Miraç Kandili Etkinlikleri

Yazar Yorum Yap 462 views

Çocuklar 3-4 yaş arasında benmerkezci bir kişiliğe sahiptir. Canlılık düşüncesinde çocuk, dünyanın, güneşin, ayın ve yıldızların tıpkı insanlar gibi canlı olduğuna ve hayatla birlikte ortaya çıktığına inanır. Bu inanış biçimi, canlı-cansız her şeyin Allah’ın emrine itaat ettiğine inanmasını kolaylaştırır. (Allah, Âlemlerin Rabbidir.)

4-6 yaş Kur’an kursu Miraç kandili etkinlikleri kapsamında yapılacak kandil kutlama kartları için hazırlanmış görselleri sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

Özellikle 3-4 yaş arası dönemde çocukların hayal dünyaları çok geniştir. Hayal ettikleri şeylerin ve duaların gerçekleşeceğine inanırlar. Rüya ile gerçeği de birbirinden ayıramazlar. Rüyalarında gördükleri olayları gerçekte yaşadıklarını zannederler. Bu özelliğinden dolayı 3-4 yaş arası döneme “masal çağı” adı da verilmektedir. Çünkü bu yaşlarda masallarda geçen olağanüstü olayların gerçekten yaşandığına inanırlar.

Miraç Kandili etkinlikleri için hazırlanan görseller,

Mübarek gün ve gecelerin anlamını hikâye tadında çocukların anlayacağı basit ve doğru bir dil kullanarak anlattığınızda anlayacaklardır.

[mavibuton][/mavibuton]

Mübarek gün ve gecelerin anlamını okul öncesi çocuklara ve ilköğretim çocuklarına hikâye formatında, çocukların anlayacağı basit bir dille anlatabilir; bu geceleri hatırlatacak hediyeler verebiliriz.Okul öncesi Kandil etkinlikleri verilecek güzel hediyeler için bir fikir olabilir.

Yapaylık düşüncesinde çocuk dünyanın, güneşin, ayın ve yıldızların kendi kendilerine ortaya çıkmadıklarına, güçlü biri tarafından yapılmış nesneler olduğuna inanır. Çocuktaki bu düşünce yapısı, her şeyi Allah’ın yarattığına inanmasını kolaylaştırır. En kolay ve güzel kandil etkinlikleri aileleri ve çocukları mutlu ediyor.

Etiketler

Yorum yaz