Çocuklara Kur’an Eğitimi Hangi Yaşta Verilir?

Yazar Yorum Yap 465 views

Çocuğa Kuranı Kerimi Öğretmeye Başlamak İçin En Uygun Yaş Hangisidir?

Çocuklara Kuranı Kerim öğrenmeye başlamak için çocukların yaş grupları dikkate alınır. Kuranı kerim öğretmek için en uygun yaş şu yaştır diye belirleyici bir yaş belirtemeyiz. Çünkü çocukların gelişim düzeyleri, zeka  seviyeleri , algılama biçimleri birbirlerinden farklıdır.

[kirmizibuton][/kirmizibuton]

Kur’an eğitimi özellikle görsel algıya ve dil gelişimine dayalı bir eğitim türüdür. Çocukların gelişim alanları birbirinden farklıdır. kimi çocuk fen alanında kimi çocuk matematik alanında Kimisi görsel sanatlarda gelişimi daha öndedir Diğer alanlarda zamanla gelişir. Dolayısıyla Kur’an eğitimi de daha çok görsel algısı gelişmiş çocukların  daha kolay alabildiği  bir eğitimdir .

Aileler bunu nasıl anlayabilir?

Genelde 3 yaşında bir çocuk akıcı bir şekilde konuşmaya başladıktan sonra Kur’an eğitimi almaya bir şekilde başlayabilir. Harfleri tanıtabiliriz. Kuranı Kerimi sevdirmek için çocuklar için hazırlanmış farklı cüzlerden, harfleri tanıtmaya başlayabiliriz. Bu zaman zarfı içerisinde çocuklar kendini gösterecektir. Harfleri kolaylıkla tanıyabilecek,ya da birleştirebilecektir. Bu sürede Kendi isteği varsa ve akıcı bir şekilde öğrenmeye devam edebiliyorsa eğitime devam edilebilir. Çocuklar eğer yavaş öğrenebiliyorsa onlara zaman tanımamız gerekir. Ve bu şekildeki çocuklara bizim tabi olmamız gerekir.

Genellikle 5 yaşındaki bir çocuk görsel algı gelişimi sağlanmışsa çok rahat bir şekilde Kuranı Kerimi öğrenebilir.

Biz çocukların Kuranı Kerimi öğrenme hedefini yaş olarak belirlememeliyiz. Sevdirmeyi Hedefte tutmalıyız. Önemli olan çocuğun Kuran’ı Kerim’i sevmesi ve onu güzel bir şekilde öğrenmesi dir. Aileler Tedirgin olmamalıdır. Çocuklara bir an önce öğrenmesi için başka baskı yapılmamalıdır. Diğer çocuklarla kıyaslamamalıdır.

Etiketler

Yorum yaz