Çocuklar İçin Sofra Duası Etkinliği

Yazar Yorum Yap 403 views

Çocuk psikolojisi ile ilgili kaynaklarda, okul öncesi dönemde verilen eğitimin, daha  sonraki hayatında çocuğu büyük ölçüde etkilediğinden bahsedilmekte ve tesirli izler bıraktığı belirtilmektedir.  Çocuk için Dua eğitimi de bu eğitimlerden biridir.

Çocuk din eğitimi dua ile başlar. Çocuklar mümkün olduğunca erken yaşta,dua edebilmeyi öğrenmelidir. En basit cümlelerle başlayarak, içlerinden geldiği gibi dua edebilmeyi öğrenmelidirler. İşte bu noktada aile ve eğitimcilerin, çocukları doğru yönlendirmesi, onlara doğru dua etme alışkanlığını kazandırmaları  çocukların dini gelişimleri açısından çok önemlidir.

Dua etmek çocuğun dini bilincini besler ve onu din eğitimine hazırlar. Dua eden çocukta, Allah inancı kavramı zihninde belirmeye başlamıştır. Dua esnasında geçen dini kelime ve ifadelerin anlamını merak edecektir. Ve bu ifadeleri öğrenmek için çevresine soracaktır. Aldığı  cevaplar çocuğu tatmin ederse bu onun din eğitimine büyük gelişmeler sağlayacaktır.

Çocuk ve dua bir bütündür aslında.Çocuk ve duanın bir bütün olduğunu, peygamber efendimizin hayatına baktığımızda daha iyi anlıyoruz,Peygamber Efendimize bir çocuk getirildiğinde dua eder,ona dua öğretirdi.Duanın güzelliğini çocuğa ve yetişkinlere gösterirdi.kendisine bir çocuk getirildiği zaman dua ettiğini, dua öğrettiğini ve duanın güzelliğini çocuğa ve etrafındaki insanlara gösterirdi.Çocuğa dua ile Allah’ı (CC) tanıtmış ve sevdirmiş oluruz.

Çocuklara öğretilen ve okutulan  dualar onların Allah’a yaklaşmasını sağlayacaktır. Peki çocuk ve dua ne zaman buluşur?Yemek yerken,su içerken , yatarken ,kalkarken,bir işe başlarken ,Cuma günlerinde,kandil gün ve gecelerinde hvs. her zaman ve her yerde.Çocuklara bu duyguyu kazandıracak olansa aile ve eğitimciler olacaktır.

Çocuk ve Dua bütünlüğünü paylaştıktan sonra, çocukların kolaylıkla ezberleyebileceği ve severek okuyacakları çeşitli sofra dualarından birini bir etkinlik ile çocuklara öğretmeye çalıştık.Farklı versiyonları ve iki farklı sofra duası kullanarak hazırladığımız etkinlik kalıplarını çeşitli şekillerde oluşturabilirsiniz.Arkasına mıknatıs yapıştırarak dolap süsü olarak kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum yaz