olacak.’ der.Öğretmen  topu her atıp tuttuğunda bir öğrencinin adını söyler.Oyun her çocuğun adı söylenene kadar devam eder.(bu oyunda öğrenciler sesli sessiz kavramlarını da öğrenmiş olur.

Okul Öncesi İlk gün Etkinliği Öğrenciye Mektup<<<tıklayın

Etiketler

1 Yorum

  1. 4-6 Yaş Kur’an Kursu İlk Hafta Etkinlikleri (Hoş geldin) – 4-6 Yaş Dünyası

    […] Okul Öncesi İlk Hafta Oyun Etkinlikleri […]

Yorum yaz