HARF YUTAN TAVŞAN OYUNU ETKİNLİĞİ

Yazar Yorum Yap 407 views

Çocuklara Kur’an harflerini öğretirken öğretimi eğlenceli bir hale getirmeye devam ediyoruz.bunun icin hazırladığımız harf yutan tavşa oyunu kartlarını sizlerle de paylaşmak istiyoruz.Ama bunun öncesinde çocuğun hayatında oyunun önemi ile ilgili de bir kaç hatırlatma da yapmak istiyoruz.

Harf yutan Tavşan oyunu

Oyun, belli bir amaca yönelik olan ya da olmayan, kurallı ya da kuralsız gerçekleştirilebilen, fakat her durumda çocuğun isteyerek ve hoşlanarak yer aldığı, fiziksel, bilişsel, dil, duygusal ve sosyal gelişiminin temeli olan, gerçek hayatın bir parçası ve çocuk için en etkin öğrenme sürecidir.

Oyuna dair Peygamber Efendimizin hadisleri ve bilim adamlarının güzel sözleri şunlardır:

  • Küçük çocuğu olan, onun hatırı için onunla çocuklaşsın.(Hadis)
  • Çocuk oyunla büyümelidir ( Eflatun )
  • Oyun oynamayan bir çocuk, yalnızca çocukluğun eğlencesini kaçırmakla kalmaz, aynı zamanda tam anlamıyla gelişmiş bir yetişkin de olamaz.(Whitley)
  • Oyun, hayatın özüdür ve bebeğin her şeyi öğrenebileceği tek yoldur.(Tudor-Hart)

Bir çocuğun sevgiden sonra gelen en önemli ruhsal ihtiyacı oyundur.   Oyun, çocuğun hayatı anlama yoludur. Oyunlar, çocuğun eğlenerek öğrenmesinde ilk basamağı oluşturur. Oyunlar, çocukları pasif durumdan aktif duruma geçirmeleri nedeniyle diğer öğrenme tekniklerine göre daha etkilidir.

    Oyunla eğitimde çocuk, yaparak ve yaşayarak öğrenir. Dokunur, görür, koklar, dinler, tadına bakar ve hisseder. Bütün duyularını kullanır. Böylece daha kalıcı ve doğal bir öğrenme gerçekleşir. Çocukların sürekli oynadığı ve oyun oynamayı ne kadar çok sevdikleri düşünülürse oyunun eğitimde kullanılmasının ne kadar etkili ve kolay olacağı anlaşılabilir.

Kur’an harfleri oyunu

Piaget’e göre; oyun bir uyumdur.Montaigne oyunu;  çocukların en gerçek uğraşıları olarak tanımlamıştır.Montessori oyunu; çocuğun işi olarak nitelendirmiştir.Eflatun; çocuk oyunla büyümelidir.John Locke;  derslerin daha başarılı olmasını istiyorsanız ; çocuğun ilk yaşlardaki oyun içgüdülerinden faydalanınız.

Çocuklarla oynanan oyunlar farklı gelişim dönemlerinde değişiklik gösterir. Dolayısıyla farklı yaşlardaki çocuklarla aynı oyunun oynanması zordur.Örneğin,  2-3 aylık bebeklerde oyun, çevresindeki objelere bakmak ve yakınındaki objeleri yakalamak üzere hareketler yapmaktan ibarettir.  Çocuğun el ve kol kontrolü arttıkça, çevresindeki objeleri yakalayabilir ve inceleyebilir. Bu dönem oyunları keşif niteliğindedir. Oyuncakları çekerek, çarparak onları tanımaya çalışan çocuğun başlangıçtaki oyunları serbest ve kendiliğindendir.

Harf Yutan Tavşan oyunu

Çocuklar iki yaşındayken dramatik oyunlar başlar. Bu oyunlarda; kişileştirme (bebeklerle konuşma vb gibi), objeleri kullanma (boş bardaktan su içme) veya evcilik gözlenir. Zamanla birey ya da hayvanlar taklit edilir. Kovboyculuk, bakkalcılık, doktorculuk, pilotçuluk vb. gibi. Çocuk bu oyunlarda kendini başkalarının yerine koyar. Bu aşamada taklit çok önemlidir.

Bu kısa hatırlatmadan sonra,harf tutan tavşan oyunu kalıplarını sizlerle sunmak istiyoruz.

Yorum yaz