Çocuklar İçin Uyku Duası Etkinliği

Yazar Yorum Yap 558 views

Çocukların erken yaşta dua öğrenmeleri dini gelişimleri açısından önemlidir. Çocukların Allah’a tanımaları için Allah’ı duymaları için belli bir yaşa gelmelerine gerek yoktur. Anne karnında iken ve doğduktan sonra Allah’ı duymaya ihtiyaçları vardır. Fıtratları gereği zaten bunu zihnen ve kalben beklerler. Allahü Teala’nın sıfatlarını anlatmak değil buradaki kastımız. Çocuk çevresindeki gördüğü her şeyi Allah ile ilişkilendirebilir. Ebeveynlerin çocuklarını Allah’ı anlatmaları karşılarına alıp oturtarak yapılan konuşmalarla olmayacaktır elbette.

Çocuklar biliyoruz ki bizleri izler bizleri gözlemler ağzımızdan çıkan her söz çocuklar için aslında önemlidir. Bizde bu yolla ancak Allah’ı anlatabiliriz. Her şeyi Allah’ın yarattığını vurgulayan cümleler çocukların dikkatini çekecektir. “Güneşi ne güzel yaratmışsın Allah’ım, Şu güzel kuş renkli ne kadar da güzel mi vermişsin, yağmurları bizim için gönderen Rabbim” gibi ifadelerle aslında çocuğumuzu Allah ile tanıştırmış oluruz…

Dualar çocuğun Allah ile arasındaki bağı kuvvetlendirecek en büyük sebeplerdir. Çocuk her şeyi Allah’tan istediğinde kendini mutlu hisseder. Allah’ın büyüklüğünü kavramaya başlar. Onu sevdiğini onu duyduğunu dinlediğini bilir. Bu nedenle çocukları erken yaşta ederken kısa olanlardan başlayarak dualar öğretmemiz gerekir. Duanın hayatımızın her alanında olduğunu bilmesi içinde yatarken kalkarken yemek yerken bir yere giderken otururken su içerken dua edebileceğimizi anlamasına yardımcı olur.

Çocukların kolayca öğrenebileceği uyku duasını çocuklarımıza ezberlettik.. ve uyku duası ile ilgili sevimli bir etkinlik hazırladık. Bu etkinliği odalarında tutmalarını istedik. Uyku duasını unuttukların da hatırlamaları için odalarında tutmalarını söyledik. Bu şekilde çocuklar için kısa dua ve sureleri çeşitli etkinlikler yaptırarak çocukların akıllarında kalmasını sağlayabiliriz.

Uyku duası etkinliği

Çocuklar için uyku duası etkinliğine sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yorum yaz