GÖRSELLERLE HAREKELİ HARFLER 3 – ( ض ـ ق )

Yazar Yorum Yap 621 views

4-6 yaş Kur’an kursu öğrencilerimizle birlikte Kur’an eğitiminin ilk aşaması olan Kur’an harflerini öğrenme kısmını, harflerin öncelikle kendi isimlerini Daha sonra da Üstün esre ve ötre almış hallerini başta ortada ve sonda yazılışları ile birlikte bir arada öğrenmeye çalıştık. Bu şekilde biraz harflerin pekiştirilmesi harflerini öğretilmesi uzun sürmüş gibi görünsede aslında harekeleri de bir ara da öğrenmiş oldular.

Okul öncesi dönemde Kur’an eğitimi ile ilgili .. Kur’an eğitimi görsel algı ve dil gelişimi ile alakalı bir eğitimdir. Yani Kur’an’ın eğitim alabilmesi için ya da daha kolay Kur’an öğrenebilmesi için çocukta görsel algı yeteneği ve dil gelişimi iyi olmalıdır.Harflerin mahreçleri harekelerin söylenme şekilleri gibi konularda dil gelişiminin önemi büyüktür.

Görsel algı yeteneği ya da dil gelişimi gelişmemiş olan çocuklar kur’an-ı Kerim öğrenemez mi tabii ki öğrenebilir. Öğrenmesi biraz daha yavaş gerçekleşir sadece. Ama görsel algı yeteneği gelişmiş dil gelişimi yeteri kadar gelişmiş olan çocuklar daha hızlı öğrenir.

Kur’an-ı Kerim eğitimi çocuklarımızım Kur’an harflerini öğrenmeleri ile başlar. Kur’an harflerini de öğrenirken Her Çocuk farklı şekillerde kavrar. Çocuk sadece harfin ismini söylediğinizde algılayabilirken, kimi çocuk bir görsele dayandırılarak ismini öğrenebilir, kimi çocuk sadece harfin sesini alarak algılayabilir, kimi çocuk harfin şeklinden aklında tutabilir vs. Yani her çocuk farklı şekilde öğrenebilir.

Biz de bugün hazırladığımız etkinlikte görsele dayandırarak harfleri aklımda tutabilen çocuklarımız için, harflerin Üstün esre ve ötürü almış hallerini görsellere dayandırarak hazırladık. Boyama sayfası şeklinde hazırladığımız bu etkinlik her bir harekeli harfi bir görselin akla getirmesi düşünülerek hazırlandı.

Dediğimiz gibi bu bir metottur bu metot Her çocuk için uygun olmayabilir. Bazı çocuklar için bu kafa karıştırıcı gibi görünürken bazıları görsele bakarak harfi daha kolay tanımlayabilir. Bu nedenle çocukların durumlarına göre önlerine materyal koymak önemlidir.

Sizin çocuklarınız ya da öğrencileriniz görsele dayalı harf öğrenimini daha kolay öğrenebiliyorsa bu  materyalden istifade edebilirsiniz.Harfleri yedişer yedişer gruplar halinde konu başlıkları üzerinden paylaşacağız.

Yorum yaz