İşaret Çubuğu – Okuma Çubuğu Etkinliği

Yazar Yorum Yap 333 views

4-6 yaş Kur’an kursu öğrencileriniz ile Kur’an eğitimine tüm hızıyla ve tüm heyecanı ile devam ediyoruz. Bu tempolu ve heyecanlı süreçte, Çocuklarımızın yaşları gereği her gün aynı şekilde okumalar yapmak zamanla sıkıcı hale gelebiliyor. Bu nedenle çocuklarımızın heyecanını artıracak ilgisini çekecek yenilikler yapmayı seviyoruz. Çocuklarımızın ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bir o kadar da el göz koordinasyonu sağlayacak bir materyali de sizleri buluşturmak istiyoruz.

Kur’an-ı kerim’e geçip kur’an-ı Kerim okuma okuyan, ya da cüz kitabında ilerleyen çocuklarımız için , el görseli kullanarak işaret çubuğu hazırladık. İşaret parmağı açık diğer parmakları kapalı şekilde görünen görselde işaret parmağı üzerine Bismillah yazdık bu sayede kur’an-ı Kerim okumaya besmele ile başla olması gerektiğini hatırlamayı umuyoruz.

Bu şekilde çeşitli işaret çubukları ya da göstergeler her ne şekilde adlandırıyorsanız çocukların ilgisini çekici materyaller bu yaş grubundaki öğrencilerimizin öğrenme isteklerini olumlu yönde etkiliyor. Bu nedenle bu tarz yeni materyaller denemenizi tavsiye ederiz. Hazırladığımız işaret çubuğu görselini sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

İşaret çubuğu olarak hazırladığımız materyali küçük dil çubukları üzerine yapıştırarak kullanıma sunduk bunun dışında sizler Renkli A4 kağıtlarına çıktı alabilirsiniz arkasına fon kartonu yapıştırarak daha sağlam hale getirebilirsiniz. Ya da değişik şekillerde istifade edebilirsiniz.

İşaret çubuğu etkinliğimizi aynı zamanda öğretmenlerimiz için büyük boyutta da hazırladık. Biz günlük harf okuma talimi ya da kelime okuma talimleri yapıyoruz bu kelimeleri ya bir panoya tahtaya duvara asılı şekilde iken okumalar yapıyoruz. Normalde öğretmenlerimiz cetvel kullanıyor. Bu işaret çubuğu daha dikkat çekici bir görsel olduğu için bunu da kullanmanızı tavsiye ederim.

Etiketler

Yorum yaz