BESMELE KİTABIM ETKİNLİĞİ

Yazar Yorum Yap 356 views

‘Bismillâhirrahmânirrahîm’

Çocuklarımıza besmele-i şerifi öğretirken neden besmeleyi söylediğimizi ne zamanlar besmeleyi söylediğimizi besmelenin ne demek olduğunu anlatmamız gerekir. Çocuklar zaten taklidi iman gereği evlerinde annelerinden babalarından dede ve babaanne lerinden mutlaka bu sözü duyuyorlar işi diyorlar fakat ne için söylendiğini ne anlama geldiğini bilmiyorlar. Bu nedenle çocuklarımıza besmeleyi öğretirken, besmelenin Allahu Tealayı anmak olduğunu, yaptığımız her işe Allah’ın adını anarak başlamak için besmeleyi söylediğimizi anlatmalıyız.

Daha sonra da besmeleyi nerelerde söylememiz gerektiğini hep birlikte konuşuruz.Yemek yerken, su içerken, dersimize başlarken, akşam yatmadan önce, sabah yatağımızdan kalktığımızda vs. Bunları anlatırken bir yandan da çocuklarımızdan başka neler yaparken besmele çekeriz gibi sorular sorarak çocuklarında konuya dahil olmalarını sağlarız.

Çocuklar besmeleyi öğrendiklerinde aynı zamanda Türkçe manasını da çocuklara besmelenin anlamı da öğretiriz.Manası ise ‘Rahman ve Rahim olan Allah’ın ismiyle’ demektir.
Çocuklarla besmeleyi birkaç kez tekrar ederek ezberlemeleri sağlayabiliriz. Biz de çocuklara besmeleyi öğretirken bir etkinlik ile besmele nerelerde çekilir bunu öğrenmeye çalıştık.

Bir besmele kitabı hazırladık bu besmele kitabından çocukların günlük yaşantısında besmeleyi kullandıkları alanları görsellerle anlamalarını sağladık. Bunun yanında besmelenin daha nerelerde söylenebilecek konusunda çocuklara konuşma fırsatı sağlayacak sorular yönelterek etkinliğimizi tamamladık.

Besmele kitabı etkinliğine ait görselleri sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

Etiketler

Yorum yaz