4-6 Yaş Namaz Etkinliği

Yazar Yorum Yap 839 views

4-6 Yaş Kur’an Kursu eğitiminde ve okul öncesi din eğitiminde namaz konusu nasıl anlatılır?

Çocuklara namaz konusu nasıl anlatılır?

Çocuklara namaz konusunu anlatmaktan çok namazı yaşatmak önemlidir.Henüz mükellef olmayan çocukların namaza karşı sevgi ve sempati duyması yeterlidir.Namazın hareketlerini öğrenmesi çocuklar için gayet kolaydır.Taklit yoluyla hareketleri kolaylıkla öğrenip tekrar edebilirler.

Çocuklara namazı sevdirmek amaç olmalı.Anne babalar olarak çocuklarımızın yanında namaz kılarak, namazın bizi mutlu eden bir sorumluluk olduğunu dile getirerek,camiye gidip insanlarla birlikte namaz kılarak çocuklarımızda namaza karşı bir sempati oluşturabiliriz.

4-6 Yaş Kur’an Kursu yada okul öncesi din eğitimi veren kurumlarda da derslerde namaz konusu işlenir.Çocuklara namaz hareketleri öğretilir.Namazla ilgili şiir ve şarkılar öğretilir.Namaz etkinlikleri yapılır.

Yapılabilecek namaz  etkinliklerinden örnek olarak bir namaz etkinliği paylaşmak istiyoruz.

Bu görsel deki ‘namaz çantam’  yazılı çanta modeli kesilerek boyatılır ve katlanarak çanta modeli oluşturulur.Çocuklardan aileleriyle birlikte namaz kılmaları istenir.Kıldıkları her namaz için çantanın içine namaz yıldızlarından bir tane koyması istenir.Yıldızları bittiğinde okula geri getirmesi istenir.Çocuk takdir edilir, küçük hediyelerle ödüllendirilir.

Okul öncesi Namaz konulu boyamalar

Namazla ilgili çeşitli boyama sayfaları.

‘Namaz dinin direğidir.’

Ailecek namaz kılmak gibisi yok.

 

Etiketler

Yorum yaz