Hareketli Uyku Duası Etkinliği

Yazar Yorum Yap 381 views

Çocuklara erken yaşlarda Allah ile aralarında ki iletişimi dua ile sağlayabilecek lerini öğretiriz . Çocuk, aklından geçirdiği bütün duaları allahü teâlâya yapabileceğini bilmeli aynı zamanda da Peygamberimizin hayatından ya da kur’an-ı kerim’den öğreneceği dualar olduğunu da bilmeli. Bu bağlamda çocuklara onları yormadan zorlamadan öğrenebilecekleri kısa dualar ezberletile bilir. Çocukların çok sevdiği uyku öncesi duaları için bir etkinlik hazırladık bu hareketli etkinliğimizi sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

Bunun öncesinde çocuklara ezber yaptırma yöntemleri ile ilgili de kısaca bilgi vermek isteriz.

1-KARŞILIKLI TEKRAR ETME YÖNTEMİ

Okul öncesi dönem çocukların yani Okuma yazma bilmeyen çocukların, sadece dualarda değil genel bilgilerde de öğrenmesi biraz güç olduğu için bu evrede tekrarlama yöntemi ile öğretmek en doğru yaklaşım olacaktır. Zaten bu dönem çocuğu dinleyerek öğrenme durumundadır. Tekrarlayarak öğrenme yönteminde çocuğun harfleri yanlış telaffuz etmemesi en önemli noktadır.Eğer bu yöntemle öğretilecekse,Tekrarların yavaş ve dikkatli bir şekilde ilerlemesi dikkat edilmesi gereken ikinci önemli noktadır. Yanlış telaffuzda doğrusu yapılarak düzeltilmelidir.

2– DİNLEYEREK ÖĞRENME YÖNTEMİ

Yine okul öncesi dönemdeki çocuklar için, Eğitim veren kişinin tane tane ve sesli bir şekilde okuması ve öğrenecek çocuğun yani öğrencinin de öğretmenin ağzına bakarak dinlemesi ile öğrenme sağlanabilir. Dikkatli dinleme esas alınmalı, dolayısıyla dikkat dağıtan etkenler ortamdan uzak tutulmalıdır.

3– YÜZÜNDEN BAKARAK ÖĞRENME YÖNTEMİ

Bu yöntem biraz daha büyük yaş grubu çocuklar için daha uygun bir yöntemdir.Kuran-ı Kerim okumayı öğrenmiş çocuklarda uygulanabilecek yöntemlerdendir. Ezberletilmesi istenilen surelerin yüzünden bakarak tekrar tekrar okunması ile öğrenme sağlanabilir. Dua ve sureler böylelikle kavranabilir…

Etkinlik kalıplarını büyük küçük ebatlarda hazırladık . Dilediğiniz gibi uygulayabilirsiniz.

Yorum yaz