Dünya Su Günü Etkinliği – Sularımızı Koruyorum

Yazar Yorum Yap 427 views

Çocuklarımız için Dünya Su günü ile ilgili etkinlik hazırladık.Dünyamızda yakın gelecekte susuzluk sorunu ile karşılaşılacağı gündemdeyken çocuklarımıza bu konu ile ilgili bilgiler vermek farkındalık oluşturmak ve bilinçlendirmek büyük önem arz ediyor.

Yaşamsal kaynağımız su.Susuz hayat düşünülemez,içme sularımızı aşırı ve bilinçsiz kullanmamamız gerektiğini çocuklarımıza aşılamak zorundayız.Zaten dinimiz bizden israf etmememizi istemiyor mu? Rabbimiz bizi “Yiyiniz içiniz fakat israf etmeyiniz ” diye uyarmıyor mu?

Bir anlamda dinimizin bize verdiği bir sorumluluk israf etmeden kullanmak.İçme Sularımızla ilgili şu bilgileri de paylaşmak istiyoruz.

Metabolizmamızın %70’ine yakını sudan oluşuyor. Tüm sistemlerimizin en iyi şekilde çalışması için su, büyük bir önem arz ediyor. 22 Mart Dünyada yaşamımızın olmazsa olmazımız suyun günü.

İYİ BİR İÇME SUYUNUN 11 ÖZELLİĞİ

– Hastalık yapıcı mikroorganizmalar içermemelidir.
– Kokusuz, renksiz, berrak ve içimi hoş olmalıdır.
– Sularda fenoller, yağlar gibi suya kötü koku ve tat veren maddeler bulunmamalıdır.
– Yeterli derecede yumuşak olmalıdır.
– Hidrojen sülfür, demir ve mangan gibi elementleri ihtiva etmemelidir.
– Suda sağlığa zararlı kimyasal maddeler bulunmamalıdır. Bazı kimyasal maddeler zehirli etki yapabilir; arsenik, kadmiyum, krom, selenyum, kurşun, cıva gibi. Bunun yanında baryum, nitrat, florür, radyoaktif maddeler, amonyum, klorür gibi maddeler sınır değerlerinin üzerinde sağlığa olumsuz etkileri olan maddelerdir.
– Nitrit, amonyak bulunmamalıdır. Bunlar, suyun organik maddelerle kirlendiğini gösterir. Nitrat ise kirlenmenin aşırı düzeylere yükseldiğini gösterir. Bu maddelerin içme suyunda bulunmaları tehlikelidir. Hele çocuklar için daha tehlikelidir.
– Suda 200 miligramdan fazla klorür bulunması kirlenme işareti sayılabilir.
– Flour 1 litrede 1 miligramdan az, 2 miligramdan fazla olmamalıdır.
– Demir 1 litrede 1-2 miligram bulunmalıdır.
– Suya sertlik veren en önemli maddeler kalsiyum , magnezyum ve klorür bileşikleridir.

Gelelim etkinliğimize.Dünyamızı Seviyorum,Sularımızı Koruyorum. Yazısı ile hazırlanan dünya görseline sarılmış erkek ve kız çocuk.Resmi boyayıp keselim el kısımlarını da keselim ve elleri dünya üzerine doğru birleştirecek şekilde kol kısmından yapıştırarak tutturalım.

Etiketler

Yorum yaz