Kurban Bayramı ve Çocuk

Yazar Yorum Yap 434 views

ÇOCUKLAR KURBAN BAYRAMINI NASIL YAŞAMALI?

Anne baba olarak ilk yapmamız gereken çocukların bayramı doya doya yaşamalarını sağlamaktır. İçinde Kurban bayram geçen hikâyeleri ve şarkıları araştırıp bayram süresince çocuklarımızla paylaşmak onlardaki bayram bilincini geliştirecektir. Ailecek söyleyeceğiniz bir bayram şarkısı,bayramı; onların hatırlarında güzel anılar bırakan özel bir gün olarak anacaklardır . Aynı şekilde akrabalarımızı ziyaret ederken, akraba ziyaretinin önemi üzerine vurgu yapabiliriz.Bayramlarda ziyaret edeceklerimiz sadece kendi arkadaşlarımız  ve akrabalarımızı değil, çocuklarımızın da arkadaşlarını ziyaret edebiliriz.. Çünkü bayramda arkadaşlarını görmek, onlara hediye götürmek onların da hakkıdır.

Kabir ziyaretleri genellikle arefe günlerinde yapılır.Yedi yaş üstü çocuklarımızla bayramda kabristanları ziyaret edip, büyüklerimizi anmak  anlamlı olur.Bayram öncesinde, çocuklarımızla birlikte küçük hediyeler alıp, bu hediyeleri diğer çocuklara dağıtmak, bayramın paylaşmak olduğunu onlara öğretebilir. Bayramlık kıyafetler, çocuklara bayramı hatırlatan, onların hatıralarında güzel izler bırakan bir uygulamadır. Çocuklarımıza bayramlık elbiseler almak, onları ilk olarak bayram sabahı giydirmek, bayramın ayrı bir güzelliğidir.

ÇOCUKLARA KURBAN BAYRAMI NASIL ANLATILMALI?

Çocuklara Kurban bayramı anlatılırken, kurbanlıkların kesimi üzerinde değil kurbanın sosyal boyutu üzerinde durmak daha faydalı olur. Müslümanların Kurban bayramında yardımlaştığını, akrabalarını ziyaret ettiğini, fakirlere et ve para yardımında bulunduklarını anlatmak doğru olacaktır. Çocuklara kurban bayramında; et yiyemeyen çocukların,et yiyebildikleri, mutlu oldukları anlatılabilir.

Kurban etini açıklamak için,Dünyadaki tüm canlıların birbirine yardım ettiğinden bahsetmek, bitkilerin ve hayvanların bizler için  besin olduğuna, biz onları yediğimizde mutlu olduğumuza değinmek yerinde olur. Bu çerçevede kurban edilen hayvanları, insanların yiyip güçlendiğine; hayvanların bizim güçlenmemize yardımcı oldukları için çok sevindiklerine değinebiliriz.

KURBAN BAYRAMINDA ÇOCUKLAR KURBAN KESİMİNİ İZLEMELİ Mİ?

Çocukların kurban kesimini görmesi kültürlere ve bölgelere göre farklı değerlendirilebilir. Köy ortamında yaşayan çocuklar, zamanla alıştıkları kesim işlemini yadırgamayabilir. Çünkü bu ortamda, ölü hayvan, kan görmek hayatın bir parçası gibidir. Özellikle hayvancılıkla uğraşan bölgelerde çocuklar defalarca hayvanların kesim işlemine şahit olur. Bu onlar için hayatın içinden ve alışılmış bir olay olarak algılanabilir. Ancak büyük şehirlerde hayvanları sadece et olarak önünde gören, kendi kanını bile pek az görmüş çocuklar için kurban kesimini görmek oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Günümüz şartlarına göre genel bir değerlendirme yapacak olursak, 7 yaş altı çocukların kurban kesimine uzaktan bile şahit olması sakıncalıdır. Yani 7 yaş altı çocuklar kurban kesim işlemini görmemelidir. Ergenlik dönemine girmiş, 12 yaş üstü çocuklar ise kurban kesimini izleyebilirler. Kızların ve erkeklerin kurban kesiminden etkilenmeleri farklı olabilir. 12 yaş üstü bile olsa kız çocuklarının hassas durumlarını göz önüne alarak değerlendirme yapmak daha doğru olur.

Çocuklar kurbanlıkları severler, onlarla duygusal bağlar kurabilirler. Kurban kesildikten sonra, “Bak bu senin beslediğin koyunun eti, hadi ye.” demek çocuk için yıkıcı olabilir. Yine kurbanın kanını alıp çocukların alnına sürmek, çocuk ruhunda olumsuz derin izler bırakabilir.

Bu hassas noktalara dikkat edersek ,bayramlar çocuklar için daha güzel geçecektir.

İlgili yazılar

Kurban Bayramı Etkinlik Örnekleri<<<tıklayınız

Etiketler

Yorum yaz