Çocuklarla Kandil Etkinlikleri

Yazar Yorum Yap 769 views

Mübarek gün ve gecelerimiz bütün müslüman alemi için önemli ve değerlidir.Kandillerimiz ,dostluk ,kardeşlik ,sevgi ve hoşgörü gibi değerlerimizi ön planda tuttuğumuz ,ibadetlere daha ağırlık verdiğimiz mübarek gün ve gecelerdir.Bu mübarek gecelerin bereketinden ve heyecanından çocuklarımızın da istifade etmesini isteriz.Ve bu nedenle bu gecelerin heyecanını birlikte yaşamalıyız.

Kandillerde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler Nelerdir?

Aileler evde çocuklarıyla,okullarda ve 4-6 yaş Kur’an Kurslarında,okul öncesi kandil etkinlikleri araştırılır.En güzel kandil etkinlikleri,en kolay kandil etkinlikleri de tercih edilen etkinliklerdir.Okul öncesi Mevlid kandili etkinlikleri,okul öncesi miraç kandili etkinlikleri 4-6 yaş kandil etkinlikleri olarak bir arayış içine girilir.

 

 Okul Öncesi Kandil Etkinlikleri

Okul öncesi kandil etkinlikleri,4-6 yaş Kuran Kursu etkinlikleri neler olabilir birlikte bakalım.

Öncelikle okul öncesi dönemdeki çocuklara mübarek gün ve geceleri nasıl anlatmalı ve nasıl yaşatmalı olduğumuzu bilmemiz gerekir.Bu nedenle çocuklara hikayeler eşliğinde  kandiller hakkında bilgi verilebilir.

Okul öncesi kandil etkinlikleri içinde sayabileceğimiz hediyeleşmek güzel bir faaliyet olabilir.küçük şeylerden mutlu olan çocuklar için güzel hediyeler alınarak gönüller hoş edilir.En güzel kandil etkinlikleri  böyle başlamış olur.Çocuklar arasında da hediyeleşme yapılarak daha da coşkulu bir ortam oluşturulabilir.En kolay kandil etkinlikleri için de hediyeleşme ilk sırada gelebilir.

-Hadis Kartları

Okul öncesi kandil etkinliklerimizden biri de Çocuklarla Hadisi Şeriflerin yazılı olduğu kartlar hazırlamak olabilir.Çocuklarla bu kartlar süslenip sevdiklerimize iletilebilir.Bu hadisleri sessiz sinema oyunu oynayarak anlatarak da ailece yada sınıfta arkadaşlarıyla eğlenceli ve güzel kandil etkinliği yapılmış olur.

Dua ve ibadetlerinize çocuğunuzu dahil edin

Çocuklar  anne ve babaları için bir ayna gibidir.Onlardan aldığı doğru ve yanlış davranışlarla hayatını şekillendirir.Bu nedenle her konuda ailenin çocuğa olumlu anlamda örnek olması gerekmektedir.

Mübarek gün ve gecelerde çocuklarımızla birlikte ibadet etmek,dua etmek etkili bir faaliyet olacaktır.Ayrıca evde düzenleyeceğiniz,tesbih çekme yarışması,salevat çekme yarısması gibi eğlenceli ve teşvik edici faaliyetler de düşünülebilir.

-Hediyeleşin

Hediyeleşmek sünnettir.Bunu çocuklarımıza da aşılamak gerekir .Bu nedenle önce siz çocuğunuz için o güne özel bir hediye alabilirsiniz.Daha sonra da başka biri için birlikte bir hediye hazırlayabilir ve ulaştırabilirsiniz.İhtiyaç sahibi birine bir paket hazırlanabilir,sevdiğimiz bir kişiye onu mutlu edecek bir hediye  vs olabilir.

-Birlikte Camiye gidin

Camilerde düzenlenen mevlid programlarına çocuğunuzla birlikte katılabilirsiniz.Cami ve cemaat coşkusunu birlikte yaşayabilirsiniz.

 

-O kandil hakkında bilgi verin ve şiir öğretin

Hangi kandili yaşıyorsak bu kandil hakkında çocuğumuzun yaşını dikkate alarak bilgi verebilirsiniz.Çocuklara şiir öğretmek de güzel bir etkinlik olacaktır.Örneğin mevlid kandilinde Peygamberimizi anlatan şiirler gibi.

-Büyükleri ziyaret edin.

-Kandil simidi

Çocuklarla birliklte en güzel kandil etkinliklerinden biri olan kandil simidi yapabilirsiniz.Ve bu simitleri birliklte,sevdiklerinize,komşularınıza ikram edebilirsiniz.Bunu çocuklar hiç unutmayacaktır.

Görüntünün olası içeriği: bitki ve çiçekGörüntünün olası içeriği: çiçekGörüntünün olası içeriği: çiçekFotoğraf açıklaması yok.

 

İşte Çocuklarla kandil etkinlikleri,okul öncesi kandil etkinlikleri,en güzel kandil etkinlikleri,en kolay kandil etkinlikleri,4-6 yaş kuran kursu kandil etkinlikleri,okul öncesi miraç kandili etkinlikleri,okul öncesi mevlid kandili etkinlikleri ile kandillerimiz çocuklarımıza yaşattırılacaktır.

Etiketler

Yorum yaz