Anne Baba ve Çocuk İlişkisini Güçlendiren En Önemli Etkenler

Yazar Yorum Yap 401 views

Anne baba ve çocuk ilişkisini güçlendiren bazı etkenler vardır.Bu etkenlerin başında duyguları memnuniyetle karşılamak gelir.Bu elbette çok kolay değildir ,fakat çocuğunuzun kendi duygularını karşısındaki kişiye belli etmeye ihtiyacı vardır yoksa davranışlarını duyguları yönetmeye başlar ve bu çocuğunuzun üzüntülerini yok etmesine yardımcı olabilmeniz açısından iyi bir fırsattır.

Bu olay çocuğunuzu size daha da yakınlaştırır,çocuğunuzun yanınızda ağlayacak kadar size güvendiğini unutmamalısınız. Çocuğunuz ağlarken sakin kalmaya çalışın. Çocuğunuzun tüm duygularını kabul edip ve ona acısını anladığınızı fark ettiririn.

Bir diğer en önemli etken de çocuğunuzu dinleyip onunla empati kurabilmektir.Olayları çocuğunuzun tarafından görme alışkanlığı size saygı duymasını sağlar ve kendi sorunlarına çözüm üretmeye başlar.

Bir diğer etkende çocuğunuza bol bol sarılmaktır. Sabahları ve akşamları yapacağınız ilk iş çocuklarınızı mutlu etmek olmalıdır.Bunu çocuğunuza sarılarak ve ona sevginizi göstererek ifade edebilirsiniz.

Çocuğunuzla birbirinizden ayrılırken ve tekrar bir araya geldiğinizde onun saçlarını okşayın, sırtını sıvazlayan, omuzlarını ovon ve ona sevginizi en iyi şekilde göstermeye çalışın. Ama bunları yapmadan önce çocuğunuza sıkı sıkı sarılın bu çocuğunuzu daha mutlu edecektir.

Çocuğunuzla oyun oynamak da onu mutlu etmek için önemlidir.Kahkahalarla gülmek ve bağıra çağıra eğlenmek çocuğunuz ve sizin için güzel bir bağ kurmanızı sağlar. Gülmek ve eğlenmek çocuğunuzun üzüntülerini ve korkularını yenmesine zemin hazırlar.

Çocuğunuzun gün içinde yaşadığı ve gün içinde yapması gereken şeyleri onunla güzel vakit geçirerek yapmaya çalışın. Örneğin; bir kek veya pasta yaparken çocuğunuzun da size eşlik etmesine izin verin. Bu onun daha mutlu olmasını sağlar ve onu daha rahat hissettirir.

Çocuğunuzla beraber geçireceğiniz zamanlar yaratmalısınız. Bu süre 15 dakikalığına bile olsa birlikte güzel zaman geçirmelisiniz.Bu zamanı herhangi bir fiziksel aktivite ya da onu sevindiren bir oyun tercih ederek yaratabilirsiniz.

AYET VE HADİSLERLE ÇOCUKLARIN DİLİNDEN DUALAR

Etiketler

Yorum yaz