4 6 YAŞ KUR’AN KURSU OYUNLARI

Yazar 4 Yorum 904 views

4 6 yaş Kuran Kursu Oyunları

4 6 yaş Kuran Kursu öğrencileri öğrendikleri Her bilgiyi oyunla öğrenirler. Bu nedenle Kur’an kursları öğretici kitabında konuların pek çoğu oyunla aktarılmıştır. Bu oyunlardan bazılarını aktarmak istiyorum.

Ayna Oyunu

(4 6 Yaş Dini oyun)

Dersin adı : Dini Bilgiler

Ünite : Sevgi ve merhamet

Grup : 4 6 yaş

Yöntem ve teknikler : Eğitsel oyun.Soru cevap

Kullanılan materyaller : Kutu, kaplama kağıdı ,ayna.

Kazanımlar: Allah’ın insanları ve bütün yarattıklarını sevdiğini kavramak.

Öğretici boş bir kutuyu süslü bir kap kağıdı ile kaplayarak hediye paketi haline getirir ve Kutunun içine bir ayna yerleştirir. Derse elinde bu kutu ile gelir. Çocuklar kutunun içinde ne olduğunu merak edip sorduklarında;”Bu kutunun içinde Allah neye en çok seviyorsa o var kapağı açıp baktığınızda Allah’ın en çok sevdiğini göreceksiniz” der.

Bu açıklamanın ardından Her Çocuk tek tek kutuyu alır ve kutunun kapağını açar. Kapak açılana kadar da çocuğa öğretici ,”şimdi kapağı açtığında Allah’ın en sevdiği kişiyi göreceksin” der. Her Çocuk kutuyu açana kadar bu iş devam eder öğretici Bu sırada sık sık Bu bir sır kimseye söylemeyin hatırlatması da bulunur tüm çocuklar kutunun içini gördükten sonra öğretici çocuklara “kutuda ne vardı “sorusunu sorar, tüm çocuklar “ben ” diye cevap verirler.

Bu etkinlik sona erdikten sonra öğretici ,çocuklara,kutunun içinde kendilerini  görünce ne hissettiklerini sorar. Çocuklar sorunun cevabını verirler öğretici de cevapları onaylayarak Allah’ım bizleri çok sevdiğini söyler. Ve etkinliğin değerlendirilmesinde, “kimleri seviyorsunuz? sizi kimler seviyor? Allah’ım sizi çok seviyor olmasın size ne hissettirdi ?”gibi sorular sorarak etkinliği tamamlar.

 Dön dön dönelim oyunu 

(4 6 Yaş Dini oyun)

-Dini bilgiler dersi

-sevgi ve merhamet ünitesi

-4 6 yaş öğrenci grubu

-Eğitsel oyun soru-cevap yöntem ve teknikleri

-Allah’ı ve Peygamber’i sevdiğini ifade etme kazanımı.

Çocuklardan el ele tutuşarak büyük bir halka oluşturmaları istenir. Öğretici bir melodi eşliğinde “dön dön dönelim sevgimizi bulalım “der ve bu esnada çocuklardan yavaş yavaş dönmelerini ister .Öğretici “Bir zamanlar bir çocuk vardı” der ve melodili bir şekilde tekrar “dön dön dönelim sevgimizi bulalım” der .Ardından öğretici “Allah o çocuğu çok severdi “der ve tekrar “dön dön dönelim sevgimizi bulalım” der daha sonra çocuklara “neden Allah o çocuğu çok severdi?”sorusunu sorar ve çocuklardan birini işaret eder . Çocuktan Bu sorunun cevabı istenir ve bulamaması durumunda öğretici çocuğa ipuçları verir .öğreticinin ve çocukların dönmeleri çocuk cevap verirken durdurulur. Oyun çocukların tamamına söz hakkı verilene kadar devam eder. Cevaplar şunlar olabilir ve öğretici tarafından çeşitlendirilebilir.

-Allah’ı çok severdi

-Hazreti peygamberi çok severdi

-Ailesini çok severdi

-Arkadaşlarını çok severdi

-Hayvanları çok severdi

Oyunun değerlendirilmesinde, öğretici çocuklara Allah hangi kullarını daha çok sever en çok kimleri seviyorsunuz gibi sorular sorarak etkinliği tamamlar.

Cami parmak oyunu 

(4 6 Yaş Dini oyun)

 

-Dini bilgiler dersi

-Sevgi ve merhamet ünitesi

-4 6 yaş grubu öğrenci

-Drama parmak oyunu yöntem ve tekniği

-İnsanların Allah’a olan sevgilerinin bir gereği olarak camiye gidip ibadet ettiklerini bilmek kazanımdır.

Öğretici camilerle ilgili kısa bir bilgi verip konuya giriş yaptıktan sonra “biliyor musunuz çocuklar parmaklarımda camiyi size anlatmak istiyor” der ve parmak oyununa başlar.Öğretici İşte bu bir cami der (İki elini kenetler )

Bu da minareleri (elleri kenetli iken iki işaret parmağını havaya kaldırır)

hem de kocaman bir cami (elleri kenetli vaziyette biraz genişletir ve işaret parmakları havada iken diğer parmakları ile kubbe görüntüsü verir )

Hani cemaati nerede (sorusunun dan sonra parmaklarını oynatır )

öğretici çocuklara aşağıdaki soruları sorar ve etkinliği değerlendirmesini yapar.

-Camiye gittiniz mi ?

-Cami minaresinde ne yapılır ?

-Camii müslümanlar ne için gider?

Saygı ile anıyorum oyunu

(4 6 Yaş Dini oyun)

-Dini bilgiler dersi

-Saygı ünitesi

-4 6 yaş öğrenci grubu

-Ezber, eğitsel oyun ,soru-cevap yöntem ve teknikleri.

-Allah ve peygamberlerin isimleri geçtiğinde saygı Cümlelerini söylemek oyunun kazanımıdır.

Öğretici çocuklara günlük hayatta ‘Sayın ,Bey ,Hanım’ gibi saygı ifadeleri kullanıldığını; Allah ve Peygamberimiz içinde saygı ifadelerimizin bulunduğunu söyler ve örnekler verir. Allah için ‘ Celle Celalühü’ peygamberimiz için ‘Hazreti ‘ve ‘sallallahu aleyhi ve sellem ‘ ifadelerinin kullanıldığını söyler ve bunları ezberle tir.Bundan sonra öğrencilerle birlikte bir oyun oynanır . Öğretici Allah ve peygamber sözcüklerinin sık geçtiği bir metni öğrencilere okur .Öğrencilerden koro halinde Allah kelimesini duyduklarında Celle Celalühü Peygamberimiz ya da Muhammed kelimelerini duyduklarında ise sallallahu aleyhi ve sellem demelerinin ister.

OKUL ÖNCESİ DİNİ EĞİTİM FAALİYETLERİ

ÇOCUKLAR İÇİN DİNİ ŞİİRLER

Yaz Kur’an Kursları Başlıyor

 

 

 

 

 

 

Etiketler

4 Yorum

  1. 4 6 YAŞ KUR’AN KURSU. 4 6 YAŞ KUR’AN KURSU MÜFREDATI – 4-6 Yaş Dünyası

    […] 4 6 YAŞ KUR’AN KURSU OYUNLARI […]

  2. OKUL ÖNCESİ DİNİ EĞİTİM FAALİYETLERİ – 4-6 Yaş Dünyası

    […] 4 6 YAŞ KUR’AN KURSU OYUNLARI […]

Yorum yaz