Güvenli Bir Okul Nasıl Olmalıdır?

Yazar Yorum Yap 356 views

Güvenli bir okul çocuklarımızın rahatça dolaşabildiği her an kendini mutlu hissedebileceği bir yerdir.

Nasıl ki çocuklarımız evlerinde rahatça oynayıp kendilerini güvende hissedebiliyorlarsa okullarında da kendilerini o kadar rahat ve güvende hissetmeliderler.  Bunun için elbette ki okullarımızda da bazı güvenlik önlemleri alınmaktadır.

Anne ve babaların okullarda dikkat ettiği konuların başında güvenlik geliyor. Kötü alışkanlıklardan korunma gibi bazı konularda e öncelikle çocuklarımızı bilinçlendirmeliyiz.

8güvenli okul nedir

Okullarda okul müdürünün başkanlığında ilgili birimlerin ve velilerin yer aldığı bir güvenlik yönetimi kurularak tüm okul çevresinde güçlü bir güvenlik bilinci yaratılmalıdır .Veliler, çocuklarının evden ayrılışı ile başlayan tüm sürece okulla işbirliği yaparak incelemeli ve duyarlı olmalıdır.Okul yöneticileri ve veliler okul çevresindeki riskli yerler, riskli kişiler ve metruk binalara yönelik önlemler almalıdırlar.

okul güvenliği nasıl sağlanır

700×593

Servisler denetlenmelidir. Çocuklarımızı emanet ettiğimiz sürücülerin ve rehberlerin yasal yetkinliğe sahip olması ve kurallara uygun davranmalarından emin olmalıyız. Öğrenci öğretmen ve veliler uyuşturucu maddelerin zararına karşı bilinçlendirilmelidir.

Velilerin çocuğunun çevresindeki olumsuzlukları fark etmesi gerekir. Okulunda bu olumsuzlukları fark ettiğini bilmelidir ve okula bu gözle bakmalıdır.

Okul güvenliği standartlarına göre analizler yapılarak okula risk haritaları çıkartılmalı ve tüm güvenlik eksiklikleri giderilmelidir.

10 Öğrenci, öğretmen ve çalışanların kendilerini fiziksel ve sosyal açıdan özgür ,barışçıl ve iyi hissettiği bir okul iklimi yaratılmalıdır.Öğrenci ve öğretmenlerin sevinç ve mutlulukla sınıfına girdiği kaygı ve endişe olmadığı ve özgürce eğitimlerini  gerçekleştirdikleri bir okul yaşamı oluşturulmalıdır.

Unutmayınız ki Polis ve Jandarma; Çocuklarımızın korkmadan sığınabilecekleri bir yuvadır.

 

Anne Baba ve Çocuk İlişkisini Güçlendiren En Önemli Etkenler

Etiketler

Yorum yaz