Yaz Kur’an Kursu Ders Programı – 6.Hafta

Yazar Yorum Yap 438 views

4-6 YAŞ YAZ KUR’AN KURSU HAFTALIK DERS PROGRAMI

(Bu çalışma bireysel olarak hazırlanmış bir programdır.)

6.HAFTA

HAFTANIN KONUSU  ‘ADALET’

HAFTANIN DUALARI

– Fatiha Suresi

-İhlas Suresi

-Uyku duası

(Bismikellahümme emütü ve ehya Anlamı:Allahım senin isminle uyur senin isminle uyanırım)

 

HAFTANIN HADİS-İ ŞERİFİ

‘Hayra vesile olan hayrı yapan gibidir.

HAFTANIN KONULARI

Adalet konusu anlatılır.Allah’ın adaletli olduğu ve insanların da adaletli olmalarını istediği ve adaletli olan insanları sevdiği anlatılır.Peygamber Efendimizin sav de adil bir insan olduğu anlatılır.Adalet olan yerde huzur ve mutluluk olacağı anlatılır.(Hazreti Ömer Ve adaletinden örnekler verilebilir.Hazreti Ömer ‘i anlatan bir hikaye okunabilir.)

HAFTANIN İLAHİLERİ

Haksızlık etme,

Hakkı terk etme,

Adaletli ol,

Kimseyi incitme.

Eşit davran her zaman

Ayırt etme kimseyi

Müslümanlar kardeştir

Sev sevebildiğini

Haksızlık etme,

Hakkı terk etme,

Adaletli ol,

Kimseyi incitme

(H.D.Y.)

HAFTANIN OYUNU

Selam Oyunu

Öğretici, çocuklara bir oyun oynayacaklarını söyler ve sınıftan dışarı çıkar. Döndüğünde sınıftan birkaç kişiye isimleriyle hitap edip selam verir. Sonra yeniden sınıftan dışarı çıkar ve döndüğünde birkaç çocukla tokalaşır ve selam verir. Öğretici üçüncü defa sınıftan dışarı çıkar ve döndüğünde sınıftaki tüm çocuklara sarılır ve selam verir. Öğretici çocuklara bu oyunda neler yaşandığını ve ne anladıklarını sorar. Çocukların cevaplarını dinledikten sonra kendisine selam verilen çocukların, neler hissettiklerini sorar. Daha sonra selam verilmeyen çocukların neler hissettiklerini sorar. En sonunda hepsine sarılıp selam verdiğinde neler hissettiklerini sorar. Çocukların cevaplarını dinledikten sonra öğretici oyunda olduğu gibi hayatımızda, insanlarla olan ilişkilerimizde adil ve eşit olursak bunun güzel sonuçlar doğuracağını söyler. Öğretici, çocuklara aşağıdaki soruları sorar ve oyunun değerlendirmesini yapar.

Oyunun Değerlendirilmesi:

  1. Adil davranıldığı zaman neler yaşanır?

HAFTANIN HİKAYESİ

Hayvanlar Âleminde Yarış Hikâyesi

İNSANLAR ÇEŞİT ÇEŞİTTİR Bir gün aslan kral, hayvanlar arasında yarışma yapmak ister. Bu yarışmayı dört farklı alanda yapacağız, der. İlk yarış yüzme yarışı olacak der. İkincisi koşma, üçüncüsü tırmanma ve dördüncüsü ise uçma alanında olacak der. Aslan kral ormandaki tüm hayvanları çağırır ve herkesin birinci yarışma (yüzme) için hazırlanmasını emreder. Orda bulunan hayvanlar yarışmaya hazırlanırlar. Zürafa, sincap, serçe, fil, balık, yılan, su aygırı ve birçok hayvan yarışma alanında toplanır. Tüm hayvanlar denizin kenarında sıraya dizilir ve aslanın başla komutunu bekler. Burada öğretici hikâyeyi yarıda keser ve çocuklara; “Sizce bu yarışmanın birincisi kim olabilir?” diye sorar. Çocuklardan gelecek cevaplara göre bu yarışmayı ancak balığın kazanabileceği ve neden sadece balığın kazanabileceği üzerinde durulur ve tartışılır. Çocuklar kuşun yüzmekte zorlanacağını veya filin balık kadar hızlı yüzemeyeceğini söylerler. Çocuklar bu nedenden dolayı bu yarışmanın çok adil bir yarışma olmadığını söyledikten sonra öğretici o zaman ikinci yarışmaya geçelim diye, okumaya devam eder. Birinci yarışmada olduğu gibi aslan kral, tüm hayvanların ikinci yarışma (Koşma) için hazırlanmaları söyler. Hayvanların hepsi sıraya dizilir ve burada öğretici yine: “Peki bu yarışmada sizce kim birinci olabilir?” sorusunu sorar. Çocuklardan aldığı cevaplardan sonra öğretici aynı yöntemle üçüncü ve dördüncü yarışma için aynı soruyu sorar ve çocuklarla beyin fırtınası yapar. Bu örnek olay incelemesiyle, öğretici, çocuklara bazen eşit davranışların aslında, adil olmadığını söyler ve yukarıdaki örneğe vurgu yapar. Ek70’teki resim tahtaya asılarak resimde gördükleri adaletsizlik hakkında çocuklarla konuşulur. Adaletin olmadığı yerde, hiç kimsenin mutlu ve memnun olamayacağını hatta tartışma ve kavganın yaşanılabileceğini söyler. Allah’ın bizlerden adil olmamızı istediğini söyler. Allah’ın kendisinin de adil olduğunu ve adil davranışları sevdiğini söyler.

Öğretici, çocuklara aşağıdaki soruları sorar ve HİKAYENİN değerlendirmesini yapar.

HİKAYENİN Değerlendirilmesi:

  1. Yarışmalar sizce adil miydi?
  2. Yarışmanın adil olmayan yanı neydi?
  3. Yarışmalarda adalet nasıl sağlanabilirdi?
  4. Siz hiç haksızlığa veya adaletsizliğe uğradınız mı ve neler hissettiniz?

HAFTANIN DRAMASI

Haksız Hakkı Draması

Öğretici Ek-62’deki kuklaları hazırlar ve ellerine takar. Kuklalardan birinin adı “Adil Ahmet” diğerinin adı ise “Haksız Hakkı” olur. Öğretici önce çocuklara kuklaları tanıştırır ve konuşturmaya başlar:

 Haksız Hakkı

“Merhaba çocuklar! Bugün çok neşeli görünüyorsunuz. Ben de sizin bu neşenize neşe katayım ister misiniz? Haydi, herkes gözlerini yumsun, ellerini de iyice açsın!” der. Haksız Hakkı’nın elinde içinde çikolata ve şekerler olan bir poşet vardır, poşetinde bulunanları çocukların avuçlarına farklı miktarlarda bırakır. Kimine az, kimine çok, kimine de hiç vermez. “Tamam! İşte bu kadar! Sakın ha itiraz etmeyin! Benim adım Haksız Hakkı! İstediğimi yaparım!” der. O sırada Adil Ahmet devreye girer. Öksürür! Onu fark eden Haksız Hakkı, poşetini bırakır kaçar. Adil Ahmet, poşeti yerden alır ve çocukların ellerindekileri poşete geri toplar. (Öğretici kuklaları sırasıyla eline takarsa rolünü daha kolay oynar ve şekerleri dağıtmada ve toplamada diğer elini de kullanır.) “Merhaba çocuklar! Çok şaşkın görünüyorsunuz. Galiba buradan Haksız Hakkı geçti, nasıl da kaçtı beni görünce? Şimdi, sizden bir şey istiyorum sanırım burada bir karışıklık olmuş. İster misiniz bu karışıklığı giderelim? Elinizdekileri bırakın bakalım poşete! Bana, Adil Ahmet derler. Herkese hakkını veririm! Şimdi avuçlarınızı açın bakalım, gözlerinizi kapatmanıza da gerek yok! Şimdi, başlayalım.” Çocuklara sevecen bir tavırla, şeker ya da çikolataları eşit olarak dağıtır. Allah’ın ‘Adil’ olduğunu ve adil olanları sevdiğini söyleyerek, konuyu tamamlar. Öğretici, çocuklara aşağıdaki soruları sorar ve etkinliğin değerlendirmesini yapar.

DRAMANIN Değerlendirilmesi:

  1. Haksız Hakkı şekerleri size adaletsiz dağıtınca neler hissettiniz?
  2. Adil Ahmet şekerleri size adaletli dağıtınca neler hissettiniz?
  3. Adaletli olmak insana neler kazandırır?

HAFTANIN ŞİİRİ

Allah adaletlidir

Adil olanı sever.

İnsanlar arasında

Adaletli olun der.

İnsanların en dürüstü,

En adili,son peygamber

Haksızlığa uğrama,

Haksızlık da yapma der.

(H.D.Y)

KUR’AN-I KERİM DERSİ

Kur’an-ı Kerim harflerinden ötre harekesi ve (cezm’e giriş) öğretilir.(öğrenilen harekelerin tamamının olduğu kelimelerle ilgili Alıştırmalar yapılır.)

(Harfleri harekeleriyle bakliyatla yazma,harfleri nokta birleştirme etkinliği,Harfleri boyama,harflerle hafıza oyunu,harfleri yuvarlak içine alma,Harf olalım sıraya girelim oyunu,harfler yarışıyor oyunu vs etkinliklerle öğrenme sağlanmalı.)

HAFTANIN SİYER KONUSU

-Peygamber Efendimiz sav.özellikleri.(Adil bir insan olması.Hakem olayı anlatılabilir)

 

Konunun PDF linki 

4-6 YAŞ YAZ KURAN KURSU DERS PROGRAMI 6.HAFTA    

Yorum yaz