KELİME MİNİBÜSÜ OYUNU – ÜSTÜN ESRE ÖTRE

Yazar Yorum Yap 407 views

Miniklere Kur’an eğitiminde oyunun ve etkinliklerin önemini birçok kez tekrar ettik.Deneyerek yaşayarak gördük ki,çocuklar pek çok bilgiyi oyunla daha kolay ve kalıcı bir şekilde öğreniyor.Kuran harflerini öğretirken de pekcok oyundan yararlanırız.Harekeleri öğretirken de yine oyun ilk sırada…

Özellikle erkek çocuklarının severek uygulayacağı güzel bir kelime oyunu hazırladık.Üstün ,esre ve ötre harekeleri ile oluşturduğumuz kelime minibüsü oyunu etkinlik kartlarını da sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Oyun ya da etkinlik hakkında biraz bilgi vermek gerekirse, etkinliğimiz iki parçadan oluşuyor, birincisi oyunun ana materyali minibüs görseli, ikisi de harf kartları. Bu oyunu iki şekilde de oynayabilirsiniz. öncelikle minibüs görselini boyayarak başlayalım. Boyadıktan sonra kalıbın kullanışlılığını artırmak için sert bir kartona yapıştırıp, hatta üzerine şeffaf yapıştırıcı geçirerek etrafından keselim. Minibüs görseli üzerinde noktalı çizgileri maket bıçağı yardımıyla keselim.

Aynı şekilde harf kartlarını da sağlamlaştırmak için sert bir kartona yapıştırabilirsiniz. Bu kartları Harf harf kesip minibüs görselindeki harekeli boşluklara yerleştirebilirsiniz oyunu bu şekilde oynayabilirsiniz. Ya da bizim yaptığımız gibi harf kartlarını dizi halinde keser, minibüs görseli üzerindeki noktalı çizgilerden kestiğimiz bölümden geçirerek sıra ile kelimeler oluşturarak da oynayabilirsiniz.

Kelime minibüsü etkinliğimize ait kalıpları sizlerle de paylaşmak istiyoruz. Etkinlik kalıplarından çıktı alırken harf kalıplarından ikişer ya da Üçer adet çıkardığınızda aynı harfleri de yan yana koyarak kelimeler oluşturmanız kolaylaşacaktır. Ayrıca harf kartları arasına boş kutucuklarda bıraktık. Kendi el yazınızla da istediğiniz harfleri yazıp oyun içerisinde kullanabilirsiniz.

Yorum yaz