Arapça Harflerle Çizgi Çalışması

Yazar 1 Yorum 868 views

Okul öncesi din eğitiminde öğrencilerinin zorlandıkları bir konudur aslında Kuran harflerini öğrenmek.Fakat eğlenerek öğrenmek bu zorluğu kolaylaştırır. Henüz dil gelişimini tamamlamamış olan çocukların farklı bir dilin harflerini öğrenmek de zorluk çekmesi Elbette ki normaldir. Kur’an harflerini öğrenmelerini ya da tanımalarını sağlayacak materyaller oluşturmak oyunlar kurmak işi daha da kolaylaştıracaktır.

Arapça Harflerle Çizgi Çalışması

 Bu etkinlik harfleri daha iyi tanıya bilmemiz için  hazılanmıştır. Bu etkinlikte Noktaların üzerinden giderek harfi tamamliyoruz. Arapça Harflerle Çizgi Çalışması

Bu etkinlikte harfleri tamamlamak için Noktaların üzerinden kalemle geçilir bu etkinlik çocuklar için küçük kas gelişimini destekleyici bir etkinliktir. Bu etkinliği yaparken hem küçük küçük kas hareketleri yapacak hem de zihinsel gelişimini destekleyerek harfi belleğine almaya çalışacaktır.

Çocuklara Kur’an harflerini öğretmenin farklı metotları da vardır. Şarkılar eşliğinde önce harflerin isimlerini öğrenebilirler. Farklı oyunlar oynanarak öğrenilen harfler pekiştirilir.

Bu etkinlikte de küçük kas gelişimini destekleyici hareketler yapılır.Doğru kalem tutarak noktaları takip ederek yavaş hareketlerle harfin üzerinden geçmesi istenir.

Kuran harflerini öğrenirken kolay bir yöntem de harfleri Üstün hareke ile öğretmektir. Bu yöntem sayesinde çocuk harekelere geçtiğinde zorluk çekmeyecektir.

Kuran harflerini öğrenirken harflerin doğru çıkışları öğretilmelidir. Henüz dil gelişimlerini tamamlamadıkları için sesleri çıkaramayan çocuklar zorlanmamalıdır.

Kuran harflerini öğrenirken örneği öğrendiğimiz yeni harfi parmağımızla havaya çizdirebiliriz. Vücudumuzla o harfin şekline dönüşebiliriz. Kum dolu bir tepsi içine öğrendiğimiz harfi parmağımızla yazabiliriz.

Harflerin şekillerini ve seslerini öğrenirken zorlananlar olacaktır. AmacımızAmacımız sevdirerek öğretmek olduğu için zorlanan öğrencilerimizle  Ya da çocuklarımızla özel olarak olarak ilgilenebiliriz.

Kuran harflerini her harfi tek tek öğretmek daha faydalıdır. Bir günde bir harfi pekiştirebilirsiniz 2.  Günde 2.harfe geçebiliriz. Bu iki günün sonunda öğrendiğimiz o iki harfi tanımaya çalışırız.

 

Kuran harflerini öğrenirken Kuranı Kerim hakkında da bilgiler vermeliyiz. Kuranı Kerim’in yüceliğini bizim için değerini kavramlarını sağlamalıyız.

 

Kuranı Kerim’in her bir  harfinin  değerli olduğunu Kuranı Kerimi sevmemiz gerektiğini ona saygı duymamız gerektiğini hissettir meliyiz.

Kuranı Kerim harflerini öğrenirken çocuklara Kuran’ı Kerim’i bir gün okuyabilecekleri düşüncesini sık sık hatırlatmalıyız.

Çocuklarımıza; Kuranı Kerim’e olan saygının sadece onu yüksekte tutmak, evin unutulmuş bir köşesinde bulundurmak , Kuranı Kerimi hiç ulaşamamak onu eline alamamak olmadığını öğretmeliyiz.

Kuran’ı Kerim’i çocuklarımızın eline vermeliyiz. Ona dokunup onu hissetmelerini sağlamalıyız. Kuranı Kerim’in okunabilir bir kitap olduğunu okunması gerekli bir kitap olduğunu hissettirmeliyiz.

Kuranı Kerim dünyadaki yaşayan insanlara gerekli bir kitaptır. Dünyada iken ve ahiretteki mutluluğumuzu sağlayacak güzel davranışların, doğru davranışların bizebize öğretildiği kitaptır.

Kuranı Kerimi öğrenmeye çalışan öğrencilerimizin Kuranı Kerimi dinlemeleri de çok önemlidir. Ayetleri dinlemek hoşlarına gidecektir ve öğrenme isteklerini artıracaktır.

 

Kuranı Kerime olan saygımızı nelerdir? Bunu  bir sohbet ortamı içerisinde konuşabiliriz.

Kuranı Kerimi abdestli olarak dokunmamız gerektiğini öğretmeliyiz. Abdest ile olan insan temizdir. Kuran’ı Kerim’i de temiz olarak tutmamız gerekir.

Kuranı Kerimi Besmele ile başlayarak okumalıyız. Besmele her işin anahtarıdır. Kuran’ı Kerim’i okumak da hayırlı bir iştir. O halde kur’an-ı Kerim’e de Besmele ile başlanır.

Kuran’ı Kerim’i okurken saygıyla oturarak okumak güzeldir. Bu yüzden Kuranı Kerim bir rahle üzerinde göz hizasının üzerinde edeple okunulur.

 

Kuranı Kerimi düzenli olarak okumak da Kuran’ı Kerim’i olan saygımızı gösterir.

Kuranı Kerim okunan yerde Kuranı Kerimi dinlemek ve yüksek sesle konuşmamak da saygımızın gereğidir.

Kuranı Kerimi Biz okumuyor da başkası okuyor ise onu da saygı ile dinlemek gerekir. Kuranı Kuranı Kerim okunurken başka şeyler konuşulmalıdır.

Kuranı Kerim değerlidir ve sadece birkaç gün lazım değildir. Ömrümüz boyunca Kuran’ı Kerim’e ihtiyacımız vardır. Kur’anKur’an bizim hayat rehberimizdir.

Kuranı Kerim öğrenmeye çalışan öğrencilerin yanında günde 1 defa 1 sayfa da olsa okunması güzel olacaktır.

Kuran’ı Kerim’i az da olsa sürekli okumak insan için önemlidir aynı zamanda bu Kuranı Kerimi olan saygımızın da tezahürüdür.

Kuranı Kerimi sevmeli ve sevdirmeliyiz. Çok çok okumalı  diğer insanlara da okumanın hayatımızdaki faydasını ve sevabını anlatmalıyız.

 

Arapça Harflerle Çizgi Çalışması

 

 

Etiketler

1 Yorum

Yorum yaz