4-6 YAŞ YAZ KUR’AN KURSU DERS PROGRAMI 4.HAFTA

Yazar Yorum Yap 425 views

4-6 YAŞ YAZ KUR’AN KURSU HAFTALIK DERS PROGRAMI

(Bu çalışma bireysel olarak hazırlanmış bir programdır.)

4.HAFTA

HAFTANIN KONUSU  ‘SAYGI’

HAFTANIN DUALARI

-Salli Duası

-Barik Duası

-Ezana Saygı Duası

(Ezan okunurken Aziz Allah Kerim Allah Lailahe illallah deriz)

 

Etkinlik önerileri için tıklayın>>>Çocuklar İçin Ezan Duası etkinliği

 

-Yemeğe başlama duası.

(Allahümme barik lena fiyma razegtena ve gına azabennar)

Yemeğimi yemeden

El açtım Allah’ım sana

Akıl sağlık doğruluk

İyi huylar ver bana

Yemezsem büyüyemem

Okuluma gidemem

Çabuk çabuk yiyelim

Okulumuza gidelim.

Bizi yaratan Allah’a

Her zaman dua edelim

Bismillahirrahmanirrahıym

 

HAFTANIN HADİS-İ ŞERİFİ

-‘El mer’u mea men ehabbeh’

Kişi sevdiği ile beraberdir.

HAFTANIN KONULARI

-Saygı kavramı anlatılır. Kimlere nasıl saygı duymamız gerektiği anlatılır.Allah adı anıldığında ‘celle celalüh’ ifadesinin bir saygı ifadesi olduğu öğretilir.Peygamber Efendimizin adı anıldığında ‘sallalllahü aleyhi ve sellem ‘ sözünü söylemenin saygımızın gereği olduğu anlatılır.Namaz kılan kişiye karşı saygı duymak,kur’ana saygı duymak konuları anlatılır.İnsanların Farklı özelliklerine karşı da saygılı olmak gerektiği anlatılır.)

HAFTANIN İLAHİLERİ

ALLAH VERDİ

Ben daha doğmamışken

Bana Allah can verdi

Bu küçücük başıma

2 göz kulak verdi

Allahım demem için

Ağız verdi dil verdi

Koşup oynamam için

2 el ayak verdi

Ne güzel yarattı beni

Bana bir hayat verdi

Mutlu yaşamam için

Bir nefes sıhhat verdi 

HAFTANIN OYUNU

Saygıyla Anıyorum Oyunu

Öğretici çocuklara günlük hayatta “sayın, bey, hanım” gibi saygı ifadeleri kullanıldığını, Allah ve Peygamberimiz için de saygı ifadelerimizin bulunduğunu söyler ve örnekler verir. Allah için Celle Celaluhu, Peygamberimiz için “Hazreti” ve “Sallallahu Aleyhi ve Sellem” ifadelerinin kullanıldığını söyler ve bunları ezberletir. Bundan sonra öğrencilerle birlikte bir oyun oynanır. Öğretici, Allah ve peygamber sözcüklerinin sık geçtiği bir metni öğrencilere okur. Öğrencilerden koro halinde Allah kelimesini duyduklarında Celle Celaluhu, Peygamberimiz ya da Muhammed kelimelerini duyduklarında ise Sallallahu Aleyhi ve Sellem demelerini ister. Öğretici, çocuklara aşağıdaki soruları sorar ve etkinliğin değerlendirmesini yapar.

Oyunun Değerlendirilmesi:

  1. Allah’ın ismi geçtiğinde hangi saygı kelimesini söylememiz gerekir?
  2. Peygamberimizin ismi geçtiğinde hangi cümleyi söylememiz gerekir?

HAFTANIN HİKAYESİ

ALİ’NİN SAYGISI

 Kuzucukların yayıldığı, atların koşturduğu, ineklerin bol süt verdiği, etrafında yemyeşil ağaçları ve çimenleri olan bir köy varmış. Bu köyde yaşayan iki arkadaş varmış. İsimleri Ali ile Ayşe’ymiş. Ali ve Ayşe çok güzel vakit geçirir, ara sıra da göle balık tutmaya giderlermiş. Böyle güzel bir köyde yaşadıkları için Allah’a şükrederlermiş. Ali ve Ayşe’nin güzel mi güzel birer tavşanı varmış. Günlerden bir gün Ayşe’nin tavşanı hastalanmış, eskisi gibi koşamaz, yemek yiyemez olmuş. Ayşe bu duruma çok üzülmüş. Ali her gün arkadaşını ziyaret ediyor ve onu mutlu etmeye çalışıyormuş. Ayşe’nin mutlu olabilmesi için her şeyi yapsa da Ayşe mutlu olmuyormuş. Ali arkadaşını güldürebilmek için kendi tavşanını Ayşe’ye götürmüş. Fakat Ayşe hiç mutlu olmuyor, tavşanı hasta olduğu için Ali ile oynamak istemiyor, somurtmaya devam ediyormuş. Ali arkadaşının bu olayı çok büyüttüğünü düşünmüş önce, fakat sonra kendi tavşanının da hasta olabileceği aklına gelmiş ve kendi kendine “Benim tavşanım da hastalansaydı ben de çok üzülürdüm, oynamak istemezdim” demiş ve arkadaşının üzüntüsüne saygı göstermeye, daha anlayışlı davranmaya karar vermiş. Ali, arkadaşını mutlu edebilmek için başka şeyler düşünmüş. Aklına çok güzel bir fikir gelmiş. Kocaman bir hediye paketi hazırlamış, paketi rengârenk kurdelelerle süslemiş ama bu güzel hediye paketine delikler açmış. Sonra hediye paketiyle beraber Ayşe’nin evine gitmiş. Ayşe paketi açtığında çok şaşırmış. O güzel paketin içinden Ali’nin tavşanı çıkmış. Çünkü Ali arkadaşının mutlu olması için kendi tavşanını ona hediye etmiş. Ayşe arkadaşının bu iyi davranışı karşısında çok mutlu olmuş. Arkadaşı Ali’ye defalarca teşekkür edip, boynuna sarılmış

Öğretici, çocuklara; herkesin acısına ortak olmanın, saygı duymanın ve onu anlamaya çalışmanın insani bir davranış olduğunu söyler. Öğretici, çocuklara aşağıdaki soruları sorar ve etkinliğin değerlendirmesini yapar.

Hikayenin Değerlendirilmesi:

  1. Ali ile Ayşe vakitlerini nasıl geçiriyorlardı?
  2. Ayşe neden üzüldü?
  3. Ali arkadaşını mutlu etmek için ne yaptı?

HAFTANIN DRAMASI

Maske Draması

Öğretici, çocuklara çevremizde farklı özelliklere sahip insanlar olduğunu söyleyerek “Eğer bu farklılıklar olmasaydı ne olurdu?” diye, sorar. Verilen cevapları dinler ve etkinliğe şu şekilde başlar. Öğretici Ek-28’i fotokopi ile çoğaltarak çocuk sayısı kadar hazırlar. Maskenin gözlere gelecek yerleri çocuklar önlerini görebilsinler diye kesilir. Maskeler çocuklara dağıtılır, çocuklar maskeleri yüzlerine tutarlar. (Maskeler ip veya lastik yardımıyla çocuklara da takılabilir.) Maskeleri çocuklar yüzlerine tutarken birbirlerinin yüzlerini tarif etmeleri istenir. Çocuklar hep aynı yüz ifadesine sahip oldukları için anlatmakta sıkıntı çekeceklerdir. Öğretici tekrar çocuklara herkes aynı yüze sahip olduğu için neler hissettiklerini sorar. Verilen cevaplar dinlenir. Sonunda öğretici herkesin farklı özellikleri olduğunu ve bu özelliklerin kişiye özel olduğunu söyler. Bu özelliklerin insanları birbirlerinden ayırmaya yaradığını hatırlatır. İnsanların farklı olan özelliklerine saygılı olmak gerektiğinin üzerinde durur. Öğretici, çocuklara aşağıdaki soruları sorar ve etkinliğin değerlendirmesini yapar.

Dramanın Değerlendirilmesi:

  1. Herkes birbirine benzeseydi ne olurdu?
  2. Allah herkesi neden farklı yarattı?
  3. İnsanların farklılıklarına saygı göstermezsek ne olur?

   HAFTANIN ŞİİRİ

BEN SAYGILI ÇOCUĞUM

Ben saygılı çocuğum,

Kimseye kötü davranmam.

Herkese selam verir,

Kötü sözler kullanmam.

Arkadaşlarımı çok sever,

Onlarla iyi geçinirim.

 Annemi, babamı, öğretmenimi,

Hep sayar, söz dinlerim.

CAMİLER

Bütün camiler güzeldir

 Müslümanlar için özeldir

Kâbe Müslümanın kıblesi

Dünyanın en kutsal yeri

 Gidenler memnun oluyor

Dönenler hasret kalıyor

KUR’AN-I KERİM DERSİ

Kur’an-ı Kerim harflerinden 25.ile 29.harfleri arasındaki harfler öğretilebilir.(günde iki harf ,öğrencilerin kapasitelerine göre değişebilir.

(Harfleri bakliyatla yazma,harfleri nokta birleştirme etkinliği,Harfleri boyama,harflerle hafıza oyunu,harfleri yuvarlak içine alma,Harf olalım sıraya girelim oyunu,harfler yarışıyor oyunu vs etkinliklerle öğrenme sağlanmalı.)

HAFTANIN İBADET DERSİ KONUSU

-Namaz

-Namaz hakkında ve camilerimiz hakkında bilgi verilir.Namaz kılma uygulamaları yapılır.Veli katılımıyla çocuklar için minik seccadeler hazırlanıp haftanın bir günü namaz kılma alıştırması yapılabilir.(Namazın Farzı şarkısı dinletilebilir)

HAFTANIN SİYER KONUSU

-Peygamber Efendimizin sav eşi –Hazreti Hatice

-Peygamber Efendimizin sav. Kızları

-Peygamber Efendimizin sav. oğulları

-Peygamber Efendimizin sav. Torunları

 *Haftanın 2 yada 3 günü haftanın konusuna uygun sanat etkinlikleri hazırlanırsa,bilgiler daha iyi pekiştirilmiş olur.

Etkinlik önerileri için tıklayın>>>Çocuklar İçin Ezan Duası etkinliği

 

KONUYA AİT PDF DOSYASI LİNKİ

4-6 YAŞ YAZ KURAN KURSU DERS PROGRAMI 4.HAFTA

                                                                                                                               

                                                                      

                                  

 

 

                                         

Yorum yaz